Tgrt Haber

100’üncü yıl ‘SİDA’ların yılı olacak: Geri sayım başladı, denize inmeye hazırlanıyorlar

19 Kasım 2023 11:58 - Güncelleme : 19 Kasım 2023 12:40
Editör: Okan Güleş / Kaynak: Anadolu Ajansı

Türk savunma sanayisinde SİHA’lar kadar SİDA’lar da adından söz ettirecek. Cumhuriyetin 100’üncü yılında SANCAR SİDA rüzgarı esecek. Gelişmiş özellikleriyle düşmana göz açtırmayacak.

100’üncü yıl ‘SİDA’ların yılı olacak: Geri sayım başladı, denize inmeye hazırlanıyorlar
Sida, Sancar, Savunma Sanayi, Havelsan

Savunma sanayisinde dünyanın en iyileri arasına giren Türkiye, SİHA, roketler, savunma sistemleri ve daha birçok tüfek veya mühimmatlarıyla öne çıkıyor. 

Hava ve kara kadar denizlerin de önemi büyük. Öyle ki bu alanda da Reis sınıfı denizaltıların yanı sıra birçok çeşitte bot ve savaş gemileri görevlerini sürdürüyor. Ancak Cumhuriyetin 100’üncü yılında sahne SİDA’ların olacak.

SANCAR SİDA, GÖREVE BAŞLAMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik edilecek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine sunulacak SANCAR Silahlı İnsansız Suüstü Aracı (SİDA), HAVELSAN-Yonca Onuk Tersanesi işbirliğinde geliştirme sürecine hız kazandı..

Anadolu Ajansı’nın haberine göre önemli kabiliyetleri beraberinde getirecek SİDA; üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, devriye, su üstü harbi, mayına karşı tedbir gibi kritik görevlerde aktif rol üstlenecek.

100’üncü yıl ‘SİDA’ların yılı olacak: Geri sayım başladı, denize inmeye hazırlanıyorlar

Tüm bu görevleri insansız olarak yerine getirebilmesi için SANCAR'ın sahip olduğu ve onu benzerlerinden ayrıştıran "görev aklı" ADVENT ROTA'nın Faz-1 safhası "fabrika kabul testleri" SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katılımıyla başarıyla tamamlandı.

Öte yandan Türk donanmasının su üstü platformlarının birçoğunda yer alan, rüştünü ispatlamış ADVENT Savaş Yönetim Sisteminin (SYS), insansız araçlarda kullanılacak versiyonu olan ADVENT ROTA'nın konuşlanacağı ilk platform SANCAR SİDA olacak.

ÇOKLU ÇALIŞABİLİRLİK DESTEĞİ

SANCAR SİDA, NATO Birlikte Çalışabilirlik Standartlarına uygun ADVENT C4ISR görev sistemine sahip kontrol istasyonundan kontrol edilebiliyor. Araç, bu yetkinlik sayesinde ADVENT SYS konuşlu diğer deniz platformlarıyla da birlikte çalışabilme yeteneğine sahip olacak.

100’üncü yıl ‘SİDA’ların yılı olacak: Geri sayım başladı, denize inmeye hazırlanıyorlar

Kontrol istasyonunda yer alacak ADVENT KALYON Görev Sistemi de ROTA ile müşterek olarak Faz-1 safhası "fabrika kabul testlerini" başarıyla geride bıraktı.

Yapay zeka, öğrenen algoritmalar, büyük veri, veri füzyonu, otonom sistemler teknolojileri kullanılarak geliştirilmekte olan Sancar, 12,73 metre uzunluğuna, 3,3 metre genişliğine, 9 ton deplasmana sahip bulunuyor. Sancar, 40 knots'ın üzerinde hıza, 740 kilometrenin üzerinde seyir menziline ulaşabilecek.

Ayrıca uzaktan kontrol edilebilen SANCAR SİDA, liman/üs koruma, arama/kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, karakol, su üstü harbi, mayın karşı tedbirleri görevlerini otonom olarak yerine getirebilecek.

SİDA Projesi ile komple bir insansız su üstü platformu üretildi ve seri üretime hazır bir ürüne dönüştürüldü. Ayrıca komuta kontrol entegrasyon yazılımı, görev planlama ve görev sonrası değerlendirme ve analiz yazılımları gibi sistemin alt bileşenleri de müstakil ürünler olabilecek. 

Bu sayede HAVELSAN ürün ailesine, stratejik seviyeden taktik seviyeye kadar kullanılabilecek pazarlanabilir ürünler kazandırılacak.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.