Tarih : 17.10.2021 - 17:02 Yorum : 0

Olimpiyat Komitesi'nden "2 yılda bir Dünya Kupası" fikrine veto

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), FIFA'nın Dünya Kupası'nın 2 yılda bir düzenlenmesi teklifine sıcak bakmadığını duyurdu. Komite, dev organizasyondaki süre daralmasının futbol dışındaki branşların gelişimini olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

Olimpiyat Komitesi'nden "2 yılda bir Dünya Kupası" fikrine veto

FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun Dünya Kupası'yla ilgili köklü değişiklik planlarına muhalifler çoğalıyor. UEFA Başkanı Ceferin'den sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de bu teklife soğuk bakıyor.

IOC, FIFA Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini baltalamasından endişelendiklerini belirtti. Komiteden yapılan açıklamada, milli takımlar düzeyindeki maç takviminde düzenlemeye gidilerek her yaz küresel veya kıtasal çapta bir futbol turnuvasının oynanması planına dair ciddi çekincelerinin bulunduğu vurgulandı.

"FUTBOL DIŞINDAKİ SPORLARIN GELİŞİMİNİ BALTALAR"

Konunun futbol paydaşları, uluslararası spor federasyonları ve sporcuların temsilcileriyle geniş çaplı istişare edilmesi gerektiğini kaydeden IOC, "Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi, diğer büyük uluslararası spor organizasyonlarıyla çakışmaya neden olacaktır. Bu, futbol dışındaki sporların çeşitliliğini ve gelişimini baltalayacaktır. Erkek etkinliklerindeki artış, kadın futbolunun tanıtımı için zorluklara yol açacaktır. Takvimdeki yoğunluk, oyuncuların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde daha büyük bir baskı oluşturacaktır" ifadeleri kullanıldı.

FIFA Küresel Futbol Gelişim Direktörü Arsene Wenger'in ortaya attığı kadın ve erkek futbolunda uluslararası maç takvimi değişikliği teklifinin, aralık ayında üye federasyonlarca oylanması bekleniyor.

Dünya Kupası, erkeklerde 1930'dan (2. Dünya Savaşı nedeniyle 1942 ve 1946'da iptal edildi), kadınlarda ise 1991'den bu yana her dört yılda bir düzenleniyor.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
Puan Durumu ve Fikstür
Süper Lig
PTT 1. Lig
Süper Lig Fikstür
S.
Takım
O.
G.
B.
M.
A.
Y.
A.
P.
© 2004 - TGRT Haber