2021-07-08 20:48:31

AKINCI TİHA'dan tarihi başarı! İrtifa rekoru kırdı

Bayraktar AKINCI TİHA, Türk havacılık tarihine geçti. AKINCI TİHA, havada 38 bin 39 feet (11 bin 594 metre) yüksekliğe çıkarak irtifa rekoru kırdı.

AKINCI TİHA'dan tarihi başarı! İrtifa rekoru kırdı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Savunma Sanayi Başkanlığı önderliğinde yürütülen proje çerçevesinde, BAYKAR'ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), tarihi bir başarıya imza attı. Resmi heyetlerin de yerinde izlediği uçuşta gökyüzünde 38 bin 39 feet (yaklaşık 11 bin 594 metre) yükseğe çıkan AKINCI TİHA, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. Böylece ilk defa milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla havada bu yüksekliğe çıkılmış oldu.

38 BİN 39 FEET'E ÇIKTI

Bayraktar AKINCI TİHA’nın 38 bin 39 feet’e çıktığı bu uçuşta 25 saat 46 dakika havada kaldı. Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden yönetilen uzun uçuş faaliyeti kapsamında AKINCI havada 7 bin 507 km yol kat etti. Bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında 870 sorti yapan AKINCI, toplamda 347 saat 28 dakika uçuş gerçekleştirdi.

İLK KEZ HARP BAŞLIKLI MÜHİMMAT KULLANILDI

Bayraktar AKINCI TİHA 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk atış testinde Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile hedefleri başarıyla vurmuştu. 5 Temmuz 2021’de gerçekleştirilen atış testinde ise ilk defa harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. Canlı mühimmatlar ile yapılan atış testinde de AKINCI’dan atılan mühimmatlar hedefleri tam isabetle vurdu.

SERİ ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Bayraktar AKINCI TİHA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdi. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde yürütülen test faaliyetleri 3 adet Bayraktar AKINCI TİHA prototipi ile sürdürülüyor.

2021 yılı içinde ilk teslimatların gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinde seri üretim süreci devam ediyor. Seri üretimin ilk uçakları olan ve Çorlu’ya intikal eden Bayraktar AKINCI S-1 ve S-2 ile test faaliyetleri sürdürülüyor. Diğer seri üretim modellerinin entegrasyon çalışmaları ise Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde yürütülüyor.

BAYRAKTAR TB2 DE REKORA İMZA ATMIŞTI

BAYKAR tarafından taktik sınıfta milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, daha önce 27 bin 30 feet yüksekliğe çıkarak yine bir rekora imza atmıştı. Milli SİHA, 17 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim şartlarında tam 27 saat 3 dakika havada kalarak uçuş süresi rekoru da kırmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Akıncı TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı. Tebrikler” ifadelerine yer verdi.

Etiketler