2016-06-09 18:13:38 | Son Güncelleme : 2022-02-16 15:16:07

Mutlu Kaya'yı vuran sanığa 15 yıl hapis cezası

Katıldığı ses yarışmasıyla tanınan Mutlu Kaya'yı Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki evinde silahla ağır yaralayan sanık, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mutlu Kaya'yı vuran sanığa 15 yıl hapis cezası
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Katıldığı ses yarışmasıyla tanınan Mutlu Kaya'yı, Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki evinde, başından vurarak ağır yaralayan sanık, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında tutuklu sanık Veysi Ercan hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı esas hakkında hazırladığı mütalaasında sanığın "kasten insan öldürmeye teşebbüs" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Sanık Ercan savunmasında, öldürmek kastıyla hareket etmediğini ve Mutlu Kaya'nın kendisine sürekli hakaret ettiğini ileri sürdü.

Mutlu'yu kesinlikle öldürmek gibi bir kastının olmadığını öne süren Ercan, "Mutlu'yu öldürmemi gerektirecek ciddi bir sebep yoktur. Olay gecesi evin ışıkları kapalıydı. Evin dış kapısı buzlu camlıydı. Mutlu'yu kesinlikle camın arkasında görmedim. Sadece bana yaptığı hakaretlerden dolayı rastgele ateş ettim." ifadelerini kullandı.

Mutlu yüzde 96 engelli hale geldi

Avukatı Hatice Demir, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden gönderilen rapora göre müvekkili Mutlu Kaya'nın yüzde 96 engelli hale geldiğini ifade etti.

Adli Tıp Kurumu'ndan gönderilen rapora göre ise müvekkilinin uğradığı saldırı sonucunda bu etkenin basit bir şekilde giderilemeyeceğinin belirtildiğini aktaran Demir, şunları kaydetti:

"Müvekkilim şu an tek başına yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Bundan sonraki hayatını bu şekilde yaşayacak. Mutlu, artık şarkı söyleyemeyecek, gezemeyecek ve belki de tam olarak konuşamayacaktır. Bu durum ölümden beter olacaktır. Bu nedenle sanığın hükümle birlikte tutukluluk halinin devamını talep ediyorum."
"Beni idam edin"

Avukat Elif Tirenç İpek de davanın basın tarafından takip edildiğini belirterek, mahkemenin vereceği kararda kamuoyunun vicdanını rahatlatması ve verilen cezasının caydırıcı nitelikte olması gerektiğini savundu.

Duruşmada son sözü sorulan sanık Ercan, avukatların mahkemeyi medya ile tehdit ettiğini iddia ederek, "Öyle ise beni idam edin." dedi.

Savunmaların ardından mahkeme Mutlu Kaya'nın yaralanmasına neden olan sanık Veysi Ercan'nı "kasten insan öldürmeye teşebbüs" suçundan 14 yıl, "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri bulundurma" suçundan da 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Olay

18 Mayıs 2015'te Mutlu Kaya, İstanbul'da katılacağı televizyon programı öncesi Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki evinde prova yaparken erkek arkadaşı olduğu belirtilen Veysi Ercan tarafından silahla vurularak yaralanmıştı.

Etiketler