15˚
İstanbul
15˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 7.10 /s
Cuma
20˚/11˚
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
19 Mayıs 2022 Perşembe
2022-01-15 10:55:52 | Son Güncelleme : 2022-02-03 19:32:58

Dünyaca ünlü tenisçi Djokovic yeninden gözaltında

Dünyaca ünlü tenisçi Novak Djokovic, vizesinin bir kez daha iptal edildiği Avustralya'da yeniden mahkemeye başvurduktan sonra gözaltına alındı.

Dünyaca ünlü tenisçi Djokovic yeninden gözaltında
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyada tek erkekler tenisinin bir numarası olan Sırp raket Novak Djokovic, vizesinin bir kez daha iptal edildiği Avustralya'da yeniden mahkemeye başvurduktan sonra gözaltına alındı. Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke'nin yetkilerini kullanarak vizesini iptal etmesi üzerine yeniden Melbourne'deki Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesine başvuran ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic, Göçmen Bakanlığı yetkililerine ifade verdikten sonra gözaltına alındı. Göçmenlerin tutulduğu gözaltı oteline gönderilen Djokovic, davası sonuçlanana kadar gözaltında tutulacak. Djokovic’in Pazartesi günü başlayacak Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda oynayıp oynayamayacağı ise bugün yapılacak duruşma sonrası netleşecek. 

AŞI YAPTIRMADI

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda yer almak için ülkeye gelen Djokovic, turnuva için Covid-19 aşısı olmadığı ve tıbbi muafiyet belgesi kabul edilmediği gerekçesiyle 5 Ocak'ta havalimanında 8 saat bekletildikten sonra ülkeye alınmamıştı. Koronavirüs protokolleri gereği vizesi iptal edilen Sırp tenisçinin Avustralya Federal Mahkemesi’ne yaptığı itiraz kabul edilip vizesi geri verilmişti. Kararın ardından tutulduğu göçmen otelinden ayrılan Djokovic, turnuva için antrenmanlarına başlamıştı. 
Mahkeme kararına rağmen "vize iptali" inisiyatifini elinde bulunduran Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, yetkisini kullanarak dün Djokovic’in vizesini iptal etmişti. Kararın, kamu yararı gözetilerek verildiğini ve hükümetin Avustralya sınırlarını korumaya kararlı olduğunun altını çizen Hawke, “Bugün, Göç Yasası'nın 133C(3) maddesi uyarınca, Novak Djokovic'in aldığı vizeyi sağlık, düzen, kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle iptal etmek için yetkimi kullandım” demişti.

İKİNCİ KEZ İPTAL EDİLDİ 

Vizesi 2 kez iptal edilen Sırp tenisçi Djokovic’in avukatlarının yaptığı itiraz sonrası dün Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesi acil toplanmış, yargıç, davanın ertelenmesine ve Djokovic’in vize iptali ve sınır dışı edilmesi kararına “tedbir” getirilmesine karar vermişti. Karar kapsamında Djokovic'in bugün Melbourne'deki göçmenlik yetkilileriyle bir görüşmeye katılması, sorgulandıktan ve hukuk ekibiyle görüştükten sonra gözaltına alınması bekleniyordu.
 9 kez Avustralya’da şampiyonluk sevinci yaşayan Djokovic, bu yıl da turnuvanın favorileri arasında gösteriliyor. 

Etiketler