2022-06-29 10:45:00 | Son Güncelleme : 2022-06-29 10:59:42

Kırkpınar heyecanında geri sayım: 25 yıldır hiçbir pehlivan alamadı

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde geri sayım başladı. Kırkpınar’da 3 yıl üst üste zafer kazanan altın kemerin ebedi sahibi oluyor. Tam 25 yıldır altın kemer belediyenin kasasına geri dönüyor. Pandemi sebebiyle 2020’de yapılmayan güreşlerin son ikisini Ali Gürbüz kazandı. Gürbüz, bu sezon da altın kemeri kazanırsa kemerin sahibi olacak.

Kırkpınar heyecanında geri sayım: 25 yıldır hiçbir pehlivan alamadı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bu yıl 661’incisi düzenlenecek olan Tarihî Kırkpınar Yağlı Güreşleri 1-3 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Kırkpınar’da art arda üç defa başpehlivan olanların daimi sahibi olduğu altın kemer, çeyrek asırdır sahibini arıyor. Edirne Belediyesince 1960 yılında resmî olarak başlatılan altın kemer uygulaması güreş kurallarına göre, başpehlivan olana bir yıllığına veriliyor. Üç yıl üst üste kazanan kemerin sahibi oluyor.

GÜRBÜZ ÇOK YAKIN

Ancak tam 25 yıldır altın kemer belediyenin kasasına geri dönüyor. Ahmet Taşçı, cumhuriyet tarihinde altın kemeri iki defa (1990-1991-1992 ve 1995-1996-1997) elde etti. 2001’de üçüncü defa kemerin daimi sahibi olacakken hakemlerin kararına kızıp, müsabakadan çekilen Taşçı “Şimdi Ali Gürbüz için kemer yılı, inşallah altın kemeri alsın ve bu iş de bitsin. Yiğitçe güreşildikten sonra kemer hakkını bulur” dedi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde son iki yılın başpehlivanı Ali Gürbüz, seriyi tamamlayıp altın kemerin ebedi sahibi olmak istiyor.

Başarılı performansıyla Kırkpınar'ın son dönemine damga vuran başpehlivanlardan Ali Gürbüz, Antalya'daki kamp sürecinin ardından 1-3 Temmuz'daki 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne'ye geldi.

Geçen sezonun bitiminden beri yoğun şekilde Kırkpınar'a hazırlandığını vurgulayan Ali Gürbüz, altın kemere konsantre olduğunu dile getirdi

Güzel bir kış dönemi hazırlığı geçirdiğini ve Kırkpınar’a hazır olduğunu belirten Ali Gürbüz, “Sezona da çok iyi başladım ancak sezon başı bir sakatlık geçirdim. Antrenmanlarıma devam ettim ve sakatlığımı atlattım Allah'a şükür. Şu anda tam olarak hazırım." diye konuştu.

"YAĞLI GÜREŞİN OLİMPİYATI"

Ali Gürbüz, "yağlı güreşin olimpiyatı" olarak nitelenen Kırkpınar'da altın kemerin edebi sahibi olmanın her başpehlivan için en büyük prestij olduğunu dile getirdi.

Altın kemere ulaşmak için tüm gücünü kullanacağını aktaran Ali Gürbüz, "Bu sene üçüncü sene, çok önemli bu sene. İnşallah bu sene de kazanıp altın kemerin sahibi olmak istiyorum. Bu gururu Antalya'ya ilk defa yaşatmak istiyorum. Altın kemerin heyecanı var, belli oranda bir baskı var ancak aşırı stresim yok. Hem fiziksel hem mental olarak Kırkpınar'a hazırım." ifadelerini kullandı.

KEMERE ÇOK YAKLAŞMIŞTI

Ali Gürbüz, 2011 ve 2012 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde rakibi Recep Kara'yı, 2013 yılında da hemşehrisi İsmail Balaban'ı yenerek üç kez üst üste başpehlivanlık unvanını kazanmış ancak verdiği numunelerin dopingli çıkması nedeniyle son başpehlivanlık unvanını kaybetmiş ve altın kemeri iade etmişti.