Tgrt Haber
06 Aralık 2023 17:56 - Güncelleme : 06 Aralık 2023 18:14

35 yıllık benzinli otomobili, elektrikliye dönüştürdü: 200 km'lik yolun maliyeti sadece 20 TL

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde 35 yıllık aracı benzinli aracı elektrikliye 21 yaşındaki genç, gerçekleştirdiği bu projeyle Türkiye'nin gündemine oturdu. Otomobil 200 kilometrelik yolu sadece ve sadece 20 TL'ye gidiyor.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Araba, Otomobil, Yakıt, Eskişehir, Elektrikli Otomobil

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki Emirhan Kaya isimli genç, çok büyük bir projeye imzasını attı. 2 yıl önce elektrikli araç yapmaya karar veren Kaya, gerçekleştirmek istediği projesi için 1988 model motoru çalışmayan bir otomobil aldı.

Otomobili 30 bin TL’ye satın alan Kaya, simit fırını işleten babası Erkan Kaya ile birlikte hayalindeki proje için start verdi. Sipariş verdiği elektrikli motor ve bataryaları araca entegre eden Emirhan Kaya, daha sonrasında ise deneme sürüşlerine başladı.

3 AY BOYUNCA ÇALIŞTI

Uzun uğraşlar sonunda mutlu sona ulaşan Kaya, 3 ay sonunda elektrikli aracını aktif olarak kullanmaya başladı. Bir buçuk yıldır trafiğin sakin veya kapalı olduğu noktalarda aracının deneme sürüşünü gerçekleştiren Kaya, sosyal medyada gündem oldu.

Çevresinden ve sosyal medya üzerinde kensine tebrik yağan Kaya'nın yaptığı otomobil 200 kilometre menzile sahip ve 1 kilometrede 10 kuruşluk elektrik harcıyor. Aracın bataryalarını ise sadece 20 TL’ye dolduruyor.

35 yıllık benzinli otomobili, elektrikliye dönüştürdü: 200 km'lik yolun maliyeti sadece 20 TL

ARACINA GELEN TEKLİFLERİ REDDEDİYOR

Araç fiyatı dahil projesini toplam 200 bin liraya mal eden Kaya, aracınagelen teklifleri de reddediyor. Genç girişimcinin şimdiki hedefi, daha yeni ve konforlu bir aracı elektrikli araca dönüştürmek.

"TOPLAM 200 BİN TL HARCADIM"

35 yıllık aracı elektrikliye dönüştüren Emirhan Kaya, projesi hakkında şunları söyledi:

Bu araç 1988 normal bir araç. Biz bu aracın motorunu söküp, elektrikli motor taktık. Şu anda aktif olarak kullanıyoruz. Bu projeye 2 sene önce heves olarak başlayıp araştırmalar yaptım. Şu anda 1 buçuk senedir kullanıyorum. Normalde bu araç yerine yeni model bir araca bu projeyi uygulayacaktım. Daha sonra ilk projem olacağı için eski bir araç üzerine elektrik motorunu taktım. Toplamda araca 200 bin TL harcadım. 120 bin liraya motorunu, balataları, elektrik tesisatı, beyni derken 170 bin lira toplamda harcadım. 30 bin de ufak tefek ihtiyaçlar için harcadım.

35 yıllık benzinli otomobili, elektrikliye dönüştürdü: 200 km'lik yolun maliyeti sadece 20 TL

"YENİ PROJELER İÇİN DESTEĞE İHTİYACIM VAR"

Aracının gayet konforlu olduğunu söyleyen ve yeni projeler için daha yeni otomobiller kullanacağını belirten Kaya şöyle devam etti:

Aracın orijinal halindeki sorunlarında tekleme hiçbir şekilde yok. Gayet konforlu, hiçbir şekilde sesi yok ve aşırı derecede seri bir araç. Yanıma binen veya kullananlar genellikle ‘bu projeye devam et, geliştir’ gibi yorumlar alıyorum. Devamını da yapacağım benim için bu araç denemeydi. Bundan sonraki projemde de 2020 ile 2023 model arasında bir araç kullanacağım. Başlıyoruz artık yeni araçlar yapacağım. Yeni projeler içi sponsor desteğine ihtiyacım olabilir.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Celâl uncu 7 Aralık 2023 09:00

Tebrik ediyorum kardeşim seni.Başaracağına inanıyoruz.

Sonraki Haber Yükleniyor...