20˚
İstanbul
20˚
şiddetli yağmur
Nem %68
Rüzgar 10.12 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
Sonuç
'Maçlar gündüz oynansın' teklifi ses getirdi: Top yayıncı kuruluşta

'Maçlar gündüz oynansın' teklifi ses getirdi: Top yayıncı kuruluşta

Maçların gündüz oynanmasıyla ilgili gazetemizin teklifini kulüpler sıcak karşıladı. Gece maçlarının kendilerine büyük bir mali yük getirdiğini dile getiren bazı Süper Lig kulüplerinin başkan ve yöneticileri, “Gündüz oynamak işimize gelir. Bu teklifi destekleriz. Özellikle de kış şartlarında çok da iyi olur. Ancak bu bizim isteğimizden çok TFF ve yayıncı kuruluşun bulacağı çözümle gerçekleşebilir” dediler. TFF ÇEKİMSER DURUYOR Ancak, TFF ise maçların gündüz oynanmasıyla ilgili teklifimiz konusunda resmî bir görüş bildirmekte çekimser davranıyor. Sebebi de yayıncı kuruluşla ters düşmek istememesi. 2016 yılında girdiği yarışta 500 milyon dolara yayın ihalesini kazanan yayıncı kuruluş, daha sonra bu rakamı 220 milyon dolara kadar indirdi, üstelik kur bedelini de sabitledi. Her sezon başında rakamı aşağı çeken yayıncı kuruluş, kulüpleri sıkıntıya düşürse de ciddi bir alternatifinin oluşmaması TFF’yi de zor durumda bırakıyor. REKLAM PASTASI ÖNEMLİ TFF, futbol kulüplerinin en büyük gelir kaynağı olan yayıncı kuruluşa göre hareket etmek mecburiyetinde kalıyor. Bir diğer tabirle maç saatiyle ilgili kararı Federasyon’dan çok “Parayı ben verdim” diyen yayıncı kuruluş belirliyor. Reklam pastasından daha fazla pay alabilmek için de maç saatleri mümkün olduğu kadar prime time’a yani geç saatlere çekiliyor. Sezon başında birçok maç, çocukların uykuya daldığı saat olan 22.00’de başlıyordu. Kış aylarında ise hafta sonu 19.00’da hafta içinde ise 20.00’de başlıyor. Yani, İstanbul’da bir babaoğulun maça gidip gelmesi, 90 dakikalık karşılaşmayla birlikte en iyi ihtimalle beş saati buluyor. AVRUPA’DA NASIL? İngiltere Premier Ligi’nde haftada en fazla iki maç gece oynanıyor. Hatta birçok önemli derbi ve karşılaşmalar gündüz saatinde başlıyor. Almanya Ligi’nde maçlar ağırlıklı olarak cumartesi günü gündüz oynanıyor. Sadece bir maç 20.30’da başlıyor. Pazar günleri oynanan karşılaşmalar ise 17.30’da start alıyor. ORTA YOL BULUNABİLİR Uzun yıllar TFF Başkan Vekilliği yapan Ufuk Özerten ‘gündüz maçı’ teklifini değerlendirdi: “Gündüz maç oynatma konusunda kulüpleri ikna edebilirsiniz. Yayıncı sana para ödüyor. Önemli olan onun ikna olması. Bu pazar günleri için daha kolay olabilir. Hafta arası gece oynatmak biraz daha kolay olur. Derbiyi gündüz oynatamazsın. Reklam verenler reklam vermiyor. Kulüpler deplasmanda gündüz oynamayı çok isterler. Ev sahibi takımları pazar gece oynanmasını isterler. Sonuçta herkes kendi çıkarını düşünür. AVM’LER BİLE KARŞI Yayıncı kuruluşu da anlamak lazım, onlar da haklı. ‘Reklam veren de reklam vermekten kaçıyor’ diyecekler. Bu bizim zamanımızda çok gündeme geldi. Mesela pazartesi maç koymaya ev sahibi takımların ticaret odaları isyan ederler. AVM’ler istemez. Yani mezarcı ölelim diye bekliyor! Bahşiş alacak. Hasta olacaksın ki, doktor para kazansın! Biz de iyi olmak için bekliyoruz! Ancak elektrik tasarrufu için bu konuyu tekrar tartışmakta fayda var.”

Haberler
28 Ocak 2022 - 08:33
Maçlar gece oynanmasın!

Maçlar gece oynanmasın!

İran’ın doğalgaz iletim hattında meydana gelen arıza sebebiyle Türkiye’ye gelen gazdaki kısıntı uygulaması devam edince Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), ülkedeki organize sanayi bölgelerine yönelik elektrik kısıntılarını devreye aldı. Türkiye’de sanayi üretiminin en az üç gün süreyle durdurulması ve ağır kış şartlarının yaşandığı şu günlerde artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için tasarrufun elzem olması, akıllara futboldaki gece maçlarını getiriyor. Başta İngiltere ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, lig maçlarının büyük bir kısmını gündüz oynuyor. TFF ETKİSİZ KALIYOR! Ancak, Süper Lig ve 1. Lig ve Türkiye Kupası ile gece maçı sayısı haftada 10’u aşması dikkati çekiyor. Maçların gece oynatılması her ne kadar Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), sorumluluğunda olsa da, bu konuda gerçek belirleyici olamıyor. Çünkü yayıncı kuruluş, en üst tarifeden reklam alabilmek için başlama vuruşlarının mümkün olan en geç saatlere yani ‘prime time’a kaydırılmasını talep ediyor. Ancak bu durum ciddi oranda enerji kaybına sebep oluyor. Sadece 90 dakikalık bir gece maçında stat ışıklandırmasına ve ısıtmasına harcanan elektrik miktarı 15 bin kilovatsaati buluyor.  YILDA 6,5 MİLYON KWH Bir aylık periyotta Süper Lig, 1. Lig ve Türkiye Kupası’nda oynanan gece maçı sayısı 42’ye ulaştı. Bir gece maçı için harcanan elektrik miktarı 15 bin kilovatsaat olarak hesaplandığında, bir ayda harcanan enerji miktarı 630 bin kilovatsaate ulaşıyor. Bu oran senelik hesaplandığında ise sadece iki ayı futbolsuz geçen bir futbol sezonunda ortalama olarak gece maçları için harcanan elektrik 6,5 milyon kilovatsaati buluyor. Dört kişilik bir evin aylık elektrik tüketimi ortalama 238 kilovatsaat olarak kabul ediliyor. Yani; bir gece maçının harcadığı elektrik ile 1 milyon 900 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. ELEKTRİK FATURASI 1 MİLYON TL Süper Lig'in son şampiyonu Beşiktaş’ın maçlarını oynadığı Vodafone Park stadının aylık elektrik faturası 1 milyon lirayı buluyor. Yönetim ve çalışma ofislerinin de yer aldığı statta, çim besleyici sistemleri, ısınma, stat aydınlatma için ödenen son elektrik faturasının 970 bin lira olduğu öğrenildi. TARAFTAR TRİBÜNDEN KAÇIYOR Futbola büyük bir tutkuyla bağlı olan ülkerin başında gelen Türkiye, Avrupa’nın önemli ligleri arasında tribün doluluğu oranında sınıfta kalmış durumda... 40-50 binlik statlara gelen taraftar sayısı ortalama 9 bin civarında. Soğuk havalarda ve geç saatlerde oynanan maçlar, taraftarı da tribünden kaçırıyor. Maçların özellikle çetin geçen kış aylarında gece vakitlerinde oynanması sadece takımları değil taraftarları da sıkıntıya sokuyor. Takımını tribünden takip etmek isteyen taraftarlar, evlerine dönmek için geç saatlerde yollara düşüyor.. #r-2810170,2810128,2810117,#

Haberler
27 Ocak 2022 - 11:50
Son dakika! TFF duyurdu: İşte Süper Lig kulüplerinin harcama limitleri

Son dakika! TFF duyurdu: İşte Süper Lig kulüplerinin harcama limitleri

Son dakika haberi: Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig kulüplerinin harcama limitlerini açıkladı. TFF'ye bağlı Kulüp Lisans Kurulu, 2021-2022 sezonu Süper Lig takım harcama limitlerini ikinci transfer ve tescil dönemi ile ilgili olarak belirledi.  TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kulüp Lisans Kurulu, 2021-2022 Sezonu Süper Lig Takım Harcama Limitlerini ikinci transfer ve tescil dönemi ile ilgili olarak belirledi. Süper Lig Kulüplerinin ikinci transfer ve tescil dönemi ile ilgili olarak, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nın 89. Maddesi kapsamında Ek XII/G fıkrasınca belirlenen Takım Harcama Limitleri aşağıda yer almaktadır:" "Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının EK XII F Maddesinde belirtildiği üzere, T sezonunda Süper Lig'de yer almamış kulüplerin profesyonel futbol takımı harcama limitleri T sezonunu Süper Lig'i 7-15 sıralarında tamamlamış kulüpler için T+1 sezonu için onaylanan Takım Harcama Limitlerinin (harcama tutarı en yüksek ve en düşük takım dahil edilmeyerek) ortalaması alınacaktır. Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının EK XII G Maddesinde belirtildiği üzere, Kulüpler için belirlenen takım harcama limitleri belirtilen gerekçelerle ve usullerle, 15 Aralık tarihine kadar yapılacak başvurular ve her iki transfer ve tescil döneminin son günü en geç saat 18:00'e kadar yapılacak başvurular üzerine Kulüp Lisans Kurulu tarafından artırılabilir." Sıralama, 2020-2021 Sezonu Süper Lig sezon sonu puan durumuna göre düzenlenmiştir.  

Haberler
11 Ocak 2022 - 16:38