20˚
İstanbul
20˚
hafif yağmur
Nem %70
Rüzgar 4.97 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
27˚/20˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Sonuç
Geyiklerde artan koronavirüs bilim insanlarını harekete geçirdi! Yeni varyant ortaya çıkabilir

Geyiklerde artan koronavirüs bilim insanlarını harekete geçirdi! Yeni varyant ortaya çıkabilir

ABD hükümeti koronavirüsün insanlar arasında yayılımını durdurmak için çalışmalarına devam ederken vahşi yaşam yetkilileri, virüsün vahşi beyaz kuyruklu geyiklere nasıl bulaştığını anlamaya çalışıyor. Uzmanlar koronavirüsün bu vahşi hayvanlara nasıl bulaştığını henüz doğrulayamış olsa da geyiklerin kirli su içtikleri varsayıldı. Araştırmalar ayrıca koronavirüsün insan dışkısında ve atık sularda kaldığını gösteriyor. 30 MİLYON GEYİK ENFEKTE OLABİLİR Şimdiye kadar çok sayıdaki eyalette yüzlerce hayvanın koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirten araştırmacılar, ABD’deki yaklaşık 30 milyonluk tüm beyaz geyik popülasyonun enfekte olabileceğinden endişe ediyor. Aralık 2020 ile Ocak 2021 arasında Iowa'nın farklı bölgelerinde örneklenen ak kuyruklu geyiğin yüzde 80'inden fazlasının Covid-19 için pozitif çıktığını tespit ederken, başka bir çalışma Michigan'da örneklenenlerin yüzde 67'sinin pozitif test ettiğini gösterdi. ACİLEN GÖZETİM PROGRAMLARI UYGULANMALI  Uzmanlara göre bulgular, 'geyikler ve diğer hassas vahşi yaşam türleri içinde Covid-19’un yayılımını izlemek için acilen gözetim programlarını uygulamaya ve olası geri tepmeyi azaltmak için yöntemleri uygulamaya koymaya yönelik kritik ihtiyacı vurguladı. Diğer taraftan, koronavirüsü insanlara bulaştırdığı bilinen herhangi bir geyik vakası yaşanmadı. İNSANLARI TEHDİT EDEN MUTASYON UYARISI Öte yandan araştırmacılar,  koronavirüsün geyikler arasında geçerken mutasyona uğrayabileceğini ve potansiyel olarak yeni varyantların ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.  Ohio Eyalet Üniversitesi'nden çalışma yazarı Prof. Dr. Andrew Bowman, "Diğer çalışmalardan elde edilen kanıtlara dayanarak, vahşi doğada corona virüsün geyikler arasında bulaşabileceğini biliyorduk. Eğer bu devam ederse, insanları tehdit eden yeni bir potansiyel corona virüs kaynağımız var” dedi. #vd-52170#  

Haberler
04 Ocak 2022 - 18:50
Yeni varyant 'Omicron' küresel piyasaları altüst etti

Yeni varyant 'Omicron' küresel piyasaları altüst etti

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dünya piyasaları son dönemin en sert hareketlerinden birini yaşadı. Aşıya dirençli olduğu düşünülen ve Güney Afrika’da görülen Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) “Omicron” adı verdiği  “B.1.1.529” Covid-19’un yeni varyantı küresel piyasaları endişelendirdi. Yeni varyant Omicron nedeniyle dünyada yeni kapanmaların yaşanabileceği ve bundan ekonomik aktivitenin zarar görebileceği korkusuyla petrol fiyatları yüzde 5’in üzerinde düştü. Brent petrolde talepte düşüş yaşanması nedeniyle 80 dolar desteği kırıldı 77 dolar sınırına kadar düşüş yaşandı. Amerika, Avrupa ve Asya borsaları yüzde 2’yi aşan oranlarda değer kaybetti. “Daha fazla kısıtlama” ihtimalinden en çok turizm ve havacılık sektörü hisseleri etkilendi. Durumdan en kötü etkilenenler arasında seyahat ile bağlantılı firmalar yer aldı. JAPON YENİ DEĞER KAZANDI Dolar karşısında genelde güvenli liman olarak görülen Japon yeni yüzde 0,5’in üzerinde değer kazandı. Yeni varyantın ilk ortaya çıktığı yer olan Güney Afrika’nın para birimi ise son bir yılın en düşük seviyesini gördü. ONS ALTINDA DÜŞÜŞ Bakır fiyatları Londra Metal Borsasında ton başına yüzde 3 düşerek 9 bin 500 dolardan işlem gördü. Singapur’da ise demir cevheri yüzde 5’ten fazla düştü.  Altın piyasasında ise yeni varyant nedeniyle merkez bankalarının ultra gevşek para politikalarını terk etme planının etkilenip etkilenmeyeceği sorgulanıyor. ‘Ons’ altın 1.810 dolara kadar yükseldi. BORSA’DA GERİLEME İç piyasalarda ise borsa 1.800 puanın altına inerken dolar 12,00-12,25 bandında dalgalandı. Analistler piyasaların seyrinde yeni varyant karşısında aşıların ne kadar etkili olacağı yönündeki açıklamaların çok önemli olacağını söyledi.  

Haberler
27 Kasım 2021 - 09:11
Oxford Üniversitesi açıkladı! Koronavirüs'te yeni varyant alarmı

Oxford Üniversitesi açıkladı! Koronavirüs'te yeni varyant alarmı

Dünya 2 yıldır klasik Kovid-19 ile durmaksızın mücadele ediyor. Buna paralel olarak Kovid-19, Delta Delta Plus, Wu, Beta gibi varyantlarıyla dünyamızda kalma konusunda ısrarcı. Oxford Üniversitesi yaptığı bilimsel çalışmalar sonucunda iki Kovid varyantının bir kombinasyonu olan 'yeni bir süper varyant' keşfetti. Bilim insanlarına göre ABD'de iki farklı suşun bir araya gelmesiyle yeni bir süper varyant oluştu ve maalesef bu varyant kalıcı olacağa benziyor. OXFORD ÜNİVERSİTESİ UYARDI Söz konusu 'Süper varyant', virüsün iki farklı suşu aynı konak hücreye bulaştığında ve çoğalırken birbirleriyle etkileşime girdiğinde ortaya çıkıyor. Bu durum Rekombinasyon adı verilen oldukça endişe verici bir sürecin yaşanmasına neden oluyor. Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları, B.1.628 olarak adlandırılan bu varyantın genetik yapısını analiz ettiklerinde B.1.631 ve B.1.634'ten geldiğini ortaya çıkardılar.  KABUSUN YENİ ADI: REKOMBİNASYON  Oxford Üniversitesi'nden Oliver Pybus, 'rekombinasyonun ciddiye alınması gerektiği' konusunda uyardı. Bu varyantın 2021 boyunca ABD ve Meksika'da ortak dolaşımda olduğuna inanılıyor. Profesör Pybus, türün ABD'de 'kalıcı' olduğunun altını çizdi. Ayrıca Delta'dan daha ölümcül bir varyant olduğu düşünülürken aşıları da etkisiz hale getirebileceği kaydediliyor.  İNGİLTERE UYARMIŞTI İngiltere'de Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın ortaya çıkabileceği iddiasında bulunmuştu. Geçtiğimiz dönemde İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yayınlanan raporda yeni bir koronavirüs varyantının yüzde 35'lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceği bilgisi yer almıştı.  Dr. Zhengli 'Enfekte vakaların sayısı çok fazla olduğundan, bu koronavirüsün mutasyona uğraması ve seçilmesi için daha fazla fırsat sağladı' ifadelerini kullandı.   

Haberler
25 Kasım 2021 - 09:47