Tarih : 16.07.2021 - 14:11 Yorum : 0

TFF, Oğulcan Çağlayan’ın lisansını çıkarmadı!

Galatasaray ve Çaykur Rizespor arasında devam eden usulsüz transfer davası sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu, Oğulcan Çağlayan’ın lisansını çıkarmadı. TFF’nin lisansını çıkarmadığı sarı-kırmızılı futbolcu, UEFA listesinde yer almazken, PSV maçında da forma giyemeyecek.

TFF, Oğulcan Çağlayan’ın lisansını çıkarmadı!

Geçen sezon Galatasaray’ın Çaykur Rizespor’dan kadrosuna kattığı Oğulcan Çağlayan’ın transferi ile ilgili dava devam ederken, TFF’den sarı-kırmızılı takım için kötü haber geldi. Lisansı çıkmayan Oğulcan Çağlayan, Galatasaray’ın UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu’nda 21 Temmuz Çarşamba günü oynayacakları PSV müsabakasında forma giyemeyecek. Sarı-kırmızılı takımın UEFA’ya gönderdiği listede yeni transferler Aytaç Kara, Alpaslan Öztürk, Barış Alper Yılmaz yer alırken Oğulcan Çağlayan’ın ismi ise bulunmuyor.

RİZESPOR BAŞVURU YAPMIŞTI

TFF’nin Oğulcan’ın lisansını çıkarmama sebebi ise Çaykur Rizespor’un usulsüz transfer sebebiyle yaptığı başvuru. Rizespor’un başvurusunun ardından TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Galatasaray’ın Rizespor’a 1 milyon 200 bin Euro ödemesini hükmederken, sarı-kırmızılılar da bu kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşımıştı. Son olarak Rize temsilcisi TFF’ye Galatasaray’a transfer yasağı ve Oğulcan Çağlayan’ın lisansının vize edilmemesini talep etti ve TFF bu talebi uygun görerek, Çağlayan’ın lisansını çıkarmadı.

GALATASARAY'DAN AÇIKLAMA

Sabah Spor'a açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkan Yardımcısı Rezan Epözdemir, TFF'nin Oğulcan Çağlayan'a lisans çıkarmaması sonrasında Sabah Spor'a açıklama yaptı. Epözdemir, bu kararın hukuksuz olduğunu ve TFF'nin yapılan itirazı değerlendirmek için 4 gündür toplanmadığını ifade etti. Rezan Epözdemir, TFF'nin bir karar vermemesi sebebiyle ise Tahkim Kurulu'na itiraz edilemediği belirtti.

TFF'nin tavrının iyi niyetten uzak olduğunu belirten Epözdemir, "Süreç devam ederken futbolcumuzun lisans işlemlerinin tamamlanabilmesi için TFF'ye başvurulmuştur. Ne yazık ki, dört gündür yapılan bütün görüşmelere rağmen TFF konuyu karara bağlamak için toplanmamaktadır.

TFF Yönetim Kurulu'nun 15 Temmuz 2021 tarihinde toplanacağı tarafımıza şifahen bildirilmiş olmasına rağmen TFF, an itibariyle halen toplanmamıştır. Bu durum, TFF Yönetim Kurulu tarafından alınacak olası bir menfi karara karşı TFF Tahkim Kurulu nezdinde itiraz etme hakkımızı kullanmamıza engel olmakta ve konunun adeta sürüncemede bırakılmasına yol açmaktadır.

TFF tarafından karar alınmamış olması sebebiyle Oğulcan Çağlayan'ın adına, Şampiyonlar Ligi elemelerinde PSV Eindhoven takımıyla yapacağımız müsabakalar öncesinde 15 Temmuz 2021 gecesi saat 24.00'a kadar bildirmek zorunda olduğumuz listede yer verilememiştir.

Bu yaşananlar doğrultusunda TFF'nin tavrının hukuksuz ve iyi niyetten uzak olduğu kanaatindeyiz. TFF'nin Türk futbolcunun bir Türk kulübü adına uluslararası arenada mücadele etmesinin söz konusu olduğu durumda, hukuka aykırı şekilde yaklaşım sergilemesi kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BAŞKAN YARDIMCISI REZAN EPÖZDEMİR'İN AÇIKLAMASININ TAMAMI ŞU ŞEKİLDE:

"Geçtiğimiz sezon içerisinde, futbolcumuz Oğulcan Çağlayan'ın sözleşmesini haksız olarak feshettiği iddiasıyla ilgili olarak TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu nezdinde yapılan başvuru neticesinde, TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından emsali olmayan bir karar ile futbolcumuzun sözleşmesini haksız olarak feshettiğine kanaat getirilmiş ve bundan dolayı kulübümüz ile futbolcumuz 1.200.000 Euro ve 506.275 TL tutarındaki tazminattan müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmuştur. Bunun yanı sıra, yine emsali görülmemiş bir şekilde futbolcumuza 6 müsabakadan men cezası verilmiştir.

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından verilen bu hukuka aykırı karara karşı hem kulübümüz hem de futbolcumuz tarafından TFF Tahkim Kurulu nezdinde bir başvuru yapılmıştır. 11 Ocak 2021 tarihinde TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen 2021/30E. ve 2021/46K. sayılı karar ile, futbolcumuzun 6 müsabakadan men cezası 3 müsabakadan men cezası olarak düzeltilmiş, ancak TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu kararının tazminata dair kısmı aynen onanmıştır.

Bunun üzerine, yine kulübümüz ve futbolcumuz tarafından TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen bu haksız ve hukuka aykırı karara karşı adli yargı yoluna gidilerek Bölge Adliye Mahkemeleri nezdinde itiraz hakkımız kullanılmıştır. Öte yandan, Bölge Adliye Mahkemesi, vermiş olduğu karar ile hem kulübümüzün hem futbolcumuzun davasını reddetmiştir. Bunun üzerine, bu karara karşı tarafımızca Yargıtay nezdinde temyiz kanun yoluna başvurulmuştur. Bir başka anlatımla, an itibariyle mevcut hukuki ihtilafın yargılaması devam etmektedir ve derdesttir.

Adli yargıdaki yargılamanın devam ettiği esnada, TFF tarafından kulübümüz aleyhine konulan transfer yasağının kaldırılması için TFF Yönetim Kurulu'na yazılı olarak başvuru yapılmıştır. TFF Yönetim Kurulu, 2 Haziran 2021 tarihinde aldığı karar ile hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde bu başvurumuzu reddetmiştir. Akabinde, kulübümüz tarafından bu karara karşı TFF Tahkim Kurulu nezdinde itirazda bulunulmuştur. TFF Tahkim Kurulu, 25 Haziran 2021 tarihli kararıyla itirazlarımızı kabul etmiş ve kulübümüz hakkında uygulanmakta olan transfer yasağını konuya dair kesin bir yargı kararı bulunmaması sebebiyle kaldırmıştır.

Bununla birlikte, UEFA nezdindeki lisans başvurusu sürecimizde, TFF Tahkim Kurulu'nun parasal uyuşmazlıklara dair vermiş olduğu kararların hem Yargıtay içtihatları hem de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası göz önüne alındığında adli yargıya taşınabileceği, dolayısıyla kulübümüz ve futbolcumuz Oğulcan Çağlayan ile ilgili olarak TFF Tahkim Kurulu tarafından verilen karara konu tutarların adli yargıda derdest halde olması sebebiyle UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı hükümleri uyarınca "vadesi geçmiş borç" olarak değerlendirilemeyeceği yönündeki talebimiz UEFA tarafından müspet şekilde karşılanmıştır.

Süreç devam ederken, futbolcumuzun lisansının vize ve tescil işlemlerinin tamamlanabilmesi için hem futbolcumuzun vekili hem de kulübümüz tarafından TFF Yönetim Kurulu'na başvurulmuştur. Futbolcumuzun lisansının vize ve tescil işlemlerinin ivedilikle tamamlanmaması halinde hem futbolcumuzun hem de kulübümüzün telafisi imkânsız zararlar ile karşı karşıya kalacağı ifade edilerek, futbolcumuz hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmaması sebebiyle başvurumuzun kabulü talep edilmiştir.

Ne yazık ki, dört gündür yapılan bütün görüşmelere rağmen TFF Yönetim Kurulu konuyu karara bağlamak için toplanmamaktadır. Konunun ivedilikle karara bağlanması yönündeki talebimiz çerçevesinde TFF Yönetim Kurulu'nun 15 Temmuz 2021 tarihinde toplanacağı tarafımıza şifahen bildirilmiş olmasına rağmen, TFF Yönetim Kurulu an itibariyle halen toplanmamıştır. Bu durum, TFF Yönetim Kurulu tarafından alınacak olası bir menfi karara karşı TFF Tahkim Kurulu nezdinde itiraz etme hakkımızı kullanmamıza engel olmakta ve konunun adeta sürüncemede bırakılmasına yol açmaktadır. Zira, TFF Yönetim Kurulu tarafından konuya dair bir karar alınmadan TFF Tahkim Kurulu nezdinde bir başvuru yapılabilmesi hukuken mümkün olmamaktadır.

TFF Yönetim Kurulu tarafından bir karar alınmamış olması sebebiyle lisansı henüz vize ve tescil edilmemiş olan futbolcumuz Oğulcan Çağlayan'ın adına, UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerinde Hollanda'nın PSV Eindhoven takımıyla yapacağımız müsabakalar öncesinde 15 Temmuz 2021 gecesi saat 24.00'a kadar bildirmek zorunda olduğumuz listede yer verilememiştir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber