21˚
İstanbul
21˚
az bulutlu
Nem %56
Rüzgar 4.35 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
Sonuç
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Rumlara Doğu Akdeniz desteği

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Rumlara Doğu Akdeniz desteği

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'le bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Lavrov, Doğu Akdeniz'deki duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek Rum yönetiminin tezlerine destek verdi. Lavrov “Rusya, o bölgedeki sorunların uluslararası hukuk zemininde, özellikle de 1982 tarihli BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne istinaden çözülmesinden yana" ifadelerini kullandı.  KIBRIS’TA BAŞKA SEÇENEK YOK Kıbrıs sorununu Hristodulidis'le ayrıntılı bir şekilde görüştüğünü belirten Lavrov, Rumlar ve Kıbrıs Türkleri arasındaki güven ortamını yeniden tesis edecek toplumlar arası müzakere sürecinin en kısa sürede yeniden başlatılmasından başka bir alternatif görmediklerini söyledi. "Partnerlerimizin bizim için çok önemli değerlendirmelerini dinledik” diyen Lavrov, Rusya'nın Kıbrıs sorununa mevcut uluslararası hukuk çerçevesinde adil, uygulanabilir ve kapsayıcı bir çözüm bulunması yönündeki ilkesel tutumunu söylediklerini dile getirdi.  KIBRIS'A YENİ GARANTİLER VERİLMELİ Lavrov, hem BM nezdinde hem de ilgili taraflarla kurulan ikili temaslarda Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmesi için elverişli dış koşulların oluşması gerektiğini dile getirdi. BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin çözümün dış unsurlarıyla ilgili istişarelere dahil edilmesinin son derece gerekli olduğunu kaydeden Lavrov, Kıbrıs'ın güvenliğiyle ilgili geçerliliğini yitirmiş garantilerin yerine BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla yeni garantiler verilmesi yönündeki tutumlarını yenilediklerini kaydetti. Lavrov, Kapalı Maraş'a yönelik tek taraflı adımları kabul edilemez ve yapıcılıktan uzak bulduklarını vurguladı. 

Haberler
21 Ekim 2021 - 16:44
Rusya, ABD'li 10 diplomatı sınır dışı edecek

Rusya, ABD'li 10 diplomatı sınır dışı edecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic ile başkent Moskova'da bir araya gelmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırım uygulamalarına yönelik açıklamalarda bulundu. ABD'nin 10 Rus diplomatı sınır dışı etme yönünde karar aldığını anımsatan Lavrov, mütekabiliyet gereği atılacak adımları bildirerek, "Moskova, ABD'li 10 diplomatın Rusya'yı terk etmesini teklif edecek." dedi. ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinde Rus ve üçüncü ülke vatandaşların çalıştırılmaması yönünde prosedürü başlatacaklarını belirten Lavrov, "ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciklerindeki çalışanların kontrolsüz kısa süreli seyahatleri uygulamasına son verilecek." dedi. Lavrov, "ABD, bu çizgiden devam ederse, ABD'den Rusya'da çalışan diplomat sayısını 300'e düşürmesini isteyeceğiz." diye konuştu. ABD'nin bazı Rusya'daki vakıfların faaliyetlerine de değinen Lavrov, "Rusya'nın iç işlerine açık açık müdahale eden Amerikan sivil toplum kuruluşları ve vakıfların ülkemizdeki faaliyetlerini kısıtlayacağız ve durduracağız." dedi. Polonya'nın da 3 Rus diplomatını sınır dışı etme kararı alındığını anımsatan Lavrov, buna karşı gerekli adımların atılacağını vurguladı. Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov'un Moskova'ya istişareler için daha önce çağrıldığını hatırlatan Lavrov, bu istişarelerin sürdüğünü dile getirdi. Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov'un ABD'nin Moskova Büyükelçisi John J. Sullivan'ın istişareler için ülkesine dönmesini önerdiğini aktardı. Biden'ın 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceği açıklaması ABD Başkanı Joe Biden, siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine etki etmeye yönelik faaliyetlerle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini dün açıklamıştı. ABD Hazine Bakanlığı da siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahale gerekçesiyle Rusya ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırım duyurmuştu.

Haberler
16 Nisan 2021 - 20:23
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Donbas'ta yeni bir savaş başlatmaya çalışanlar, Ukrayna'yı yok edecek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Donbas'ta yeni bir savaş başlatmaya çalışanlar, Ukrayna'yı yok edecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pervıy Kanal'a verdiği röportajda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna'daki Donbas krizine değinen Lavrov, "Askerlerin birçoğu, sıcak bir çatışmanın başlatılması yönünde yapılan herhangi bir eylemin ne kadar zararlı olduğunun farkındadır. ABD başta olmak üzere Batı'nın kışkırtacağı siyasetçilerin, askerleri kışkırtmayacağını umuyorum." dedi. Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in söz konusu krizle ilgili açıklamalarından örnek vererek "Donbas'ta yeni bir savaş başlatmaya çalışanlar, Ukrayna'yı yok edecek. Bunu Putin kısa süre önce söyledi ve bu hala geçerlidir." ifadesini kullandı. "Biden'dan Putin'in teklifine yanıt gelmedi" ABD Başkanı Joe Biden'ın, Putin'i "katil" olarak nitelendirdiğini ve ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle "bedel ödeyecek" şeklinde daha önce açıklama yaptığını anımsatan Lavrov, "Biden'ın ABC televizyon kanalına konuştukları, çirkin ve benzeri görülmemiş bir söylemdir." diye konuştu. Lavrov, "Biden iktidara geldi ve Rusya'ya yönelik yaptırım uygulamaya, sert söylem kullanmaya, her alanda baskı kurmaya başladı. Bu yıllardır devam ediyor." dedi. Putin'in Biden'a "diplomatik" ve "nazik" şekilde tepki verdiğini ve canlı yayında görüşme teklif ettiğini anımsatan Lavrov, "Maalesef, canlı yayında konuşma teklifine cevap gelmedi." ifadelerini kullandı. Rusya'nın Washington Büyükelçisinin Moskova'ya istişareler için çağrıldığına da dikkati çeken Lavrov, Büyükelçinin ABD'ye ne zaman döneceğine dair Putin'in karar vereceğini vurguladı. "AB'nin kötü niyetli eylemlerine cevap vereceğiz" Rusya ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilere değinen Lavrov, AB ile ilişkileri canlandırmaya hazır olduklarını ve AB'ye tedarik ettikleri enerji kaynaklarını siyasi baskı aracı olarak kullanmayacaklarını söyledi. AB'yi bölme niyetinde olmadıklarını belirten Lavrov, "AB’nin güçlü ve bağımsız olmasından yanayız." ifadelerini kullandı. Lavrov, AB'nin "kötü niyetli" eylemlerine de cevap vereceklerini vurguladı. "AB, ABD'ye bağlılık konusunda yemin etti" AB Liderler Zirvesi'nin geçen hafta düzenlendiğini anımsatan Lavrov, AB'nin ABD'ye bağlılık konusunda "yemin" ettiğini dile getirdi. Lavrov, "Biden'ın katıldığı zirvede yapılan açıklamaların benzeri görülmemiştir. Böyle bir bağlılık yemini hatırlamıyorum." dedi. - "Batı'nın hedefi, ortaklarımızla olan bağları zayıflatmak" ABD ve AB'nin Orta Asya'daki siyasetini değerlendiren Lavrov, şunları kaydetti: "ABD ve AB'nin Orta Asya ile ekonomik bağlarının hacmi, bizim kurduğumuz ilişkilerle kıyaslanamaz. Ancak Batı'nın hedefi, müttefiklerimiz ve stratejik ortaklarımızla olan bağları mümkün mertebe zayıflatmaktır. Bu çok net bir hedeftir."

Haberler
01 Nisan 2021 - 23:52
Lavrov: Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz

Lavrov: Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın en önemli düşünce kuruluşlarından olan Valday Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen Ortadoğu konulu konferansta, Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilere değindi. Rusya olarak Türkiye ile ilişkilerine verdikleri önemden bahseden Lavrov, "Türkiye ile pek çok konuda aynı noktada durmuyoruz. Bazen de durduğumuz noktalar birbirinden ciddi anlamda farklı oluyor. Fakat ilişkilerimize değer veriyoruz, bu nedenle Türk meslektaşlarımız ile her zaman hem bize hem de onlara uygun olan bir çözüm bulabiliyoruz. Bu durum Devlet Başkanları düzeyinde yapılan görüşmeler için de, Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleşen görüşmeler için de geçerli" ifadelerini kullandı. "Türkiye yükümlülüklerini teyit ediyor" Rusya’nın, Türkiye ile yaşadığı anlaşmazlıklara rağmen Suriye’nin İdlib kentinde yapılan anlaşmalar gibi bazı konularda iyi işbirliği içinde olduğunu ifade eden Lavrov, "Anlaşma, üstünde mutabık kalınandan daha yavaş bir biçimde uygulanmakta. Fakat Türk tarafı, kendisi ile işbirliği yapan silahlı muhalifleri Heyet Tahrir el-Şam ve başkaca terörist gruplardan ayırma konusu da dahil olmak üzere söz konusu anlaşmada belirlenen yükümlülüklerini teyit ediyor. Anlaşma doğrultusunda karayolunun kuzeyinde ve güneyinde altışar kilometrelik güvenli bölgeler oluşturulması gerekiyordu. Söz konusu alanda hiçbir muhalif silahlı grubun yer almaması gerekiyor. Ayrıca karayolu üstünde (Türkiye ile) ortak devriyelerin düzenli olarak yapılması şartı koşuluyor. Bu madde konusunda da belli bir ilerleme mevcut. Daha sonra bu süreç yavaşladı, Şimdi is bu durumu düzeltiyoruz. Bu madde hayata geçecek” ifadelerini kullandı.

Haberler
31 Mart 2021 - 18:27
Lavrov: Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz

Lavrov: Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Valday Uluslararası Tartışma Kulübünce düzenlenen konferansta, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkileri ve Suriye meselesi hakkında açıklamalarda bulundu. Ülkesinin Türkiye ile birçok ortak projeyi hayata geçirdiğine dikkati çeken Lavrov, "Türkiye ile ilişkiler üst düzeydeki kontaklar ve iki ülke arasındaki kapsamlı gündem açısından doyurucu ve zengindir." diye konuştu. Türkiye ile ilişkilerin basit olmadığını belirten Lavrov, "Bazı konularda ortak pozisyona sahip değiliz hatta bazen pozisyonlarımız farklılaşıyor. Ancak Türkiye ile ilişkilere değer veriyoruz çünkü Türk meslektaşlarımızla her zaman hem kendimiz hem de onlar için uygun çözümler bulabiliyoruz." ifadesini kullandı. "Suriye’deki M4 kara yolu konusunda çalışmalar sürüyor" Lavrov, Rusya ve Türkiye arasında İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ile ilgili daha önce anlaşma yapıldığını hatırlatarak, "Bu anlaşma, anlaştığımıza göre daha yavaş uygulanıyor. Ancak Türk tarafı, Türkiye ile iş birliği yapan silahlı muhaliflerin Heyet Tahrir Şam ve diğer teröristlerden ayrılması dahil anlaşmadaki yükümlülüklerini teyit ediyor." dedi. İdlib’deki terör gruplarının Suriye ordusuna saldırı düzenlemeye devam ettiklerini belirten Lavrov, bunların yok edilmesi gerektiğini vurguladı. Suriye’deki M4 kara yolu ile ilgili anlaşmanın uygulanması konusunda da çalışmaların sürdüğünü dile getiren Lavrov, söz konusu anlaşmanın bu yolun etrafında güvenli bölgenin oluşturulması ve Rus-Türk ortak devriyelerinin sürekli yapılmasını içerdiğini anımsattı. Lavrov, "Burada ilerleme kaydedilmişti. Süreç sonradan yavaşlamıştı. Şimdi durumu düzeltiyoruz ve bu anlaşma hayata geçirilecek." dedi. "ABD, Şam ve Kürtler arasındaki diyaloğu bloke ediyor" ABD'nin Suriye'deki eylemlerini değerlendiren Lavrov, ABD'nin Suriye'den çıkmak istemediğini söyledi. Lavrov, "ABD, Suriye'de kalmak istiyor, burada üretilen buğday ve hidrokarbonu kullanıyor. Amerikalılar, bu malzemeleri satarak, bazı Kürt örgütlerinin ayrılıkçı eylemlerini Suriye halkının parasıyla destekliyor. ABD, Şam ve Kürtler arasındaki diyaloğu bloke ediyor." diye konuştu. ABD'nin Suriye'de DEAŞ terör örgütünü de kullandığını vurgulayan Lavrov, "ABD, mevcut hükümetin katılımıyla Suriye meselesi çözümüne ilişkin süreçleri engellemek için DEAŞ'ı kullandı ve kullanmaya da devam ediyor." ifadesini kullandı.

Haberler
31 Mart 2021 - 15:52
Lavrov: ABD, hava saldırısından önce bizi uyardı

Lavrov: ABD, hava saldırısından önce bizi uyardı

ABD'den Şubat ayı ortasından bu yana Irak'taki misyonlarına ve müttefiklerine yönelik gerçekleştirilen roketli saldırılara misilleme gelmişti. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla Suriye'deki İran yanlısı milislere hava saldırısı gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Yerel kaynaklar, hava saldırısında 17 milisin öldürüldüğünü açıklamıştı. ABD’nin hava saldırısına Rusya’dan da açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov hava saldırısından yalnızca birkaç dakika önce bildiklerini söyledi. Moskova'da gazetecilerin ABD saldırısına öncesi kendilerinin uyarılıp uyarılmadığı ile ilgili soruları cevaplayan Lavrov, "Ordumuza 4-5 dakika önce haber verildi" dedi. Lavrov ayrıca hava saldırısının başlamasına kısa bir süre kala kendilerine haber verilmesinin bir anlamı olmadığını söyleyerek ABD'ye bu tavrı nedeniyle tepki gösterdi. Lavrov, ABD'nin hava saldırısıyla ilgili kafalarında soru işaretleri oluştuğunu ima ederek, "Son zamanlarda farklı kaynaklardan çeşitli bilgiler alıyoruz. Amerikalılara doğrudan sormak istiyoruz. Bu söylenenlere göre ABD burada kalıcı olacak olmak istiyor" dedi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise ABD'nin hava saldırılarından sonra süreci yakından izlediklerini, Şam rejimi ile sürekli temas halinde olduklarını ifade etti.

Haberler
26 Şubat 2021 - 15:26
Lavrov: Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Lavrov: Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmalar devam ederken Ermenistan ordusu ateşkes ihlallerini sürdürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce yaptığı açıklamada Dağlık Karabağ sorununun çözümü için oluşturulan Minsk Grubu toplantılarında Türkiye'nin de olması gerektiğini söylemesinin ardından Rusya'dan Türkiye konusunda yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rus basınına yaptığı açıklamada, Bakü ve Erivan tarafının istişare için aynı masaya oturması konusunda Türkiye ile ortak çalıştıklarını söyledi. Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmeleri yaptığını söyleyen Lavrov, “Bu konu 27 Ekim'de Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki telefon konuşmasında, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle kurulan düzenli temaslarda ele alındı. Bu konudaki tutumumuzu çeşitli kanallar üzerinden bildirmeye kararlılıkla devam ediyoruz" dedi. "Mutabakatın tümüyle uygulanması için elimizden geleni yapıyoruz" Dağlık Karabağ’da sorunun çözümüne yönelik müzakereleri sürdürme niyetlerinin olduğunu ifade eden Lavrov, “Devlet Başkanı Putin, Dağlık Karabağ'daki durumun normalleşmesi için her gün arabuluculuk çalışmaları yapıyor. Putin'in inisiyatifiyle Ekim ayının başlarında insani ateşkes konusunda mutabakat sağlandı. AGİT Minsk Grubu eş başkanlığındaki partnerlerimiz Fransa ve ABD'yle birlikte yapılan çalışmalar da dahil mutabakatın tümüyle uygulanması için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu. “Türk ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” "Siyasi çözüm için olası seçenekleri sunuyoruz" diyen Lavrov, "Bakü ve Erivan'ın nihayetinde yapıcı yaklaşım sergileyeceğini, askeri faaliyetlerin sona ereceğini ve Karabağ'daki sürecin siyasi zemine gireceğini umuyoruz" dedi. İstikrarlı bir ateşkese ulaşmanın yakın zamanda mümkün olmasa da bölgedeki tüm etkinliklerini sürdürmeye devam edeceğini aktaran Lavrov, "Askeri senaryonun daha da öteye taşınmasının durdurmak, Bakü ve Erivan taraflarını masaya oturtmak ve taraflar arasında diyalog kurdurmayı sağlamak için Türk ortaklarımızla beraber çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Haberler
03 Kasım 2020 - 18:48
Lavrov: 'Türkiye ve İran ile Suriye meselesindeki iş birliğimiz herhangi bir ticari ilişkiye dayanmıyor'

Lavrov: 'Türkiye ve İran ile Suriye meselesindeki iş birliğimiz herhangi bir ticari ilişkiye dayanmıyor'

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov ile Suriye'de temaslarda bulunan Lavrov, Beşşar Esed ve Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü. Lavrov, Rusya'nın Türkiye ve İran ile Suriye meselesindeki iş birliğine değinerek, "Bu iş birliği, Suriye yönetimi desteğiyle ülke başkanlarının yaptıkları anlaşmalara dayanıyor. Bu anlaşmalar, herhangi bir ticari ilişkiye dayanmıyor." dedi. Türkiye ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi konusunda anlaşmaların da yapıldığına dikkati çeken Lavrov, "Bu anlaşmalar, görev dağılımını, aklı başında muhalefet ile teröristlerin birbirinden ayrılmasını, M4 kara yolu etrafında güvenlik koridorunun oluşturulmasını öngörüyor. Tüm bunlar yavaş ama en azından istikrarlı bir şekilde uygulanıyor. Bu işi sonuna getireceğimizi düşünmek için neden var." diye konuştu. Lavrov, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Suriye yönetiminin kontrol ettiği topraklar, Rusya ve Türkiye arasında anlaşmaların yapılmasından bu yana önemli ölçüde arttı." değerlendirmesinde bulundu. - "Libya'da süresiz ateşkesin sağlanması gerekiyor" Libya meselesine de değinen Lavrov, Rusya'nın Libya'ya silah ve paralı savaşçı göndermek için Suriye'yi kullandığı yönündeki iddiasını değerlendirerek, "Hem Libya hem de diğer ülkelerle ilgili, Afrika'dan Avrupa ve ABD'ye kadar Rusya'ya yönelik suçlamalar yapılıyor. Bize asla herhangi bir kanıt sunulmadı." dedi. Lavrov, Kahire Bildirgesini ve Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih’in çatışmaların durdurulmasıyla ilgili ortak inisiyatifini desteklediklerini dile getirerek, "Libya'da süresiz ateşkesin sağlanmasından başlayarak, bu inisiyatiflerin derhal uygulanması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2021'de yapılacağını belirterek, "Seçimlerin düzenlenmesi, Cenevre'deki Anayasa Komitesi'nin çalışmasıyla ilgili değildir." dedi.

Haberler
07 Eylül 2020 - 20:02
Lavrov: 'İran'a yönelik silah ambargosunun uzatılması yönündeki girişimlere karşıyız'

Lavrov: 'İran'a yönelik silah ambargosunun uzatılması yönündeki girişimlere karşıyız'

Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, başkent Moskova'daki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin İran'a uyguladığı silah ambargosunun ekimde sona erdiğini hatırlatan Lavrov, ambargonun geçici olduğuna dikkati çekti. Lavrov, "Ambargo süresininin uzatılması ve hatta süresiz ambargonun uygulanması yönündeki girişimlerin ne hukuki, ne siyasi ne de ahlaki dayanağı var." dedi. Ambargo konusunda net pozisyona sahip olduklarını belirten Lavrov, "Bu tür girişimlere karşıyız ve bu girişimlerin başarıyla sonuçlanması için herhangi bir neden görmüyoruz." ifadelerini kullandı. İran nükleer anlaşmasına da değinen Lavrov, "Anlaşmanın istikrarlı yola dönmesi için şans var. Bunun için İranlı dostlarımız gibi elimizden geleni yapıyoruz." dedi. ABD'nin 2018'de anlaşmadan tek taraflı çekildiğini anımsatan Lavrov, ABD'nin silah kontrolü alanındaki anlaşmaları yok etmeye yönelik yıkıcı bir politika uyguladığını vurguladı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de İran anlaşmasına silah ambargosuyla ilgili hükümlerin dahil edilmesinin anlaşmayı bozacağını belirterek, "Anlaşmanın değiştirilmesi için kullanılacak herhangi bir yöntem, tüm anlaşmanın bozulması anlamına gelecektir." şeklinde konuştu. Suriye meselesine de değinen Zarif, Rusya, Türkiye ve İran arasında Astana formatındaki iş birliğinin Suriye meselesinin çözümünde tek etkili mekanizma olduğunu dile getirdi. Zarif, "Suriye meselesindeki bölgesel iş birliğimiz çok etkilidir. Krizin çözümüyle ilgili Astana formatı, tek etkili mekanizmadır. Bu, çabalarımız sayesinde gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı.

Haberler
21 Temmuz 2020 - 21:16
Lavrov, Hafter yanlısı Temsilciler Meclisi Başkanı ile görüştü

Lavrov, Hafter yanlısı Temsilciler Meclisi Başkanı ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova'daki Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmenin başlangıcında yaptığı konuşmada, Libya ve Orta Doğu'daki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Libya'nın parçalandığını ve 2011'de NATO devletlerinin 'askeri macerasının' sonuçlarından hala kurtulamadığını belirten Lavrov, "Libya’daki anlaşmazlıklar askeri çözüm ile değil Libyalılar tarafından siyasi yöntemlerle müzakere masasında çözülebilir ve çözülmelidir." dedi. Halife Hafter'in yerine getirilmek istenen Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'in önceki aylarda Libya'da siyasi çözüme ulaşmak için öne sürdüğü girişimi desteklediklerini vurgulayan Lavrov, "Acilen çatışmaların durdurulması, sonucunda Libya'nın üç tarihi bölgesinin temsilcilerinin eşit olarak temsil edildiği yeni yönetim organının formüle edilmesi gereken siyasi diyaloğun başlamasını destekliyoruz." ifadesini kullandı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ve Hafter'in siyasi müttefiklerinin Libya'da ateşkes öngören Kahire Bildirgesi'ni dikkatle incelediklerini dile getiren Lavrov, Kahire inisiyatifinin Libya meselesi ile ilgili yapılan Berlin Konferansı kararları ile uyumlu olduğunu ve Libyalılar arasında müzakerelerin temelini oluşturabileceğini savundu. Lavrov, ülkesinin hem çok taraflı girişimlere katılarak hem de Libya güçleri ile ikili kanallar aracılığıyla teması sürdürerek krizin çözümü için çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. Rusya'nın Libya büyükelçiliğinin yeniden faaliyete geçmesi konusunda karar aldıklarını belirten Lavrov, büyükelçiliğin şimdilik geçici olarak Tunus'ta faaliyet göstereceğini ifade etti. Filistin-İsrail konusunda da değerlendirmelerde bulunan Lavrov, Filistin-İsrail sorunun çözümüne ilişkin uluslararası esasların ağır ihlalinin iki devletli çözüm beklentilerine son vereceğine, bölgede, Kuzey Afrika'da öngörülemeyen sonuçlara yol açacağına dikkati çekti. Ayrıca Lavrov, Filistin-İsrail müzakerelerinin derhal başlatılması için koşulların oluşturulması çabalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi. Akile Salih, Rus diplomasinin, Arap ve İslam dünyası dahil uluslararası ilişkilerde tüm aktörlere yönelik siyasi açıklığa sahip olduğunu öne sürerek, "Bu Rusya'yı uluslararası krizlerin çözümünde kabul edilebilir bir ara bulucu haline getiriyor. Libya krizindeki çabaları gözlemleyerek buna ikna olduk." ifadesini kullandı. Rusya'nın kendisinin başlattığı girişime ilk destek veren ülkelerden biri olduğuna işaret eden Salih, bundan dolayı teşekkür etti. Salih, "Libya krizinde askeri çözümün olmaması gerektiğini teyit ederim." dedi.

Haberler
03 Temmuz 2020 - 15:32
Lavrov : Libya'da derhal ateşkes dışında hiçbir seçenek görmüyorum

Lavrov : Libya'da derhal ateşkes dışında hiçbir seçenek görmüyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar video konferans yoluyla görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin Libya’daki durumla ilgili sorularını cevaplandıran Lavrov, son yıllarda ülkedeki çatışmalarda bir tarafın diğerine karşı askeri üstünlüğünün her seferinde geçici olduğunu ve sahadaki durumun sürekli değiştiğini belirtti. Lavrov, "Bu yüzden Libya’da derhal ateşkes dışında hiçbir seçenek görmüyorum. Müzakere süreci temelinde diğer tüm meselelerin çözümü Berlin Konferansı bildirisinde yer alan anlayışla sağlanabilir." ifadesini kullandı. Rusya’nın, Libya’yı oluşturan üç bölgenin çıkarları dikkate alınarak Libya halkının kararıyla çözümün sağlanacağı görüşünde olduğunu kaydeden Lavrov, dış güçlerin ise Libya’da tüm taraflar arasında özel bir diyaloğun kurulması için elverişli şartları oluşturmaya yardım etmesi gerektiğini dile getirdi. Kısa bir süre önce Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Lavrov, her iki bakanın da tarafların müzakere masasına oturması yönündeki görüşünü ifade ettiğini aktardı. Lavrov, "Her iki bakan da askeri çözümün olmaması gerektiğinin herkes tarafından kabul edilmesi, müzakere masasına oturulması ve herkes için kabul edilebilir bir anlaşma aranması gerektiğini söyledi." diye konuştu.

Haberler
23 Haziran 2020 - 14:35
Rusya: ABD Libya’da ateşkes çabalarına katkı sağlarsa bu çok olumlu olur

Rusya: ABD Libya’da ateşkes çabalarına katkı sağlarsa bu çok olumlu olur

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) - Rusya özel toplantısı sonrasında video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’nin Libya meselesinin çözümünde daha aktif rol oynaması yönündeki açıklamasını Moskova’nın nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Lavrov, "Libya’da, Suriye’de veya başka yerlerde krizin üstesinden gelmek için yapılacak her türlü yapıcı yardım memnuniyetle karşılanır." dedi. ABD’nin Libya’daki sorunun çözümü için hangi somut adımı atacağı konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Lavrov, Rusya’nın devlet başkanı seviyesinde katıldığı Berlin Konferansı’na ABD’nin de katıldığını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) onayladığı Libya Konferansı kararlarını da imzaladıklarını hatırlattı. ABD’nin Libya hükümetini tanıdığını dile getiren Lavrov, "Eğer ABD, derhal ateşkes ilan edilmesinden yana olan Rusya ve diğer güçlerin çabalarını güçlendirmek için Libya’daki çatışmalarda etkisini kullanabilirse bunun çok olumlu olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, ABD’ye çağrıda bulunmuştu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 Haziran'da NTV’de katıldığı bir programda, "ABD, Libya'da çok aktif değil. Belki bunun nedeni geçmişte yaşanan travmalar da olabilir. Bu bölgenin istikrarı ve bölgede istenmeyen durumların engellenmesi, NATO'nun ittifakının da faydasınadır. Dolayısıyla, ABD'nin de burada hem ateşkesin sağlanması hem de siyasi süreçte biraz daha aktif rol oynaması lazım." diye konuşmuştu.

Haberler
17 Haziran 2020 - 14:48