Tarih : 23.09.2021 - 17:00 Yorum : 0

AB standartları şarjlara da uygulanacak!

AB, elektronik cihazların şarj girişlerini standardize etmeyi planlıyor. En çok Apple’ı etkileyecek olan bu karar ile AB ülkelerindeki USB-C türü şarj noktası kullanılan bütün cihazların girişleri uyumlu hale gelecek.

AB standartları şarjlara da uygulanacak!

Avrupa Komisyonu'nu, elektronik cihazların şarj girişlerinin aynı standartta olması ile ilgili taslak hazırladı. Apple'a Avrupa Birliği'ndeki (AB) kullanıcıları için şarj girişlerini USB-C ile uyumlu hale getirmesi için 2024'e kadar zaman verdi. Apple ise AB'nin bu girişimine karşı çıkıyor ve 'inovasyonu baltalayabilir' diyor.
Avrupa Komisyonu, elektronik cihazların şarj girişlerini standardize etmek için adım atıyor. Komisyonun hazırladığı taslağa göre Apple, AB’nin kullanıcıları için şarj girişlerini 2024'e kadar USB-C ile uyumlu hale getirmek zorunda kalacak.

TABLET, KULAKLIK, KAMERA, HOPARLÖRLERİ DE KAPSIYOR

Avrupa Komisyonu kaynaklarına göre taslak 23 Eylül Perşembe günü sunulacak. Bütün elektrikli cihaz üreticilerinden USB-C türü şarj noktası kullanılan bütün cihazların ve hızlı şarj yazılım protokollerinin farklı markalar ve cihazlarda karşılıklı çalışabilir şekilde uyumlu hale getirilmesi talep edilecek.
Yeni kurallar cep telefonlarının yanı sıra tabletler, kulaklıklar, kameralar ve hoparlörleri de kapsayacak. Komisyon yetkilileri yasa ile şarj aletlerinin değil, şarj giriş noktalarının uyumlaştırılacağına vurgu yapıyor. Ayrıca elektronik okuyucu ve kablosuz şarj aletleri de yasa kapsamına girmeyecek. Taslaktaki bu madde ile AB'deki yıllık toplam elektronik atığı 980 tona düşürülmesi hedefleniyor.
Yasa taslağının önümüzdeki yıl yasalaşması bekleniyor ve üye devletlerden yasanın bir yıl içinde iç hukuka aktarması isteniyor. Bu sürecin ardından üreticilere yaklaşık bir yıllık adaptasyon süresi tanınacak.

Etiketler : Usb-c Ab Kablo Girişi Apple
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber