20˚
İstanbul
20˚
hafif yağmur
Nem %70
Rüzgar 4.97 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
27˚/20˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Sonuç
Finlandiya'dan yumuşama sinyali: Türkiye'ye güvence verebiliriz

Finlandiya PKK'ya dair Türkiye'ye güvence verebilir

İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği destek ve savunma sanayine yönelik kısıtlamaları nedeniyle söz konusu iki ülke muhtemel NATO üyeliğine ilişkin Türkiye ile arasında sorunlar henüz çözüme kavuşmadı. SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİ KONUSUNDA İYİMSERİM Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile sorunların çözümü için müzakerelerin resmi düzeyde devam edeceğini belirterek, Türkiye ve Finlandiya arasındaki sorunların çözüleceğini tahmin ettiğini fakat müzakerelerde hızlı bir ilerleme beklemediğini ifade etti. Haavisto, "Birkaç gün önce bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. Temkinli olmak gerekirse, artık bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim, ancak biraz zaman alabilir” dedi. Haavisto, haziran sonunda İspanya’nın başkenti Madrid'de yapılacak NATO zirvesinin üyelik konusundaki son tarih olduğuna dikkat çekti. #haber# PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK SINIFLANDIRDI Türkiye, NATO üyeliği konusunda yeşil ışık için Finlandiya ve İsveç’ten, PKK/YPG’nin terör örgütü olarak sınıflandırılması ile terör örgütü ile bağlantılı kişilerin iadesini ve Türkiye’nin terör örgütleri ile mücadele çerçevesinde Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyonlar nedeniyle uyguladıkları savunma sanayi ambargolarının kaldırılmasını talep ediyor. Finlandiya’nın Avrupa Birliği politikasına uygun olarak PKK'yı terör örgütü listesine aldığını vurgulayan Haavisto, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto arasındaki telefon görüşmesinde iki liderin Finlandiya'nın terörizme ile mücadelesini ele aldıklarını kaydetti. TÜRKİYE'YE GARANTİLER VEREBİLİRİZ Finlandiya'nın Türkiye'ye PKK terör örgütüyle muhtemel bağlantıların daha yakından izleneceğine dair güvence verebileceğini ifade eden Haavisto, "Türkiye'ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa'da terör örgütü olarak listelendiği için Finlandiya topraklarında terör faaliyeti hazırlığına izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir" dedi. Türkiye’nin terör örgütü ile bağlantılı kişilerin Türkiye’ye iadesine değinen Haavisto, "Hukukun üstünlüğünün yapısını netleştirmek önemlidir. Siyasi kararlar yargı sisteminin işleyişini etkileyemez. Bu bizim en başa koyduğumuz bir ilkedir" dedi. Finlandiya’nın Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosuna değinen Haavisto, "Fin silahlarının bilgimiz dışında bir savaşa girmemesi önemlidir" dedi.

Haberler
4 saat 32 dakika önce
Son dakika! ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı!

ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı!

ABD'nin İstanbul'daki CHP mitingi öncesi Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına yaptığı uyarı tartışmaları da beraberinde getirmişti. Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'nin açıklamalarına misilleme olarak, 'ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları' şeklinde bir duyuru yapılmıştı. Konuya ilişkin gelen son dakika bilgisine göre, ABD Büyükelçisi Jeff Flake'in Dışişleri'ne çağrıldığını bildirildi. Flake'e, İstanbul'daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı gösteri uyarısından duyulan rahatsızlık iletildi. #haber# Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada şöyle denildi: "İDDİALAR ASILSIZDIR" "ABD Büyükelçiliğince dün  İstanbul'da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyduğumuz rahatsızlık bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake'e iletilmiştir. Büyükelçi Flake'e, sözkonusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimlerimiz tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtilerek, bu husustaki rahatsızlığımız ifade edilmiştir. "KABUL EDİLEMEZ" Büyükelçi'ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD'de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken, siyasi parti mitinglerinin demokrasimizin köklü bir geleneğini oluşturduğu ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, nitekim sözkonusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulanmıştır.

Haberler
10 saat 2 dakika önce
Yunan F-16'larının ihlaline Türkiye'den sert tepki: Kuvvetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a kınama

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları, Gökçeada’nın batısında ve Enez’in batısında Türk hava sahasını ihlal etti. İhlali kınayan Dışişleri Bakanlığı, Yunan jetlerine angajman kuralları çerçevesinde gereken karşılığın verildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan’ın hava sahası ihlal iddiaları hakkındaki soruya ilişkin, “Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları, 16 Mayıs 2022 tarihinde Gökçeada’nın batısında, 17 Mayıs 2022 tarihinde ise Enez’in batısında hava sahamızı ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı 18 Mayıs 2022 tarihinde vermiştir” ifadelerini kullandı. #haber# YALANLAMA VE KINAMA Sözcü Bilgiç, “Yunanistan bir kez daha kendi tahrikkar eylemleriyle başlattığı gerginliği kullanarak uluslararası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları külliyen reddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunanistan’ın Ege’deki provokatif eylemlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili, hem de NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerekir” dedi.  

Haberler
20 Mayıs 2022 - 22:18
Kolombiya ile imzalar atıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni hedefi açıkladı: Ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak

Kolombiya ile yeni hedef 5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Duque ile ikili görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Kolombiya ile imzalanan ortak bildiriyle iki ülke arasındaki ilişkinin stratejik ortaklık seviyesine yükseltildiğini belirten Erdoğan, "Kolombiyalı iş insanları arasındaki temasın artırılmasını destekliyoruz" dedi.  'İlişkilerimizi 2 yılda bir Cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleştireceğimiz görüşmelerle geliştireceğiz' diyen Erdoğan, Kolombiya ile ticarette yeni hedefin 5 milyar dolar olduğunu söyledi.Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: "Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en önemli ortağımız Kolombiya Cumhurbaşkanı'nı ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Dışişleri Bakanım 26 Nisan'da Kolombiya'yı ziyaret etti. İlişkilerimizi 2 yılda bir Cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleştireceğimiz görüşmelerle geliştireceğiz. #haber# "HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLAR" Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmaktır. Türkiye-Kolombiya ilişkileri imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Türk ve Kolombiyalı iş insanları arasındaki temasın artırılmasını destekliyoruz. Kolombiya Latin Amerika'ya açılımımız açısından önemli konumdadır. THY, Bogota hattında her gün sefer düzenliyor. Kolombiya ile ilişkilerimizi geliştirme konusunda karşılıklı çalışıyoruz. Bilhassa göç konusunda etkilenen 2 ülke olarak önem veriyoruz. Türkiye, bursları kapsamında 177 bin Kolombiyalı öğrenciye eğitim hakkı sağladık. Kolombiya'da 29 Mayıs'ta ilk turu gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hayırlı olmasını diliyorum. "İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ" Bu küresel sorunun çözümü yönünde birlikte çaba göstereceğiz. Uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize suçlar konusunda işbirliğimizi arttıracağız. Bugün ayrıca son dönemde meydana gelen bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık. Kolombiya'da 29 Mayıs'ta ilk turu gerçekleştirecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından hayırlı olmasını şimdiden diliyorum."

Haberler
20 Mayıs 2022 - 18:26
Türkiye'nin 'veto'su İsveç'te kavga çıkardı

İsveç'te 'veto' depremi: İktidarda kavga çıktı

NATO üyesi olma yolunda girişimlerini sürdüren İsveç’in terör örgütü PKK ile ilgili duruşu Türkiye’den tepki gördü. PKK’ya destek söylentilerinin dezenformasyon olduğunu savunan İsveç’in NATO üyesi olma çabası ve Türkiye’nin bu konudaki resti bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile İsveç hükümetinin başına geçen Sosyal Demokrat Parti arasında kriz çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "İsveç'ten 30 teröristi istedik, 'vermeyiz' dediler. Siz teröristleri bize vermeyeceksiniz ama bizden kalkıp NATO üyeliğini isteyeceksiniz. NATO bir güvenlik oluşumudur, bir güvenlik teşkilatıdır. Dolayısıyla bu güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz 'evet' diyemeyiz" diyerek noktayı koymuştu. "DESTEĞİMİ ÇEKECEĞİM" Türkiye'nin veto kararının ardından harekete geçen İsveç, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi konusunda mutabık olduklarını söylemişti. Bu açıklamanın ardından hükümete destek veren terör destekçisi Kakabeveh, basına yaptığı açıklamada partinin kendine verdiği sözleri tutmadığını belirterek, YPG yandaşlarına yönelik İsveç’te yapılan muameleden mutlu olmadığını bildirdi. Kakabaveh, “Eğer anlaşmaya uymazlarsa, ben de önemli oylamalarda desteğimi geri çekeceğim.” dedi. PYD ve YPG’nin terörist olarak nitelendirilmemesi konusundaki görüşlerini değişmediğini kaydeden Forslund, “Biz bunu yapmadık, AB’deki listeye uygun olarak hareket ettik.” dedi. #haber# TEK OYLA ESKİ HÜKÜMETİ DEVİRMİŞTİ Kakabaveh’in oy desteği, 29 Kasım 2021’de parlamentodaki oylamada Sosyal Demokrat Parti’ye İsveç’te iktidar yolu açmıştı. Parlamentoda yapılan oylamada, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümeti için 174 milletvekili karşı, 117 milletvekili de lehte oy kullandı. "Hayır" oyu 175'in altında kaldığı için Andersson başkanlığındaki koalisyon hükümeti, parlamentodan güvenoyu aldı. TERÖR LİSTESİNE ALAN İLK ÜLKE İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin PKK'yı Türkiye'den sonra terör örgütü listesine alan ilk ülke olduğunu, bu duruşun değişmediğini belirtti. Linde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "yaygın dezenformasyon nedeniyle" İsveç'in PKK'yı terör örgütü olarak tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatmak istediğini bildirdi. Kararın Olof Palme hükümeti döneminde alındığını anımsatan Linde, Avrupa Birliği'nin (AB) onu 2002'de takip ettiğini belirtti. Linde, "Bu pozisyon değişmedi." ifadesini kullandı.

Haberler
20 Mayıs 2022 - 16:45
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç mesajı: Kimse kusura bakmasın biz buna evet diyemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camii’nin çıkışında açıklamalarda bulundu. Terör örgütü YPG/PKK'nın Avrupa Birliği ve ABD tarafından güvence verildiği belirten Erdoğan İsveç ve Finlandiya'ya kapıları bir kez daha kapattı. Erdoğan, "Kimse kusura bakmasın biz bunlara eve diyemeyiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca bugün Hollanda Başbakanı'yla geniş bir görüşme yaptığını söylerken yarın ise İngiltere, Finlandiya ile görüşme yapacağını duyurdu. #haber# https://twitter.com/tgrthabertv/status/1527605036544577538 NEDEN TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL ETMİYORSUNUZ? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar; Türkiye-Kolombiya arasında ne gibi ilişkiler olabilir birinci derecede bunları görüşeceğiz. İkinci adım bölgesel konular olacaktır. Bir diğer önemli konu da dünyada terörün farklı boyutları var ama biri de uyuşturucu kaçakçılığıdır. Bunu da görüşeceğiz. Görüşmeden sonra da ikili olarak yapacağımız açıklamalar olacaktır. Her şeyden önce terörle mücadele sati bir kavram değildir. Kuşatıcılığı çok çok geniştir ve bizim PKK ile mücadelemiz aynı zamanda AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine şimdi ayrı bir kılıf uydurdular. Terör örgütü olarak kabul ettiklerini söylediler peki YPG'yi neden terör örgütü olarak kabul etmiyorsunuz. YPG, PKK'nın doğurduğu bir terör örgütüdür. ABD bile bunlara görüşme noktasında birçok fırsatlar tanıyor. Başta Almanya olmak üzere İsveç'inde de Fransa'sında da hepsinde bu terör örgütleri her türlü gösteriyi yapıyor mu, yapıyor. Bunları biz kendilerine anlattığımız gibi, ikili görüşmelerde de hep anlattık, belgeler sunduk. Bakın bunlar terör örgütüdür, işledikleri suçlar ortadadır.  TERÖRİSTLERİ VERMİYORLAR Kandil'i kendileri için bir merkez haline getirmeleri PKK/YPG'nin inkar edilemez bir terör estirmeleridir ama batı ne yazık ki bunları saklıyor. Verin bize bu teröristleri dediğimiz zamanda da vermiyorlar. Gereği neyse bunun gereğini yapmaya devam edeceğiz. "KİMSE KUSURA BAKMASIN, 'EVET' DİYEMEYİZ" Bugün Hollanda Başbakanı'yla geniş bir görüşme yaptık. Yarın İngiltere'nin Finlandiya'nın görüşme talepleri var. Aynı şekilde Stoltenberg ile görüşmemiz olacak. Telefon diplomasisini kesmemek adına yapmaya edeceğiz. Bu terör örgütlerinin bütün belgeleri bizde olduğuna göre, bunun mağduru biz olduğumuza göre NATO'nun teröre karşı hassasiyetlerini biliyorsak, NATO'ya böyle bir terör örgütünün alınmasına biz evet diyemeyiz. İsveç ve Finlandiya için aynı şeyi düşünüyorum. Kendi parlamentolarında bunlara konuşmalar yaptırıyorlar, imkanlar sağlıyorlar, silah, mühimmat temini yapıyorlar. Kimse kusura bakmasın bu terör örgütlerinin NATO'ya girmesine bir evet diyemeyiz.

Haberler
20 Mayıs 2022 - 13:59
Bayern Münih’in yıldız golcüsü, tatil için Türkiye’yi seçti

Dünyaca ünlü futbolcu tatil için Türkiye'yi seçti

Son yıllarda gösterdiği performans ile göz dolduran Robert Lewandowski, Almanya Bundesliga’da takımı Bayern Münih’in şampiyon olmasına önemli derecede katkı sağladı. 33 yaşındaki yıldız golcü iyi bir sezonu geride bırakırken, yaz tatili için planlarına da geçti. Almanya Ligi’nde mücadele eden Lewandowski, bu yıl gösterdiği muhteşem performansıyla 34 gol atmayı başardı. Lig’de gol krallığında zirveye oturan yıldız futbolcu, takımının şampiyon olmasında ise en çok katkı sağlayan isim oldu. LEWANDOWSKİ TATİL İÇİN TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ Bayern Münih’in 33 yaşındaki glcüsü, tatil planları için Türkiye’yi tercih etti. Ailesiyle beraber Antalya’ya gelen ünlü futbolcu, bir yandan eğlenirken bir yandan da bireysel çalışmalarını sürdürüyor. Zamanı en verimli şekilde değerlendiren futbolcu, form kaybetmemek adına tatilde bile idman yapıyor. Sosyal medyadan anı ölümsüzleştiren Lewandowski, bir dönem aynı formayı girdiği Nuri Şahini’de ziyaret etmeyi unutmadı. Dünyaca ünlü futbolcu, Dortmund’da beraber forma giydiği, şu anda Antalyaspor’da teknik direktörlük yapan Nuri Şahini’de ziyarete gitti. İkili bir araya gelerek zaman geçirirken, Nuri Şahin’in Lewandowski’yi son maçına davet ettiği bildirildi. #haber# Spor Toto Süper Lig’de oynanacak Antalyaspor-Galatasaray maçına, yıldız futbolcu Lewandowski’nin de katılması bekleniyor.

Haberler
20 Mayıs 2022 - 12:40
Türkiye’den Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için iki ayrı yol haritası

Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için iki ayrı yol haritası belirledi

Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik saldırıları sonrasında İskandinav ülkelerinde büyük korku yaşanıyor. Olası saldırı veya tehditlere karşı kendilerini güvence altına almak isteyen İsveç ve Finlandiya geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi başvuru ile NATO’ya üye olmak için harekete geçti. Ancak iki ülkenin de terör örgütleri PKK/YPG ve FETÖ’ye olan açık destekleri NATO üyelikleri sürecinde Türkiye’nin veto restiyle karşılaştı. #haber# ANKARA 2 YOL HARİTASI BELİRLEDİ İki ülke Türkiye’ye yönelik ılımlı mesajlar verse de Ankara net bir şekilde terörle aralarına mesafe konması gerektiğini defalarca kez dile getirdi. Ankara bu süreçte iki ülke için ayrı ayrı yol haritası belirledi. Türkiye’nin, terörle iç içe geçmiş olan İsveç’e yönelik olumsuz bakış açısını koruduğuna işaret eden güvenlik kaynakları, Finlandiya’ya ise daha ılımlı bir bakış açısının olduğuna dikkat çekiyor. TÜRKİYE KATILIM SÜRECİNE BLOK KOYDU Finlandiya ve İsveç’in NATO daimi temsilcilerinin, ülkelerinin üyelik başvurularını NATO’ya iletmesinin ardından büyükelçiler nezdinde görüşmeler gerçekleştirildi. Uluslararası ajanslara göre, Türkiye bu görüşmelerde iki ülkenin üyeliğinin başlamasıyla ilgili katılım sürecine blok koydu. Öte yandan, Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’e karşı veto tutumunu öven bir açıklama yapan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’den de iki ülkeye veto sinyali geldi. Türkiye’nin itirazlarına destek veren Milanovic, aynı adımı atabileceğini belirterek uluslararası toplumun dikkatini Bosna Hersek’teki Hırvatların yaşadığı sorunlara çekmeyi amaçladığını söyledi. Milanovic “Türkiye ulusal çıkarlar için nasıl savaşılacağını gösteriyor. İstediğini elde etmeden tavrını değiştirmez” dedi. Milanoviç’in ayrıca, “Bosna’daki Hırvatlar benim için Rusya- Finlandiya sınırından daha önemli bir konu” dediği de aktarıldı.

Haberler
20 Mayıs 2022 - 06:36
Cahit Özkan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’lı paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’lı paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyareti ve Türkiye ile BAE arasındaki yeni diplomasi trafiğinin başlamasına ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Baktı ki Türkiye'ye diz çöktüremiyor, o zaman teslim oldu” ifadelerini kullandı. Özkan’ın bu açıklamalarına AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. #haber# Çelik, Özkan’ın açıklamalarının parti görüşlerini yansıtmadığı ve şahsi fikri olduğunu dile getirdi. https://twitter.com/omerrcelik/status/1525583305088897024 ÖZKAN’DAN ÖMER ÇELİK’Lİ PAYLAŞIM Çelik’in açıklamaları sonrasında gözler bir kez daha Cahit Özkan’a çevrildi. Özkan çıkan dedikodulara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile cevap verdi. Ömer Çelik ile fotoğrafını paylaşan  Özkan, “Sıkı dostlar arasına kimse giremez” ifadelerini kullandı. Özkan’ın bu paylaşımını Ömer Çelik de retweet etti. https://twitter.com/avcahitozkan/status/1526864466809430017 BU SEFER ERDOĞAN’LI PAYLAŞIM  Özkan, bu defa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'lı paylaşım yaptı. Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç'un şiir sözlerini ekledi. https://twitter.com/avcahitozkan/status/1527021453644025856 Paylaşımında şu ifadeler yer aldı:"Beden ölür, çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar. Haktan hakikatten yana bakın siz."

Haberler
19 Mayıs 2022 - 11:23
Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Pontus tepkisi: Külliyen reddediyoruz

Dışişleri'nden Yunanistan'a Pontus tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'da bazı resmi makamlarca Pontus iddialarının yıl dönümü bahanesiyle yapılan tarihi çarptırıcı açıklamalara tepki geldi. Bakanlığın yaptğı açıklamada, tarihin bütünüyle çarptırıldığına dikkat çekilirken Yunanistan'ın Pontus iddialarınının külliyen reddedildiği aktarıldı.  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde: "Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz "Pontus" iddialarının yıldönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz. "KAMUOYUNU ALDATMAYA YÖNELİK AÇIKLAMALARI KINIYORUZ" Yunan makamlarının tarihi akıldışı bir şekilde çarpıtma çabalarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye karşıtı lobilerin bu çarpık iddiaları üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik çabalarını da kınıyoruz. #haber# Tarihten husumet çıkartmaya ve genç nesilleri yanlış bir mecrada yönlendirmeye çalışanların bu çabalarının barış ve istikrara hizmet etmeyeceği açıktır. "GERÇEKLERİNİ ÇARPTIRMAK YERİNE..." Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila girişimi sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Komisyonu raporunda yer aldığı gibi Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık suçlarıyla yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu iddiaları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere diğer dini veya etnik gruplara karşı işlenen vahşet suçlarını ve mezalimi hatırlamalarında da yarar olacaktır. Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak yerine işbirliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz."

Haberler
19 Mayıs 2022 - 11:15
Türkiye’nin 5 şartı hazır! Onay için ‘İskandinav dosyası’

Türkiye'nin 'İskandinav dosyası' hazır

NATO’ya resmi başvuru yapan İsveç ve Finlandiya Türkiye’yi ikna etmek için diplomatları önümüzdeki pazartesi günü Ankara’da kritik temaslarda bulunacak. NATO’ya üyelik konusunda Türkiye’nin onayını almak için Dışişleri Bakanlığını ziyaret edecek heyete karşı Ankara’nın teklifleri ise hazır. #haber# ‘İSKANDİNAV DOSYASI HAZIR’ Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal tarafından kabul edilmesi beklenen heyeti oldukça çetin bir müzakere masası bekliyor. Edinilen bilgiye göre, Ankara iki ülkeye yönelik olarak ‘İskandinav dosyası’ hazırladı. Beş temel başlıktan oluşan dosyada, iki ülkenin teröre verdiği destekler, bilgi ve belgelerle masaya getirilecek. Ankara, ‘PKK’lı ve FETÖ mensubu teröristleri Türkiye’ye verin. PKK’nın Suriye kolu YPG’yi terör örgütü kabul edin. FETÖ’cülere ev sahipliğini bırakın. Terör örgütleri ile iltisaklı yapıları kapatın. Söz değil, garanti verin’ taleplerini iletecek. ‘TALEP KARŞILANIRSA SÜREÇ GÖZDEN GEÇİRİLECEK’ Bu beş maddeden taviz verilmeyeceğini belirten diplomatik kaynaklar, talepler karşılanırsa Ankara’nın süreci yeniden gözden geçirebileceğine işaret ediyor. Türkiye’nin isteklerini başkentlerine götürüp, yetkili mercilere ileteceklerini söyleyen kaynaklar “Taleplerimizi dikkate almak zorunda kalacaklar. Bu süreçte belki de birkaç defa Türkiye’ye gidip gelecekler” değerlendirmesini yapıyor.

Haberler
19 Mayıs 2022 - 07:46
Finlandiya’dan dikkat çeken Türkiye mesajı: Sorunları çözebiliriz

Finlandiya’dan dikkat çeken Türkiye mesajı

Türkiye’nin NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi olmak için resmi başvurularını dün gerçekleştirdi. NATO’ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim eden iki ülke Ankara’nın veto kararı vermemesi için açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.  #haber# FİNLANDİYA’DAN TÜRKİYE MESAJI Terör örgütü PKK/YPG ve FETÖ’nün ülkelerinde eylemlerine destek veren ve Türkiye’nin bazı teröristleri iade talebini reddeden İsveç ve Finlandiya NATO üyelik süreci konusunda değerlendirmelerde bulundu. Finlandiya Dışişleri Bakanı  Haavisto, İsveç devlet televizyonu SVT ve Finlandiya devlet televizyonu YLE'nin ortak yayınladığı programda dikkat çeken Türkiye mesajı verdi. “SORUNLARI ÇÖZECEBİLİRİZ” Türkiye'nin istekleri yerine getirilmediği takdirde İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay vermeyeceğinin hatırlatılması üzerine Haavisto, "Cumartesi günü, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştük. Ben Türkiye'ye iki kez gittim. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ı önceden telefonla aradı, konuştu. Türkiye'nin gündeme getirdiği tüm sorunları çözebileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı. SÜREÇ UZAYABİLİR Haavisto, Türkiye'nin itirazları nedeniyle Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma sürecinin uzayabileceğini kaydetti.

Haberler
19 Mayıs 2022 - 06:33
Belarus'un men kararı 12 Dev Adam'a yaradı

Belarus'un men kararı 12 Dev Adam'a yaradı

FIBA'dan (Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği) yapılan açıklamada, FIBA İcra Komitesi bugün önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek FIBA basketbol müsabakaları için Rusya Basketbol Federasyonu (RBF) ve Belarus Basketbol Federasyonu (BBF) ile ilgili olarak kararları onayladı. FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 Avrupa Elemeleri H Grubu'ndan Rusya, B Grubu'ndan ise Belarus, yerlerine başka bir takım atanmadan gruplarından çıkarıldı. Her iki takımın tüm sonuçları iptal edildi ve sonuç olarak, grubun geri kalan takımları şu ana kadar oynanan 4 maçla ikinci eleme turuna yükseldi. Alınan bu karara göre, Belarus ile aynı grupta yer alan Türkiye, doğrudan ikinci tura yükselmiş oldu. Türkiye'nin FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 Avrupa Elemeleri B Grubu'nda 4 maçta sadece bir galibiyeti bulunuyor. Türkiye, grupta deplasmanda Belarus'a karşı oynadığı maçta mağlup olmuştu. FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 Elemeleri dışında FIBA İcra Komitesi, şu kararları aldı: ''Bir sonraki duyuruya kadar Rusya veya Belarus’ta FIBA resmi basketbol müsabakaları düzenlenmeyecektir. Rusya, 9-17 Temmuz tarihleri arasında Macaristan'da düzenlenecek FIBA U17 Kadınlar Basketbol Dünya Kupası 2022'den çıkarılırken yerine Sırbistan getirildi. Rusya ayrıca 22 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Avustralya'da oynanacak 2022 FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası yer alamayacak. Rus ve ve Belerus takımları FIBA 3x3 milli takım müsabakalarından çıkarılmış sayılacak.''

Haberler
18 Mayıs 2022 - 18:07
Son dakika! Türkiye planı bozdu... Ankara ilk vetoyu kullandı, Alman basını böyle manşet attı

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya veto

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmak için yaptığı resmi başvuru sonrası ilk toplantı gerçekleştirildi. Ön müzakerelerin başlamasına ilişkin yapılan oylamayı, Türkiye veto etti. TÜRKİYE PLANI BOZDU Almanya ARD kanalı, gelişmeyi, "Türkiye, NATO üyelik müzakerelerinin başlamasını engelledi" başlığıyla duyurdu. Haberde, "Türkiye görünüşe göre ciddi ve birçok medya kuruluşuna göre, Finlandiya ve İsveç'in katılmasına izin vermeyi amaçlayan NATO üyelik müzakerelerinin başlamasını engelliyor. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği için başvurularını sunmalarından sadece birkaç saat sonra, gerekli katılım sürecinin başlatılmasına karar verilecekti. Türkiye bu planı bozdu ve kararı engelledi" denildi. #haber# TÜRKİYE KARARI ENGELLEDİ Deutsche Welle de "Türkiye, Finlandiya ve İsveç için NATO üyelik müzakerelerini önledi" başlıklı haberinde, konuyla ilgili diplomatik kaynaklara işaret etti. Gelişmeye dair, "NATO büyükelçileri, bu sabah Finlandiya ve İsveç'in üyelik hedeflerini görüştü. Müzakerelerin açılmasını onaylayabilirlerdi, ancak Türkiye kararı engelledi." ifadelerine yer verildi. BUN YANLIŞ BİR KERE YAPILDI Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği sürecine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söylemişti: Daha şurada Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre ve İsveç'te yapılanlar. Bunları biz görmeyecek miyiz? İsveç'te en son yapılanlar ve 30 teröristi istedik, 'Vermeyiz.' dediler. Siz teröristleri bize vermeyeceksiniz ama bizden kalkıp NATO üyeliğini isteyeceksiniz. NATO bir güvenlik oluşumudur, bir güvenlik teşkilatıdır dolayısıyla bu güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz 'evet' diyemeyiz. Bu yanlış bir kere yapıldı. Ne ile? Yunanistan ile. Yunanistan ve Fransa, NATO'dan çıkmışlardı sonradan girmelerine maalesef bizler o zaman 'evet' dedik. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz, kusura bakma.

Haberler
18 Mayıs 2022 - 18:00
Avrupa Rus markajına karşı planını açıkladı, Türkiye detayı dikkat çekti

Avrupa Rus fosil yakıtından çıkış planını hazırladı: Hedef 2027

Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Avrupa Birliğini, arz kesintilerinin sertleştirdiği ortamda enerji politikalarını yeniden düşünmeye sevk etti. AB, Rus fosil yakıtlarından çıkış planını açıkladı. 2027 yılına kadar tamamen yeni bir kaynak oluşturulmuş olacak. Plan 210 milyar Euro değerinde. Blok, gazının yüzde 40'ını ithal ettiği petrolün yüzde 27'sini sağladığı Rusya’ya yönelik yaptırımları kabul etmek ve ülkeleri bu yakıtlardan vazgeçirmek için Brüksel üç aşamalı bir plan önerdi. Daha fazla Rus dışı gaz ithal etmeye geçiş, yenilenebilir enerjinin daha hızlı yayılması ve enerji tasarrufu için daha fazla çabadan oluşan plan devreye alınıyor. Tedbirler, AB yasalarının bir karışımını, bağlayıcı olmayan planları ve AB'nin 27 üye ülkesindeki hükümetlere, büyük ölçüde ulusal enerji politikalarından sorumlu olan tavsiyeleri içeriyor. TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARIYLA ÖNDE Söz konusu çerçevede Türkiye’nin 2021 yılındaki rüzgar enerjisine 1 milyar dolarlık yatırımı önemli oldu. Dünya genelinde İngiltere’den sonra en büyük miktar olan yatırımlar Türkiye’yi Avrupa’ya enerji tedarik etmede Rusya’nın konumuna sokabilir. #haber# Avrupa Komisyonu da, fosil yakıt altyapısındaki değişikliğe bazı yatırımların gerekli olacağını söyledi. Birçok gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz projesi için 10 milyar euro ve karayla çevrili Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden petrol için 2 milyar euro hedef alınıyor. AB planı, Avrupa'nın her yıl Moskova'dan satın aldığı 155 milyar metreküpün yerini almak üzere Rus dışı gaz tedarikine yönelik kısa vadeli bir hamleyi içeriyor. Avrupa'nın gaz talebinin iklim hedeflerini karşılamak için 2030 yılına kadar yüzde 30 düşmesi bekleniyor. Ancak şimdilik ülkeler evleri ısıtmak, enerji endüstrisi ve elektrik üretmek için yakıta güveniyor. YENİLENEBİLİR ENERJİYE 86 MİLYAR EURO DESTEK Brüksel, Avrupa Birliğinin 2030 iklim hedefini karşılamak için halihazırda ihtiyaç duyulanların üzerine 2027 yılına kadar 210 milyar euro ve 2030 yılına kadar 300 milyar euro ekstra yatırım talep etmelerini bekliyor. Sonuç olarak, yatırımların Avrupa'nın fosil yakıt ithalat faturasının kaynak değiştirmesi gündeme geldi. Bu yatırımlar arasında yenilenebilir enerji için 86 milyar euro ve hidrojen altyapısı için 27 milyar euro, elektrik şebekeleri için 29 milyar euro ve enerji tasarrufu ve ısı pompaları için 56 milyar euro yer alıyor. HEDEF BÜYÜTTÜLER Brüksel, ülkelerin AB'nin 800 milyar euro’luk COVID-19 kurtarma fonunu kullanarak önlemleri finanse etmesini istiyor. Ayrıca önümüzdeki birkaç yıl içinde 20 milyar euroyu artırmak için bir rezervden ekstra karbon piyasası izinleri satılacağı vurgulandı. Planlara öncülük etmek için Komisyon, mevcut yüzde 40’lık önerinin yerine 2030 yılına kadar AB enerjisinin yüzde 45'ini yenilenebilir kaynaklardan elde etmek için bağlayıcı bir yasal hedef önerdi. AB ayrıca 2030 yılına kadar 10 milyon ton yenilenebilir hidrojen üretmek ve 10 milyon ton daha ithal etmek istediğini söyledi.

Haberler
18 Mayıs 2022 - 17:35
Rusya'nın bıraktığı boşluk doldurulabilir: Türkiye enerijde liderliğe oynuyor

Türkiye'den rüzgar enerjisine dev yatırım

WindEurope tarafından hazırlanan "Finansman ve Yatırım Trendleri 2021" raporunda geçen yıl Avrupa'da 41 milyar euro’luk rüzgar enerji yatırımı gerçekleştirildiği belirtildi. RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMINDA İKİNCİYİZ Bu dönemde 1,2 milyar euro’luk yatırım yapan Birleşik Krallık'tan sonra en yüksek rüzgar enerjisi yatırımını gerçekleştiren Türkiye, geçen yıl 1 milyar Euro düzeyinde rüzgar enerjisi yatırımını hayata geçirdi. Rusya ise 400 bin euro’luk rüzgar yatırımı yaptı. Mart ayında "REPowerEu" eylem planı kapsamında AB ülkeleri yüksek enerji fiyatları ile mücadele ve enerji güvenliğini sağlamak için 2030'a kadar rüzgar enerjisi kurulu kapasitesini 480 gigavata çıkarmayı hedefliyor. Daha önce iklim değişikliği ile mücadelede yıllık 30 gigavat planı yapan AB'nin "REPowerEu" eylem planı kapsamında hedeflediği yıllık kapasite artışı ise 35 gigavat olarak güncellendi. SON 5 YILIN EN BÜYÜK MİKTARI Söz konusu yatırımların tamamlanması durumunda Avrupa'da 24,6 gigavat kurulu rüzgar enerji gücünün sisteme dahil edilmesi bekleniyor. Rapora göre, rüzgar enerjisi projeleri uzun dönemde yatırımcılar için çekici bir alan olmaya devam ediyor. Bu dönemde karasal rüzgar yatırımları 24,8 milyar euro’ya ulaşırken, bu miktar 2016'dan sonra yapılan en yüksek yatırım miktarı olarak kayıtlara geçti. Deniz üstü (offshore) yatırımları ise geçen yıl 16,6 milyar euro’ya ulaştı. Geçmiş dönemde yapılan yatırımların büyük kısmının karasal rüzgar enerjisi olduğu belirtilen rapora göre, beş yıl içinde yeni rüzgar enerjisi kurulumlarının yüzde 76'sı karasal rüzgar enerjisi santrallerinden oluşacak. Geçen yıl Avrupa'da gerçekleştirilen yatırımların 12,5 milyar euro’su AB üyesi olmayan ülkelerde yapıldı. RUS KAYNAKLI ENERJİ KISITLANIYOR Rusya-Ukrayna Savaşı'nda yaklaşık 2,5 ay geride kalırken, Rus doğal gazının Avrupa'ya sevkiyatı da savaşın ilk dönemlerindeki artışa rağmen son bir haftada yaklaşık yüzde 50 azaldı. AA muhabirinin derlediği verilere göre, Gazprom'un Ukrayna üzerinden Avrupa Birliği'ne (AB) günlük doğal gaz sevkiyatı 1 Ocak itibarıyla 74,4 milyon metreküp düzeyindeyken, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başladığı 24 Şubat'tan itibaren Avrupa'ya gaz akışında artış yaşanmıştı. Son konusu tarihlerden itibaren gaz akışında önemli bir değişiklik yaşanmazken, sevkiyatlar 10 Mayıs’a kadar günlük 100 ila 110 milyon metreküp düzeyinde gerçekleşti. 10 Mayıs’ta ise bu miktar 96 milyon metreküp seviyesindeydi. Gazprom Temsilcisi Sergey Kupriyanov, 10 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın, Sohranovka adlı doğal gaz dağıtım noktasından Rus gazı alımını durduracağına yönelik bilgilendirildiklerini söyledi. #haber# Gelişmenin ertesi günü 11 Mayıs’ta şirketin Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderdiği doğal gaz miktarı yüzde 25 azalarak 72 milyon metreküpe indi. Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan ve günlük yaklaşık 30 milyon metreküp doğal gaz sevkiyat kapasitesine sahip Sohranovka üzerinden Avrupa’ya gönderdiği gazın yüzde 30’unu sevk ediyordu. Ukrayna üzerinden Rus gazı alan ülkeler arasında Avusturya, Slovakya, Moldova, Romanya, İtalya ve Çekya bulunuyor. RUSYA’NIN PETROL GÜCÜ ENGELLENEMİYOR Avrupa'nın petrol ithalatında en büyük tedarikçi olarak yine Rusya ön plana çıkıyor. Rusya, 2020'de toplam 440 milyon ton petrol ithal eden Avrupa'ya 113 milyon ton petrol satmıştı. AB yetkililerinin Rusya'ya yönelik olarak şu ana kadar açıkladıkları yaptırımlarda enerji ihracatına kısıtlamalardan uzak durulması dikkati çekiyor. Öte yandan ABD, Rusya'dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömürün ithalatını yasaklamış, İngiltere de 2022'nin sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracağını açıklamıştı. AB ise Rus petrolüne yönelik ambargo uygulama isteğini duyurmuş ama Birlik içinde Macaristan gibi ülkeler bu adıma yoğun bağımlılıklarından dolayı karşı çıkıyor.

Haberler
18 Mayıs 2022 - 14:43
Rusya ile alternatif lojistik için diplomasi trafiği

Rusya ile alternatif lojistik için yoğun trafik

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 3 ayı aştı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği milyonlarca kişinin ise ülkesini terk etmek zorunda kaldığı savaşta tedarik zinciri de alt üst olmuş durumda. Koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel çapta artan enflasyon ve tedarik sıkıntıları savaş ile birlikte tavan yaptı. #haber# RO-RO SEFERLERİNİN KULLANIMINA İLİŞKİN ANALİZ Türkiye’de yaşanan sıkıntıyı en aza indirgemek için harekete geçti. Savaşın iki tarafı ile başarılı bir diplomasi trafiği yürüten Türkiye’de Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Vladimir İliçev, geçtiğimiz hafta bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye’nin Karadeniz’deki limanları ile Rusya'nın Kavkaz Limanı arasında çalışacak Ro-Ro gemilerinin yeterince yük bulup bulamayacağı konusu gündeme geldi. Görüşmenin ardından harekete geçen Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki taşımacıların ve ihracatçıların önümüzdeki dönemde başlatılacak ve tekerlekli araç taşımaya yarayacak Ro-Ro seferlerine ilişkin kullanım tercihlerini belirlemek adına bir ihtiyaç analizi yapmak için çalışma başlattı. İHTİYACA GÖRE ROTA Bu kapsamda sektör paydaşlarına yazı gönderen bakanlık, planlanan rotanın mevcut taşıma alternatifleri ve güzergâhları da göz önüne alarak değerlendirilmesini ve hattın ne kadar talep görebileceğine ilişkin analiz yapılmasını istedi. Limanlara ilişkin ihtiyaç analizi çalışması, 20 Mayıs’a kadar sürecek. Değerlendirmeleri toplayacak olan bakanlık, Rusya tarafıyla yeniden temasa geçerek sonuçları paylaşacak. İhracatçılar ile taşımacıların taleplerine göre rota ve seferler yeniden şekillendirilecek. Yapılacak istişarelerin ardından Ro-Ro seferlerinin sıklığı ya da mevcut rotanın değişikliği gündeme alınacak. Talep edilen bölgeler için alternatif güzergâhlarda yeni hatların açılması konusu değerlendirilecek.

Haberler
18 Mayıs 2022 - 06:32