26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %63
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-28 16:11:56

Roman Bürki kimdir? Galatasaray’ın transfer listesinde bulunan Roman Bürki kaç yaşında ve nerelidir?

“Roman Bürki kimdir?” sorusu, Galatasaray’ın transfer listesinde yer aldığı iddialarının ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Muslera’nın sakatlığı sonrasında oldukça zor zamanlar geçiren Galatasaray’ın kadrosuna katmak istediği genç oyuncu, futbolseverler tarafından merak ediliyor. İnternet üzerinden yapılan yoğun araştırmalarda, “Roman Bürki kaç yaşında ve nerelidir?”, “Roman Bürki hangi takımlarda oynadı?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Roman Bürki kimdir? Galatasaray’ın transfer listesinde bulunan Roman Bürki kaç yaşında ve nerelidir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Galatasaray’ın, Muslera’nın sakatlığının ardından yaşamış olduğu zor zamanlar ve İsmail Çipe ile Fatih Öztürk’ten yeterli verimi alamaması, kaleci transferi ihtiyacını doğurdu. Daha  önce Giresunspor’a kiralamış olduğu Okan Kocuk’u geri getiremeyen sarı kırmızılı takım gözünü tecrübeli kaleci Roman Bürki’ye çevirdi. Peki Roman Bürki kimdir? Galatasaray’ın transfer listesinde yer alan Roman Bürki kaç yaşında ve nerelidir? İşte detaylar…

ROMAN BÜRKİ KAÇ YAŞINDA VE NERELİDİR?

14 Kasım 1990 tarihinde İsviçre’de dünyaya gelen Roman Bürki, futbol kariyerine Young Boys altyapısında başladı. 2011-2014 yılları arasında Grasshoppers forması giyen Bürki, burada çıkış göstererek Freiburg’a transfer oldu. 2014/2015 sezonunu Bundesliga’da geçiren deneyimli eldiven, Freiburg’daki başarılı performans sonrasında İsviçre Milli Takımı’na da seçildi. Ünlü kaleci sergilemiş olduğu performansla devlerin ilgi odağı haline geldi.

Roman Bürki, 2015 yılında Alman devi Borussia Dortmund’a transfer olarak burada 7 yıl forma giydi. Geçtiğimiz sezona kadar ilk 11’in değişmez isimleri arasında yer alan Bürki, geçen sezonun ikinci yarısında formasını kaptırdı ve Dourtmund, 15 milyon Euro’ya Gregor Kobel’i transfer etti. Bu da Roman Bürki’nin gözden düşmesine neden oldu. Borussia Dortmund’a 3, Grasshoppers’a ise 1 kupa kazandıran tecrübeli kaleci, 2014-2018 yılları arasında İsviçre Milli Takımı’nda 9 kez forma giyme imkanı yakaladı.

ROMAN BÜRKİ HANGİ TAKIMLARDA OYNADI?

Futbol kariyerine Young Boys altyapısında başlamış olan Roman Bürki, burada edindiği tecrübenin ardından 2011-2014 yılları arasında da Grasshoppers’da forma giydi. Burada sergilemiş olduğu üstün başarı sayesinde Freiburg’a transfer olarak 2014/2015 sezonunun burada geçirdi. Roman Bürki, başarılarına başarı katarak kariyerinde emin adımlarla ilerlerken, İsviçre Milli Takımı’na seçildi ve bu sayede devlerin ilgi odağı haline geldi.

2015 yılında Alman devi Borussia Dortmund’a transfer olan Roman Bürki, bu takımda 7 yıl forma giydi. Geçtiğimiz sezona kadar bu takımda yer alan ve ilk 11’in vazgeçilmez isimleri arasında bulunuyordu. Fakat Borussia Dortmund, geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında Gregor Kobel ile anlaştı ve Roman Bürki, formasını teslim etti. Roman Bürki, şimdilerde ise Galatasaray'ın transfer listesinde olduğu iddialarıyla gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Etiketler