20˚
İstanbul
20˚
hafif yağmur
Nem %70
Rüzgar 4.97 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
27˚/20˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Sonuç
Rusya, Çin sınırına S-400 hava savunma sistemleri kuruyor

Rusya, Çin sınırına S-400 hava savunma sistemleri kuruyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ve askeri kanadın yöneticileri ile toplantı gerçekleştirdi. Bakanlık binasında gerçekleşen toplantıda ordunun durumu ve devam eden tatbikatlar ele alınırken, bölgesel askeri yatırım ve çalışmalar da toplantının konu başlıkları arasında yer aldı. Şoygu, toplantıda komutanlara hitaben yaptığı konuşmada ülkenin doğu bölgesine hava savunma sistemleri göndereceklerini söyleyerek, “Özellikle burada bulunan iki uçaksavar füze bataryası S-400 sistemleriyle, iki uçaksavar füze bataryası ise Buk-M1-2 sistemleriyle donatılacak. Doğu bölgelerinde askeri-siyasi durum gergin kalmaya devam ediyor ve meydana gelen tehditleri etkisiz hale getirmek için çeşitli önlemler tasarlanıyor” şeklinde konuştu. "Akdeniz’de görev başarıyla sürdürülüyor" mesajı Şoygu, Rusya ordusu için Doğu Askeri Bölgesi’nin önemli olduğunu ifade ederek, “Bölge için yılbaşından itibaren 11 bin sözleşmeli asker göreve başladı. Yaz döneminde Tsugol Eğitim Sahası’nda 19 bin askerden oluşan birlikler bölgede askeri tatbikatlar gerçekleştirdi. Ordu sayesinde ülkenin doğusunda 57 orman yangınında 46 bin metrekarelik orman yangınına ordu tarafından müdahale edildi. Borey-A tipi nükleer denizaltı ve kruvazör yapımı için demirleme çalışması devam ederken, Nagurskaya ve Temp havaalanlarının 3. Hava Savunma Bölümü’ndeki silah depolama inşaatı çalışmaları devam ediyor” dedi. Doğu Askeri Bölgesi’ne yatırımlardan bahsetmeye devam eden Şoygu, bu yıl için 179 farklı tür silahla ordu birliklerinin donatılacağını söyledi. Şoygu, Doğu Askeri Bölgesi’ne bağlı Kuzey Filosu’nun Akdeniz’deki görevlerini hatırlatarak, “Kuzey Filosu, Atlantik ve Akdeniz’deki görevlerini başarıyla sürdürüyor. Filomuz sadece Kuzey Kutbu’nun güvenliğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda farklı bölge çalışmalarında da yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Haberler
18 Eylül 2020 - 09:27
Rusya, Antarktika'ya yeni hava savunma tümeni kurdu

Rusya, Antarktika'ya yeni hava savunma tümeni kurdu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada Antarktika'daki faaliyetlerinden bahsetti. Tatbikatlar gerçekleştiriyorlar Antarktika'da eğitim ve tatbikatlara devam edildiğini söyleyen Şoygu, Kuzeydoğu Geçidi’nin koruma altında olduğunu ifade ederek Kuzey Filo’nun her yıl Hava İndirme Kuvvetleri, Hava ve Uzay Kuvvetleri ve Özel Operasyon Kuvvetleri tarafından önemli sanayi hedeflerini koruma ve Rusya’nın Arktik bölgesindeki ekonomik çıkarlarını koruma amacıyla tatbikatlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. 'Güvenli bir temel oluşturduk' Rusya Savunma Bakanlığı’nın en önemli amaçlarından birinin Antarktika'da faaliyet gösteren ordu birliklerinin güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Şoygu, “Orada askeri altyapısını oluşturmak için güvenli bir temel oluşturduk. Arktik adalarda, askerlerin rotasyon temelinde görev yaptığı ve dünyada eşi benzeri olmayan idari ve meskun kompleksler inşa edildi” dedi. 'Kuzey Filosu’na dahil olacak' Şoygu, Antarktika’da silahlanma ve üslerin güçlendirilmesiyle ilgili ise “Toplamda bu yılın sonuna kadar, zorlu Arktik koşullarda kullanıma uyarlanan 180’den fazla silah ve askeri teçhizat Kuzey Filosu’na dahil olacak. Kuzey Filo’nun envanterine en kısa zamanda Borey-A sınıfından ‘Knyaz Vladimir’ adlı ilk nükleer füze kruvazörü ile ‘Amiral Kasatonov’ adlı firkateyn bu yılın sonuna kadar da 4 adet savaş gemisi, denizaltı ve bot katılacak” şeklinde konuştu.

Haberler
29 Şubat 2020 - 10:00
Rusya: Saldırı sayısı birkaç yüze çıktı

Rusya: Saldırı sayısı birkaç yüze çıktı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu yaptığı açıklamada, batı ülkelerine birçok konuda suçlamalarda bulundu. Batı ülkelerinden kendi askeri ağlarına sürekli siber saldırılar yapıldığını iddia eden Şoygu, “Onlar tamamen haksızlar ve bu haksızlıklarını tırmandırıyorlar. İletişim ağlarımıza siber saldırı sayıları günde birkaç yüze çıktı” dedi. Özellikle batı basını tarafından askeri imajlarının bozulması amacıyla olumsuz haberler yapıldığını batı sineması tarafından da aleyhlerinde filmler çekildiğini söyleyen Şoygu, “Onlara göre bir hastaneyi vurduk, bu ülkeyi ele geçirmeye çalışıyoruz, yerlerde onlarca cesetler var veya o ülkenin askeri liderlerine zarar verdik” diyerek özellikle sinema sektöründeki Rusya ordusuna yönelik kötü imaj oluşturulmasını eleştirdi. Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler hakkında da yorum yapan Şoygu, “Ukraynalılar bizim kardeşimiz. Bizim Ukraynalı kardeşlerimizle barış ve kardeşlik içinde yaşayacağımıza eminim. Anne tarafım Ukraynalı, büyükbabam oraya gömüldü ve ben orada vaftiz edildim. Barış için bir gün zaman gelecek” dedi. Ukraynalı bazı politikacıların Moskova’ya Ukrayna tanklarıyla girme söylemlerini eleştiren Şoygu, “Ukrayna halkı ve Ukrayna önemli bürokratlar aptallıkla komplo ve saldırı çağrıları yapan ateşli kafaları soğutmaya yetecek milli iradeye sahiptir. Ukrayna’da aşırılık yanlılarının durdurulması gerekecek. Bunun daha önce hiç yapılmaması üzücü” dedi. Putin’den Suriye’de ateşlenen füzenin geliştirilmesi talimatı Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu daha önce Suriye’nin Akdeniz kıyılarından denizaltından fırlatılan ve aktif olarak savaşta kullanılan 3M-54 Kalibre Cruise füzeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şoygu: "Suriye’de kullanılan seyir füzelerinin kullanım sonuçları çıktıktan sonra Devlet Başkanımız Sayın Putin tarafından incelendi. Bunun üzerine füzelerin teknik kullanımıyla ilgili geliştirilme talimatı verdi. Bunun üzerine yükleme süresi kısaldı. Aynı zamanda bu çalışma füzenin hedefe ulaşımıyla ilgili yapılıyor” dedi.

Haberler
22 Eylül 2019 - 12:30