TGRT Video Haber

Geri sayım başladı diye duyurdu, Türkiye'nin amiral gemisinde sona gelindi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TSK'nın amiral gemisi olarak tasarlanan ‘TCG Anadolu’nun tamamlanmasında sona aşamasına geçildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin en büyük savaş gemisi ‘TCG Anadolu’  projenin son aşamasına geçildiğini duyurdu. Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda geminin geri sayımına geçildiğini belirtti. Ayrıca paylaşımda geminin son halinin olduğu görüntülere de yer verdi.

"GERİ SAYIMA GEÇTİK"

Demir’in yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı: “Artık geri sayıma geçtik! ‘Anadolu’ gemimizde projenin son aşaması olan Deniz Kabul Testlerine başladık ve çeşitli sistemler için testler icra ediyoruz. Doğrulama ve sertifikasyon faaliyetlerinden sonra envantere alacağımız Anadolu’yla denizlerdeki gücümüze güç katacağız.”

ÜSTÜN ÖZELLİKLERE SAHİP 

Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olarak tasarlanan TCG Anadolu, 225 metre uzunluğunda olup pek çok açıdan ilkleri içeriyor. Gemi 700 kişilik amfibi taburunu taşıyabilecek boyutta. Gemide helikopter savaş uçağı ve hava araçları da iniş - kalkış yapabilecek. Dönebilen motorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak. Savaş helikopterleri ve savaş uçakları için yeniden dizayn edilen pisti, 12 derecelik eğimle daha elverişli hale getirildi. Böylece gemiye F35B sınıfı, 5. Nesil av ve bombardıman uçakları da inebilecek. 8 gelişmiş savaş helikopterini taşıyabilecek gemi, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek. 

Gemi ameliyathane, diş tedavi üniteleri ve yoğun bakım ile enfeksiyon odalarınan da bulunduğu en az 30 yatak kapasiteli askeri Hastane de barındıracak.