20˚
İstanbul
20˚
açık
Nem %43
Rüzgar 3.12 /s
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
21 Mayıs 2022 Cumartesi
Sonuç
İmar barışı olacak mı? İmar affı 2022 tekrar çıkar mı? Bakan Kurum kaçak yapılar için beklenen haberi verdi

Bakan Kurum'dan imar barışı açıklaması

Milyonlarca vatandaş imar barışı uygulamasının tekrar çıkmasını bekliyor. 2018'de çıkan imar barışını kaçıranlara bir fırsat daha verilip verilmeyeceğine son noktayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum cevap verdi. 10 milyondan fazla başvuru oldu. İşte imar barışı hakkında bilmeniz gerekenler… İMAR BARIŞI 2022 ÇIKACAK MI? Kaçak ve yönetmeliğe aykırı yapılmış konutların affına yönelik çıkarılan imar barışı hakkında Bakan Kurum açıklama yaptı. Peki imar barışı çıkacak mı? Yeni bir imar barışının yapılıp yapılamayacağına ilişkin Bakan Kurum, "Şu an için yeni bir imar barışı söz konusu değil" cevabını verdi. Buna göre 2022 imar barışı beklenmiyor. İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR? İmar barışı hakkında araştırma yapanlar başvurusu süreci hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki imar barışı başvurusu nereye yapılır? E-devlet sisteminden Yapı Kayıt Belgesini doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. KİMLER İMAR BARIŞINDAN YARARLANABİLİR? İmar barışı ruhsatsız, imara aykırı ya da ruhsat ve eklerine aykırı inşa edilen yapılar için geçerlidir. Aynı zamanda iskanlı ama daha sonradan değişik ve ilave yapılmış olan yapılar, ruhsata uygun olup iskan alamamış yapılar da imar affından faydalanabilir. İşte imar barışından yararlanabilecek yapılar: #haber# İmar barışı kat irtifak tapusu olup kat mülkiyeti tapusu olmayan Çeşitli sebeplerden dolayı iskân alamamış yeni yapılar İmar mevzuatı dışına çıkan yani fazla kat ve daire yapan İskânlı olan yapının, herhangi bir bağımsız bölümüne ait balkon kısmına eklenti yapanlar Tapusu olmayan gecekondular Güneş Enerjisi Santralleri (GES) Prefabrik yapılar Tapu tahsis belgesi olan yapılar Peki İmar Barışından önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları ne olacak? İmar Kanunu’na göre alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları iptal edilecektir.

Haberler
19 Mayıs 2022 - 14:12
Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması: İddialar asılsız

Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması

“Salda Gölü bataklığa dönüştü” iddialarına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından cevap verdi. Bakan Kurum, Salda Gölü'nde yapılan çalışmaların anlatıldığı videoyu da paylaştı. Salda Gölü'nü koruma bölgesi ilan ederek kaçak yapıları yıktıklarını, çöpleri ve konteynerleri kaldırdıklarını belirten Bakan Murat Kurum, beyaz kumları korumak amacıyla araç girişlerini engelleyip ziyaretçi sınırlaması getirdiklerini hatırlattı. “İNSAN KAYNAKLI DEĞİL” Türkiye’nin bazı yerlerinde olduğu gibi Salda Gölü'nün de koruma alanı içinde olmayan belli noktalarında mevsimsel nedenlerle gerçekleşen su çekilmesi olduğunu ve bunun insan kaynaklı olmadığını belirten Bakan Kurum, “Salda’da çöp yığınları varken, kumsalda araçlar gezerken ortada olmayanlar; biz Salda’ya sahip çıkınca çevreci olduklarını hatırladılar.” İfadelerini kullandı.  “EN GÜZEL HALİYLE BIRAKACAĞIZ” “Doğamızı korumayı ve çevremize sahip çıkmayı sözüm ona çevrecilerden öğrenecek değiliz. Göz bebeğimiz Salda Gölü'müzü korumayı dün olduğu gibi yarın da sürdüreceğiz.” diyen Kurum, paylaşımında #SaldaHepGüzelKalacak etiketini kullandı. Kurum paylaşımını, “Salda'mız yine çok güzel; yarınlarımıza, çocuklarımıza en güzel hâliyle bırakacağız.” şeklinde tamamladı. #haber# İDDALAR ASILSIZ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bilim insanlarının önerileri doğrultusunda proje oluşturarak Salda Gölü ile ilgili çalışma yapmış, göl çevresindeki kaçak yapılar yıkılmış, araçların kıyıya yaklaşması yasaklanmış, ziyaretçi kısıtlaması getirilmiş ve su kalitesi iyileştirilmişti. Bakanlığın çalışmalarını tamamlamasından kısa süre sonra Amerikan Uzay Ajansı Salda Gölü hakkında bir paylaşımda bulunmuştu. Resmî Instagram hesabında NASA, su altından kayaların göründüğü kesiminden Salda Gölü’nün fotoğrafını vermiş ve altına, “Mars'ın milyarlarca yıl önce nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Biz ettik” notunu düşmüştü. KUYU SONDAJLARINA VE SULAMA GÖLETİNE İZİN YOK Dünya genelinde kuraklıklara, kimi bölgelerde sel felaketlerine neden olan küresel iklim krizinin Salda Gölü’nün bir bölümünde suların çekilmesini yol açmasının “bataklığa dönüştü” olarak verildiği haberlerde, buna gerekçe olarak “çeşitli projeler yapılmak istendiği, kuyu sondajları ve sulama göletleri nedeniyle kuraklık oluştuğu” iddialarını gösterdi. Gerçek ise Salda Gölü çevresinde böyle bir çalışma bulunmaması.

Haberler
18 Mayıs 2022 - 17:57
Dolar 6 ayın zirvesini gördü

Dolar 6 ayın zirvesini gördü

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımı ile küresel piyasalarda değer kazanan doların TL karşısındaki yükselişi sürüyor. Dolar kuru 20 Aralık'tan bu yana ilk kez 15,60 seviyesini gördü. Yüksek enflasyon, cari açıktaki artış ve enerji fiyatlarındaki yükseliş, Rusya-Ukrayna savaşı gibi jeopolitik etkenlerle güvenli liman haline gelmeye başlayan dolar, 16 Mayıs'a 15,5014 TL'den başladı. Dolar gün içinde 15,6622 seviyesini görerek 2022 yılının yeni zirvesini test etti. Euro ise şu anda 16,3466 TL  seviyesinden işlem görüyor. #haber# Rusya Ukrayna savaşından önce dolar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın müdahalesi (TCMB) müdahalelerinin ve dövize endeksli TL mevduatıyla 13,50 TL seviyesinde dengelenmişti. Ancak Fed'in faiz artırımı ile bozulan denge, doları hareketlendirirken, enflasyon rakamlarının yükselmesi, cari açıkta artış gibi nedenlerle dolardaki artış hız kazandı.  Geçen haftayı 15,47 liradan kapatan dolardaki artışın uzun vadeli olup olmayacağını, ödemeler dengesi istatistikleri, ABD'den gelecek perakende satış verileri, Euro bölgesindeki ekonomik veriler ve İngiltere'de TÜFE enflasyonu gibi gelişmeler belirleyecek. CANLI DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ DOLARIN DEĞERİ YÜKSELİYOR ABD doları, zayıf Çin ekonomik verilerinin İngiliz sterlini ve Avustralya doları da dahil olmak üzere küresel para birimlerine zarar vermesiyle, gün içinde yirmi yılın zirvesine yakın seyrederek kazançlar elde etti. Euro Pazartesi sabahı 1.0395 dolar seviyesindeydi, biraz daha düşüktü. Perşembe günü ulaştığı 1.0354 dolar seviyesinin biraz üzerindeki yeri, 2017 başından beri en düşük seviye olan euro dolar için analistler 1.0340 dolar seviyesinin çok önemli bir destek seviyesi olmasını bekliyorlar. Çin ekonomisine en çok maruz kalan yüzde 0,68 oranında düşen Avustralya dolarında hareketler daha keskin oldu. Türk lirası geçen yıl sonundaki yüzde 44'lük düşüşün ardından bu yıl da değerinin yüzde 14'ünden fazlasını kaybetti. Aralık krizinde, dolar 18.4 lira değerine dokunmış ve bu da merkez bankasının müdahalesine ve hükümetin TL mevduatlarını değer kaybına karşı korumaya yönelik “Kur Korumalı TL Mevduatı” planı gibi tedbirler açıklamasına yol açmıştı. Gelişmeler sonrasında bankanın net döviz rezervleri Nisan sonunda 17 milyar dolardı. DOLARIN VE YUANIN PAYI BÜYÜDÜ Bu arada, doların bilanço daraltımına girmesi ve küresel çapta diğer para birimlerinin de önem kazanmasının bir sonucu olara IMF, SDR sepetinde dolar ve Çin yuanının ağırlığını artırdı. IMF, ABD para biriminin ağırlığını yüzde 41,73'ten yüzde 43,38'e, yuan'ı ise yüzde 10,92'den yüzde 12,28'e yükseltti. Euro'nun ağırlığı ise yüzde 30.93'ten yüzde 29.31'e, yen yüzde 8.33'ten %7.59'a ve İngiliz sterlini yüzde 8.09'dan %7.44'e düştü. IMF yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun ağırlıklandırmayı 2017'den 2021'e kadar ticaret ve finansal piyasa gelişmelerine göre belirlediğini söyledi.

Haberler
16 Mayıs 2022 - 14:55
Gelirlerin artması yetmedi: Bütçe açığı Ocak-Nisan'da 19 milyar TL

Bütçe Nisan'da da açık verdi: 50 Milyar TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı Nisan ayına ilişkin bütçe istatistiklerini yayımladı. Buna göre, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerinde bütçe açığı Nisan ayında 50,2 milyar TL’ye gerilerken Nisan'da bütçe geliri 164,1 milyar TL’ye, bütçe giderleri 214,3 milyar TL’ye yükseldi. Bütçe açığı, Ocak-Nisan döneminde 19,4 TL oldu. Bütçede, Nisan ayında 50 milyar 167 milyon TL açık oluştu. Yılın ilk iki ayında bütçe fazla vermiş ardından Mart ayında 68 milyar 972 milyon TL’lik açık gerçekleşmişti. İlk çeyrek, 30.8 milyar TL fazlayla kapatılırken Mart ve Nisan aylarındaki açıkla, dönemsel olarak Ocak-Nisan periyodunda bütçedeki açık üste çıktı. Nisan ayında bütçe gelirleri 164 milyar 114 milyon TL, giderler ise 214 milyar 281 milyon TL olmasıyla Ocak-Nisan dönemi açık 19 milyar 358 milyon TL’lik oldu. Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle: "Merkezi yönetim bütçesi 2021 yılı Ocak-Nisan döneminde 5 milyar 863 milyon TL fazla vermiş iken 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde 19 milyar 358 milyon TL açık vermiştir. 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81,9 oranında artarak 785 milyar 996 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Faiz hariç bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87,1 oranında artarak 682 milyar 23 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.” GELİRLERDE ARTIŞ GÖRÜLDÜ 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde 84 milyar 615 milyon TL faiz dışı fazla verildi. 2021 yılı Ocak-Nisan döneminde faiz dışı fazla 73 milyar 374 milyon TL idi. 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75,1 oranında artarak 766 milyar 638 milyon TL olarak gerçekleşti. Bakanlık, 2022 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78,5 oranında artarak 591 milyar 438 milyon TL olduğunu bildirdi. Bakanlığın açıklamasında “Merkezi yönetim bütçe gelirleri Ocak-Nisan dönemi itibarıyla 766 milyar 638 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Vergi gelirleri 591 milyar 438 milyon TL, genel bütçe vergi dışı gelirleri ise 155 milyar 352 milyon TL olmuştur.” ifadeleri yer aldı. DOLAR TL 15.50’NİN ÜZERİNDE Kasım 2021’den beri uygulamada olan Kur korumalı mevduat fonu uygulamaları ile dolar TL kuru baskılanmaya çalışırken ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırmasıyla dolar tüm dünya paraları karşısında yükselmeye devam ediyor. ABD doları Pazartesi günü yirmi yılın zirvesindeki seyrini sürdürüyor.

Haberler
16 Mayıs 2022 - 11:48