22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
Sonuç
Yanlış tıra kaçak bindiler, Sofya beklerken Çanakkale'ye geldiler

Yanlış tıra kaçak bindiler, Sofya beklerken Çanakkale'ye geldiler

Edirne^de sürücüsünün uyku molası verdiği Bulgar plakalı tırın Bulgaristan'a gideceğini düşünen 4 Afgan düzensiz göçmen, sofya'ya gitme hayalleriyle dorseye bindi. Kaçak olarak bindikleri tırın İzmir'e hareket etmesiyle göçmenler, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu Beldesine kadar geldiler. Burada donma tehlikesi atlatan Afganlar, brandayı yırtarak yoldaki vatandaşlardan yardım istediler. Donma tehlikesi geçiren Afganlar, yoldakilerden yardım istedi. SOFYA HAYALİ KÜÇÜKKUYU'DA BİTTİ Bulgaristan’dan yüklediği Alüminyum hurdasını İzmir’e taşırken Edirne’de mola veren Bulgar plakalı tırın sürücüsü uykudayken, brandayı yırtıp dorseye saklanan 4 Afgan göçmenin Avrupa’ya gitme hayali, Küçükkuyu’da son buldu. Jandarma ekipleri mühürlü kasayı açarak Afganları çıkardı. İZMİR'E GİTTİKLERİNİ ANLAYINCA YARDIM İSTEDİLER Hurda alüminyum yüklü tır ile Bulgaristan’a değil de İzmir’e gittiklerini anlayan ve soğuk nedeniyle donma tehlikesi atlatan göçmenler Küçükkuyu Mıhlı mevkiinde tırın brandasını yırtıp yoldan gecen araçlara işaret yapıp TIR sürücüsünün aracını durdurmasını sağladılar. İfadeleri alınan göçmenler Geri Gönderme Merkezine götürüldü. GERİ GÖNDERME MERKEZİNE TESLİM EDİLDİLER Mıhlı mevkiinde durup dorsedeki göçmenleri gören sürücü jandarmaya haber vermek için yetkilileri aradı. Olay yerine gelen jandarma ekipleri tuttukları tutanak ile mühürlü kapıyı açanınca içerideki 4 Afgan göçmen gözaltına alındı. İfadeleri alınan göçmenler daha sonra Ayvacık Geri Gönderme Merkezine teslim edildiler. #r-2806507,2806064,2804828,#

Haberler
26 Aralık 2021 - 13:01
Suriyeli aile ikiz kızlarına 'Aya' ve 'Sofya' adını verdi

Suriyeli aile ikiz kızlarına 'Aya' ve 'Sofya' adını verdi

Suriye'de devam eden iç savaştan kaçarak 7 yıl önce Türkiye'ye sığınan ve Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşamlarını sürdüren Samah ve Karam Albazo, burada tanışarak dünya evine girdi. Evlendikten bir yıl sonra ilk kızları Miral'i 3 yıl sonra da ikinci kızları Sara'yı kucaklarına alan Albazo çiftinin geçen ay da ikiz kızları dünyaya geldi. Kızlarına isim arayışına giren aile, Ayasoyfa Camisi'nin ibadete açılmasından esinlenerek ikizlerinden birine "Aya" diğerine de "Sofya" adını verdi. "Tarihi önemi hatırlatması için 'Aya' ve 'Sofya' isimlerini uygun bulduk" Anne Samah Albazo, bir ay önce dünyaya gelen ikiz kızlarına isim aradıklarını, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasıyla caminin ismini çocuklarına bırakmaya karar verdiklerini söyledi. Anne Albazo, "Ayasofya'nın açılmasıyla birlikte bugünün tarihi önemini hatırlatması için 'Aya' ve 'Sofya' isimlerini uygun bulduk. Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması bizleri çok mutlu etti." ifadelerini kullandı. Albazo, misafirperverliklerinden dolayı Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Baba Karam Albazo da Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasının tüm Müslümanlar gibi kendilerini de mutlu ettiğini dile getirdi. Suriye'deki savaş nedeniyle 2013 yılında geldiği Türkiye'de eşiyle tanıştığını anlatan baba Albazo, yaşamlarını burada sürdürdüklerini belirtti. Türkiye'de eşi ve çocuklarıyla mutlu bir yaşam sürdüklerini anlatan baba Albazo, ailece Ayasofya'yı ziyaret etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Haberler
21 Temmuz 2020 - 11:36
Başmüftülüğe çirkin saldırı

Başmüftülüğe çirkin saldırı

Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde kimliği belirlenemeyen bir kişinin binaya yaklaşarak elindeki taşla giriş kapısının camını kırdığını söyledi.  Olay yerinden kaçmayı başaran saldırganın eylemi ile ilgili soruşturma açıldığını ifade eden Faik, olayı "İslamofobik bir hareket" olarak niteledi. "KONUNUN TAKİPÇİSİ OLUNMALI" Saldırının tesadüfi gerçekleşmediğini ve bir nefret suçu olduğunu vurgulayan Faik, şöyle devam etti: "Bizim için önemli olan saldırıyı kimin yaptığı değil, saldırının nereye yapıldığıdır. Bu saldırı başmüftülüğe yapılmıştır. Bir milyondan fazla Bulgaristan Müslüman Türkü'nün dini hayatını yürüten başmüftülüğe karşı böyle bir hareket son derece çirkindir. Devletten de istediğimiz olayın en yüksek ağızdan kınanması ve konunun takipçisi olunmasıdır." "KAMERA KAYITLARI TESLİM EDİLDİ" Celal Faik, bir süre önce Karlovo'daki camiye ve 4 gün önce de üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) parti binasına taşlı saldırı yapıldığını hatırlattı. Faik, soruşturma kapsamında başmüftülüğün güvenlik kamera kayıtlarını da polise teslim ettiklerini kaydetti. "HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ" Başmüftülüğün konunun takipçisi olacağının altını çizen Faik, "Müslümanlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız. Başmüftülük olarak haklarımızı sadece Bulgaristan’da değil, aynı zamanda Avrupa’da da arayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Haberler
05 Temmuz 2019 - 17:31
İstanbul-Sofya Ekspresi Kapıkule'ye ulaştı

İstanbul-Sofya Ekspresi Kapıkule'ye ulaştı

TCDD Taşımacılık ile Bulgar Demiryolları arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda yolcu taşımacılığına başlayan ve İstanbul Halkalı'dan dün saat 22.40'ta hareket eden ekspres, yaklaşık 4 saatte Kapıkule'ye geldi. Yolcu sayısı 22 olan ve iki makinist ile üç kondüktörün görev yaptığı trenin Sofya'ya saat 08.45'te ulaşması öngörülüyor. Karşılıklı seferler çerçevesinde İstanbul'a gitmek üzere Sofya'dan kalkan tren ise dün saat 21.00'da yola çıktı. Her gün sürecek seferlerdeki tren dizisi TCDD Taşımacılık şirketine ait iki yataklı vagon, bir kuşetli vagon ve Bulgar Demiryollarına ait bir kuşetli vagon olmak üzere yüksek kalitede 4 vagondan oluşuyor. Turizme katkı sağlayacak TCDD Taşımacılık AŞ İstanbul Yolcu Servis Müdürü Veysi Alçınsu, Kapıkule Garı'nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolculara kaliteli ve konforlu hizmet sunduklarını söyledi. İstanbul-Sofya Ekspresi'ni tercih edecek yolcuların memnun kalacağını belirten Alçınsu, "Edirne'ye, İstanbul'a Bulgaristan'dan turizm amaçlı gelecek birçok kişi olacak. Tabii bu sadece Bulgaristan'la sınırlı değil, Belgrad, Bükreş, Budapeşte'den bu trene bağlantılar var. Dolayısıyla turizme katkısı olacaktır." dedi. Yolculardan İsmail Zaloğlu ise bundan önce trenle en son 1980 yılında seyahat ettiğini anlattı. Zaloğlu, İstanbul-Sofya Ekspresi ile nostalji yaşadığını dile getirerek, şöyle konuştu: "Böyle bir seferin başlaması çok güzel. Çok memnunum hatta umduğumdan daha kaliteli yolculuk yapıyorum. İnşallah bundan sonra daha fazla tanınır ve doluluk oranını artırır. Bu trenin turizm açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Gerek Bulgaristan tarafından Türkiye'ye gerekse Türkiye'den Bulgaristan'a gidecek olanların bu treni kullanacağını ve büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum."

Haberler
21 Şubat 2017 - 06:53
Davutoğlu, 'Gerekli mücadeleyi bütün ülke sathında yürüteceğiz'

Davutoğlu, 'Gerekli mücadeleyi bütün ülke sathında yürüteceğiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki temasları kapsamında Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş'i makamında ziyaret etti. Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan'daki Türklerin huzurunun, sükunu, insan hak ve özgürlüklerinden, dini özgürlüklerden yararlanmalarının hem Bulgaristan'a hem Türkiye'ye hem de Türkiye-Bulgaristan arasındaki dostluğa katkısı olacağını vurguladı. "Soydaşlarımız, İslami anlayışın en güzel temsilcileridir" "Özellikle son dönemde aşırı akımlara karşı, gerek DEAŞ benzeri Müslümanları temsil etmediği halde Müslümanları temsil ediyormuş gibi tavır takınan DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı gerekse Avrupa'da camilere saldıran aşırı ırkçı akımlara karşı Türkiye ve Bulgaristan birlikte toleransı, müsamahayı, karşılıklı hoşgörüyü öne çıkaran bir tavır içindeler" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bulgaristan'daki soydaşlarımız, Bulgaristan ve Avrupa'da barışçıl ve bizim geleneğimizden gelen İslami anlayışın en güzel temsilcileridir. Bunun korunması önem taşıyor. Aynı şekilde bu ülkede hiçbir vatandaşın, eşit vatandaşın dini, ırkı, mezhebi, etnisitesi dolayısıyla dışlanmaması hepimiz için önemli bir temenni ve uygulanması gereken prensiptir. Bütün bunları Bulgaristan makamlarıyla dostane atmosferde paylaştık." Diyarbakır'da 3 polisin şehit edilmesi Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan ziyaretini gerçekleştirirken Diyarbakır’da 3 polisin şehit edildiği haberini aldıklarını belirterek, "Buradan bir kez daha taziyelerimi ailelerine ifade ediyorum. Türkiye zorlu bir mücadelenin içinden geçiyor ama bu zorlu mücadelede hiçbir zaman teröre ve teröristlerin istediği, arzu ettiği bir ortama düşürülmeyecektir. Bunların tuzaklarına düşülmeyecek. Gerekli bütün mücadeleyi bütün toplum sathında, ülke sathında yürüteceğiz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet ailelerine taziyelerimi sunuyorum" diye konuştu. Ziyarette, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da bulundu.

Haberler
15 Aralık 2015 - 17:59
Bilic kızına neden Sofya adını verdi

Bilic kızına neden Sofya adını verdi

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic ülkesine özel açıklamalar yaptı. Süper Lig'de liderliği kimselere bırakmayan siyah-beyazlı ekibin başarılı çalıştırıcısı, Galatasaray ve Fenerbahçe ile girdikleri şampiyonluk yarışında takımının durumunu, başarıya giden faktörleri, Demba Ba ile ilgili düşünceleri, dış görünüşü ile ilgili konuştu ve yeni doğan kızının isminin sırrını açıkladı.  Hırvatistan'ın Slobodna gazetesine konuşan Bilic, Beşiktaş için çok çalıştığını ve yoğun mesai harcadığını söyledi, "Şu anda önemli olan sıralamadaki yerimiz ya da lider olmamız değil. Asıl önemli olan iyi futbol oynuyor olmamız. Her maç ofansif bir karakter ortaya koyuyor ve kazanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bu akılsızca saldırmak anlamına gelmiyor. Elbet hesaplı bir şekilde davranıyoruz" dedi.Bilic şöyle devam etti: "Takıma bir mentalite ve yeni bir bakış kazandırmaya çalışıyorum. Bazen ikinci yılınız da olsa kolay olmuyor. Bazen sakatlık ya da başka problemler ile karşılaşıyorsunuz. Ancak oyuncular arasında huzursuzluk yok ve bunun son derece pozitif bir etkisi oluyor. Herkes oyundan payını alıyor. Demba Ba da bizim şansımız oldu. Bir çok İngiliz kulübünde oynamış bir futbolcu. Burada tekrar canlandı. Fark oluşturan bir futbolcu. Kendisi bizim en iyi hamlemiz oldu".  Bu sezon yaşadıkları en büyük sıkıntının stat sorunu olduğunu dile getiren deneyimli çalıştırıcı, "Bir ev sahibi takım olarak maçları kendi stadında oynayamamak kolay değil. Örneğin kupa maçı oynuyoruz, İstanbul'dan iki buçuk saat uzakta. Ya da ismini modern Türkiye'nin kurucusundan alan Atatürk Stadı'nda oynuyoruz. Bu da şehir dışında bir stat. Buraya taraftarımızın gelip de bizi desteklemesi çok zor, çünkü ulaşım imkanları çok kısıtlı" diye konuştu."Sofya ismini verdik çünkü..."Slaven Biliç, yeni doğan kızına neden 'Sofya' ismini koyduğunu da açıkladı. Bunun Ayasofya'yla ilgisi olduğunu itiraf eden Hırvat futbol adamı, "O İstanbul'da doğdu. Kentin simgelerinden birinin ismi bu. Hristiyanlıkla da ilişkili bir isim olsun istedik. Bu yüzden Sofya" ifadelerini kullandı.  "Sakalım benim parçam"Çok konuşulan sakalı ve dış görünüşüne de değinen Slaven Bilic şunları söyledi: "Sakal benim dönem dönem hep bir parçam olmuştur. Hajduk'ta oynadığım zamanlarda sakalım vardı. Ve sonra da sık sık oldu. Çeneme ayrı bir hava katıyor. Beğenmezseniz hemen ertesi gün traş etmeniz de mümkün." (Milliyet)

Haberler
22 Aralık 2014 - 11:33
'Anadolu Ateşi' dans grubu, Sofya’da gösteri sundu

'Anadolu Ateşi' dans grubu, Sofya’da gösteri sundu

Sanat Yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı "Anadolu Ateşi" dans grubu, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gösteri sundu. Türk dansçılar, Sofya’nın Ulusal Kültür Sarayı’nda (NDK) aralarında Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin ve Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin de bulunduğu 4 bin 500 izleyiciye keyifli dakikalar yaşattı. İzleyiciler dans grubunu dakikalarca ayakta alkışladı. İzleyicilerin beğenisini kazanan gösteri sonrası Büyükelçi Gökçe, Dışişleri Bakanı Vigenin, Kültür Bakanı Petar Stoyanoviç, Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova ve Türk Hava Yolları (THY) Sofya Müdürü Cenk Öcal, dansçılara çiçekler verdi. Başkent Sofya’daki gösterisini başarıyla gerçekleştiren Anadolu Ateşi ekibi, Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin bugün onurlarına vereceği resepsiyona katılacak. Anadolu Ateşi Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yıl aradan sonra Bulgaristan’da tekrar bulunmak ve böylesi inanılmaz bir ilgiyle karşılanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi."Memleketimiz gibi gördüğümüz bir yerdeyiz. Müthiş bir ilgi var. Bulgaristan’da çok sevildiğimizi biliyoruz" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Bir ay önce biletler tükendi. 2005 yılında ilk kez gelmiştik ve sadece bir oyun oynamıştık, sonrasında 2007 yılında Varna’da sahne almıştık. 2014’ün Nisan ayında tekrar gelip Bulgaristan’daki 5 kenti dolaşarak turne yapacağız." Erdoğan, doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajını veren bir dans projesi olarak Türkiye’nin adını duyuran Anadolu Ateşi’nin ilk belgeselinin Bulgar televizyonu tarafından yapıldığını da anımsattı. Yoğun istek üzerine defalarca yayınlanan bu belgeselin Bulgaristan’da gördüğü ilgiden de memnun olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye kültürüne layık olmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı. Mustafa Erdoğan, "Şimdilik bir Bulgar dansçımız var. Bu sayıyı yükseltmeye çalışıyoruz" diye konuştu.  

Haberler
09 Aralık 2013 - 09:15