27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2017-05-03 16:41:53

UEFA'dan penaltı kurallarını değiştiriyor

UEFA, seri penaltı atışları için tarihi bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Alınan karara göre ilk penaltılar birer birer, daha sonraki penaltılar ikişer ikişer atılacak. Uygulama, kadınlar Avrupa U17 Şampiyonasında denenecek.

UEFA'dan penaltı kurallarını değiştiriyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, daha önce sırayla yapılan penaltı atışlarında değişikliğe gidiliyor.

Yeni penaltı sistemine göre, yapılacak ilk penaltı atışından sonra takımlar sırasıyla 2'şer penaltı vuruşu yapacak. Yapılan değişikliğin nedeninin, ilk penaltıyı atan takımların istatistiksel olarak daha yüksek kazanma oranı yakalaması ve 2. atışı yapacak takımın psikolojik olarak daha büyük bir baskı hissetmesi olduğu belirtiliyor. Yeni penaltı sistemi, Çek Cumhuriyeti'nde yapılacak Kadınlar Avrupa U17 Şampiyonası'nda denenecek.

UEFA'nın yeni sistemine göre penaltı atışlarında ilk penaltılar atıldıktan sonra 3 ve 4. atışlar takımlar tarafından art arda yapılacak.

Futbol kuralları yenilenmek isteniyor

Öte yandan futbol kurallarını değiştirmek için çalışmalarda bulunan FIFA yöneticisi Marco Van Basten önceki aylarda yaptığı çalışmalarla ilgili detaylı bir bilgilendirme yapmıştı. Ancak Basten'in bu teklifleri futbol dünyasından olumsuz görüş almıştı. Hollandalı efsanenin penaltı ile ilgili fikirleri ise alınan bu kararla birlikte hayata geçirilmiş oldu.

Etiketler