22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
Sonuç
Eljif Elmas'a Real Madrid kancası! Fenerbahçe ne kadar kazanacak?

Eljif Elmas'a Real Madrid kancası! Fenerbahçe ne kadar kazanacak?

Attığı gollerle Kuzey Makedonya'yı 2022 Dünya Kupası Elemeleri'nde play-off'a taşıyan Eljif Elmas'a İspanyol devi Real Madrid talip oldu. Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti, Napoli'den eski öğrencisi Eljif Elmas'ın transferi için yönetime talepte bulunurken, eflatun-beyazlı kulüp de bu talebe olumlu yanıt verdi. TuttoMercatoWeb'de yer alan habere göre; orta sahada yaş ortalaması yüksek olan ve iki yönlü daha fazla orta saha oyuncusu isteyen Ancelotti, Real Madrid yönetimine Eljif Elmas'ın adını verdi. Napoli'de bu sezon performansını artıran Makedon futbolcuyu bir süredir takip eden Real Madrid, transfer kararı verdi. Eljif Elmas'ı Barcelona Teknik Direktörü Xavi'nin de kadrosunda görmek istediği ancak Real Madrid'in daha önde olduğu belirtildi. Napoli'nin bu sezonki performansından sonra Eljif Elmas için astronomik bir bedel isteyeceği de ayrıca vurgulandı. FENERBAHÇE 1.5 MİLYON EURO KAZANABİLİR 2017 yazında Rabotnicki'den Fenerbahçe'ye 180 bin euro karşılığında transfer olan Eljif Elmas, 2 sene sonra ise 16.1 milyon euro bonservis bedeliyle Napoli'ye geçti. Fenerbahçe, Eljif Elmas'ın başka bir kulübe transferi durumunda bonservis bedeline bağlı olarak en çok 1.5 milyon euro bonus elde edecek. 22 yaşındaki Eljif Elmas, Napoli formasıyla çıktığı 96 maçta 6 gol atıp 4 asist yaptı. #r-2801852,2801657,2801431,2801299,2801272,#

Haberler
15 Kasım 2021 - 18:53
Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Marichijk'i kabul etti

Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Marichijk'i kabul etti

Şentop, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Bojan Marichijk'i makamında kabul etti. Şentop kabulde, Kuzey Makedonya ile tarihî, beşeri ve kültürel bakımdan son derece sağlam bir zemine inşa ettikleri müstesna ilişkilerin bulunduğunu belirterek, “Ülkelerimiz arasındaki mevcut iş birliğinin her alanda kuvvetlendirilmesi yönündeki kararlılığımız ve müşterek irademiz aşikârdır. İlişkilerimizin hâlihazırdaki mükemmel seviyesi de bu durumun bir tezahürüdür. Meclislerimizdeki dostluk grupları ve ihtisas komisyonları arasındaki ilişkiler de iyi seviyededir ve karşılıklı temaslar düzenli şekilde yürütülmektedir. Kuzey Makedonya, Balkanlar içinde özel önemi haiz bir devlettir. Aramızdaki dostluğun her alanda daha da geliştirilmesi için potansiyel mevcuttur. Elbette ki halklarımız arasındaki akrabalık bağı ve kültürel yakınlık bizleri birbirimize daha da yakınlaştırmaktadır. Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaşlarımızın varlığı ve müşterek mirasımız, tarihimizin bizlere emanetidir” ifadelerini kullandı. FETÖ’nün Kuzey Makedonya’da muhtelif kisveler altında faaliyetlerini devam ettiren bir terör örgütü olduğunun altını çizen Şentop, “Adalet Bakanımızın bu mesele hakkında sizi ayrıntılı olarak bilgilendirdiği kanaatindeyim. Bu konuda iki hususa değinmek isterim. Bunların ilki, bazı ülkelerde bu konu hakkında görüşme yaptığımızda muhataplarımız bize, kendi ülkelerindeki yasalar çerçevesinde gerekli takibatı ve işlemleri yapıyoruz diyorlar. Şüphesiz biz de bunun dışında bir şey istemiyoruz. İkinci husus da şu; örgüt sadece Türkiye’de faaliyet gösteren, hedef olarak sadece Türkiye’yi seçen bir örgüt değil, uluslararası bizim tabirimizle yeni jenerasyon bir terör örgütüdür. Dolayısıyla faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde az ya da çok tehdit unsuru oluşturduğu kanaatindeyim. Terör örgütünün gücünün yettiği ve inandığı zaman bazı ülkelerde benzer teşebbüslerde bulunulduğunu görüyorum” şeklinde konuştu. Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Bojan Marıchıkj ise FETÖ konusuna değinerek, “Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi FETÖ terör örgütü ilgili mücadelede bizde dün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile konuşma imkânı bulduk. Bu vesile ile bizde ülke olarak hem de bakanlık olarak FETÖ’ye karşı savaşta desteklerimizi sunuyoruz. 25 kişinin iadesi ile ilgili yazışmaların devam etmektedir. Bende döndüğümüzde bunu açık bir şekilde yetkili arkadaşlarla konuşacağım. Bu konunun sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bizimde bu konuda size desteğimizi esirgemeyeceğimizi bilmenizi isteriz” diye konuştu.

Haberler
07 Nisan 2021 - 20:03
Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev'den Yunanistan'a Türkiye ile iş birliği çağrısı

Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev'den Yunanistan'a Türkiye ile iş birliği çağrısı

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Türkiye'nin, Yunanistan'ın komşusu ve kendilerinin de iyi bir dostu olduğunu belirterek, Atina yönetimine Türkiye ile iş birliği çağrısı yaptı. "Economist" konferansına katılmak üzere Atina'da bulunan Zaef, "Ta Nea" gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin limana geri dönmesini "desteklediğini" belirten Zaev, Balkanlar ve Güneydoğu Avrupa'da barış ve dostluk politikalarından yana olduğunu söyledi. "Sorunların artmasına ihtiyacımız yok" Zaev, vatandaşların, sorunların değil, iş birliğinin artmasını beklediğine dikkati çekerek, "Çünkü buna (sorunların artmasına) ihtiyacımız yok. 21. yüzyıldayız ve 4. endüstri devrimini yaşıyoruz. Dolayısıyla Batı Avrupa, ABD ve Çin'in önünde birlik içinde durmamız gerekiyor." dedi. Bölge ülkeleri arasındaki güçlü bağların önemine işaret eden Zaev, "Zeki olalım. Umarım bu (gerilim) bir daha olmayacak. Çünkü Türkiye sizin komşunuz ve bizim de iyi bir dostumuz." ifadesini kullandı. Zaev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa ve Balkanlardaki Müslümanların lideri olmayı hedeflediği yönündeki bir soruya ise, "Hayır. Vatandaşlar, kendilerini vatandaş olarak karşılarına alan liderlere ihtiyaç duyuyor. Ben çok uluslu bir ülkeden geliyorum. Kuzey Makedonya'da halkın yüzde 70'i Ortodoks ama yüzde 25-26'sı da Müslümandır ve bir arada yaşıyoruz." yanıtını verdi.

Haberler
16 Eylül 2020 - 17:06
Kuzey Makedonya'da erken genel seçimin sonuçları açıklandı

Kuzey Makedonya'da erken genel seçimin sonuçları açıklandı

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DİK) Başkanı Oliver Derkoski, yaptığı açıklamada, kayıtlı 1 milyon 814 bin 263 seçmenin yüzde 51,94'üne karşılık gelen 942 bin 334 seçmenin oy kullandığını ifade etti. Kullanılan oyların 910 bin 868'inin geçerli, 31 bin 466'sının ise geçersiz olduğunu vurgulayan Derkoski, bu sonuçların resmi olmadığını, bir süre daha seçim sonuçları için şikayet ve itirazların yapılabileceğini söyledi. Buna göre, Makedon partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki "Yapabiliriz İttifakı" 327 bin 329 oy alarak 46 milletvekili çıkardı. Bir diğer Makedon partisi İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) öncülüğündeki "Doğrul Makedonya İttifakı" da 315 bin 344 oy alarak Meclis'te 44 koltuk elde etti. Ülkedeki en büyük Arnavut partisi konumundaki Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) 104 bin 587 oy alarak 15 milletvekili, "Şimdi Zamanı" sloganıyla ittifak kuran "Arnavutlar için İttifak" ve "Alternativa" partileri arasındaki ittifak 81 bin 297 oy alarak 12 milletvekili, Sol (Levica) Partisi 37 bin 551 oy alarak 2 milletvekili, Arnavut Demokratik Partisi (PDSH) de 13 bin 891 oy alarak 1 milletvekili çıkardı. DİK'in internet sitesine yapılan hacker saldırısına da değinen Oliver Derkoski, "Dün gece DİK'in internet sitesine bir hacker saldırısı gerçekleşti. Çok da büyük bir hasar oluşmadı diyebilirim. Sadece DİK'in operatif faaliyetlerinde bundan kaynaklanan bir gecikme oldu." dedi. Oy verme işlemi salgın nedeniyle ilk defa 3 güne yayıldı Oy kullanma işleminin yerel saatle 07.00-21.00'de gerçekleştiği seçimlerde oy verme işlemi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ilk defa 3 güne yayıldı. Kovid-19 bulaşmış ve tedbir amacıyla evlerinde karantinada bulunan 723 kişi, 13 Temmuz'da oy hakkını kullandı. 14 Temmuz'da ise 8 bin 855 hasta ve yaşlı bakımevinde kalan 357 vatandaşın, 1657 mahkum ile yerinden edilmiş 6 kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğu bildirildi. Seçimde 120 sandalyeli Meclis'e girebilmek için 15 siyasi ittifak ve partiden 1500'ten fazla aday yarıştı. Bağımsızlığını elde ettiği 1991'den itibaren 10'uncu kez genel seçimin yapıldığı ülkede, 5'inci kez erken seçime gidildi. Kuzey Makedonya'da daha önce 2008, 2011, 2014 ve 2016'da erken genel seçim yapılmıştı.

Haberler
17 Temmuz 2020 - 00:26
Kuzey Makedonya devlet televizyonunda Türkçe yayınların süresi artırıldı

Kuzey Makedonya devlet televizyonunda Türkçe yayınların süresi artırıldı

Makedonya Televizyonu Türkçe Program Müdürü Eran Hasip, AA muhabirine, MRT Türkçe yayınlarının MRT 4 kanalına geçerek yayın süresinin artırılmasının önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Hasip, MRT'deki Türkçe yayınlarının düne kadar MRT 2 kanalında her gün 2,5 saat olarak devam ettiğini anlattı. Bu genişlemeyi geçen sene yapmak istediklerini fakat belirli nedenlerden dolayı 1 yıllık gecikmeyle işe başladıklarını vurgulayan Hasip, "Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) dolayı bir erteleme daha yapmak istemedik. Televizyonun yönetimiyle daha önce de anlaştığımız gibi Türkçe yayın artık MRT 4 kanalından yapılacak." diye konuştu. Hasip, şu anda resmi olarak 11 saatlik bir sürelerinin bulunduğunu belirterek, "10.00-15.30'da yayınımız olacak. Akşam saatlerinde 19.30’dan itibaren 01.00’e kadar Türkçe yayın olacak." dedi. Televizyonda diğer etnik azınlıkların da yayınlarının gireceğine işaret eden Hasip, "Bir şekilde, bir Türk televizyonu kurduğumuzu söylememiz mümkün tabii." ifadesini kullandı. "Ortak iş birliği alanı oluşacak" Türkiye'nin bu konuda kendileri için hayati önem taşıdığına işaret eden Hasip, şunları kaydetti: "Biraz da televizyon olarak amaçlarımızdan biri, Türkiye’yle ilişkilerimizi daha üst seviyeye çıkarabilmek. Aslında şimdiye kadar sağlıklı ilişkimiz vardı ama şimdi resmen bir kanala sahip oluyoruz. Artık Türkiye’nin resmi kurumları TRT gibi kanallarla daha verimli, sağlıklı iş birliği yapabiliriz diye düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde birlikte ortak yayınlar yapma, Türkiye’de yapılan belgeselleri, yayınları, dizileri burada yayınlamak, bizim yaptığımız yayınları Türkiye'de yayınlamak gibi ortak iş birliği alanı oluşacak." Hasip, MRT kapsamında biri spor, biri çocuk ve diğeri de Türkçe ağırlıklı yayın yapacak MRT 4 kanalı olmak üzere 3 yeni kanalın açıldığı bilgisini de paylaştı. "Projeler hayata geçirmeyi umut ediyoruz" Hasip, gençleri de bu sürece dahil edeceklerini ve yeni çalışanlar istihdam edeceklerini dile getirdi. MRT Türkçe yayınlarının en eski kanal olduğuna dikkati çeken Hasip, şöyle devam etti: "Kamu kurumu olarak televizyon kanalında, Türkçe’nin bu kadar önemli yere sahip olması buradaki Türk varlığı için çok önemli bir gelişme. Türk dünyası için de önemli. Bu anlamda artık herkesten destek bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte güzel projeler hayata geçirmeyi umut ediyoruz." Hasip, ilerleyen dönemde Türkçe yayın süresinin artırılması olasılığının bulunduğunu söyledi.

Haberler
16 Nisan 2020 - 21:43
Kuzey Makedonya'da başbakan, yardımcısı ve bazı bakanlar kendilerini tecrit edecek

Kuzey Makedonya'da başbakan, yardımcısı ve bazı bakanlar kendilerini tecrit edecek

Kuzey Makedonya'da başbakan, başbakan yardımcısı ve bazı bakanlar, dün bir araya geldikleri ülkenin kuzeyindeki Kumanova şehrinin belediye başkanı Maksim Dimitrievski'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıklaması üzerine kendilerini tecrit edeceklerini duyurdu.   Hükümetten yapılan açıklamada, dün Kumanova'daki kriz merkezini ziyaret eden başbakan Oliver Spasovski, Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani, Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Eğitim Bakanı Arber Ademi ve Sağlık Bakanlığı Devlet Sekreteri Vladimir Miloşev'in kendilerini tecrit edecekleri bildirildi. Açıklamada, Dimitrievski'nin düzenlediği toplantıya katılan herkesin gerekli protokollere uyduğu ve eldiven ile koruyucu ekipman kullandığı kaydedildi. Kumanova şehrinde epidemiyolojik değerlendirmelerin yapıldığı ve belediye başkanı ile temas halinde olan kişilerin analiz edildiği aktarılan açıklamada, tespit edilen şahısların 14 günlük izolasyonda kalmaları için talimat verileceği ifade edildi. Dimitrievski, hükümetin açıklamasından birkaç saat önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şehirde kendisinin de bulunduğu 40 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Güvenlik Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, 18 Mart'ta ilan edilen 30 günlük olağanüstü halin (OHAL) süresinin sona ereceğini hatırlatarak, sürenin 30 gün daha uzatılacağını bildirdi.

Haberler
16 Nisan 2020 - 21:10