Tarih : 24.07.2021 - 11:20 Yorum : 0

Alert Notification nedir? Alert Notification nasıl kapatılır?

Türkiye’de sabah saatlerinde birçok iPhone kullanıcının telefonuna yüksek sesli uyarı bildirimleri gelmeye başladı. iPhone kullanıcılarını korkuya sürükleyen "Alert Notification" bildirimlerini kapatmak isteyen vatandaşlar "Alert Notification nasıl kapatılır?’’ sorularını sormaya başladı.

Alert Notification nedir? Alert Notification nasıl kapatılır?

Apple tarafından geliştirilen acil durum ve hükümet uyarıları sistemi Türkiye’de kullanıma açıldı. Sabah saatlerinde acil durum uyarı sesiyle uyanan vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı. Alert Notification uyarısı nedeniyle endişelenen vatandaşlar aynı bildirimleri almamak için ''Alert Notification nasıl kapatılır?’’ sorusunun cevabını armaya başladı.

ALERT NOTIFICATION NEDİR?

iPhone cihazlarından kullanıma açılan Alert Notification bir tür acil durum ve hükümet uyarı sistemidir. Alert Notification, çevrede meydana gelen herhangi bir acil durum veya afet durumunda telefonunun uyarı ve bildirimler göndermesidir. iPhone kullanıcıları çevrede kamu güvenliğini tehdit eden bir durum olduğunda telefonlarından yüksek sesli bir uyarı alacak. Bu bildirimler tehlikeli hava durumları, afet, bulaşıcı hastalık gibi durumlarda gönderilecek.

Siren sesine benzer yüksek sesli bildirimlerin yanında Alert Notification bildirimleri nasıl güvende kalınacağını ve acil durum karşısından ne gibi önlemler alınabileceği konusunda bilgilendiriyor.

ALERT NOTIFICATION HANGİ DURUMLARDA BİLDİRİM GÖNDERİR?

Alert Notification bildirimleri açıldığında iPhone kullanıcılarına kamu güvenliğini tehdit eden durumlarda bigilendirici ve sesli uyarılar gönderilir. iPhone kullanıcıları, sabah saatlerinde kendilerini tedirgin eden Alert Notification bildirimlerinin hangi durumlarda çalacağını sormaya başladı. Buna göre;

  • Ülkede veya bölgede hükümet tarafından yapılan uyarılar,
  • Güvenlik veya yaşamla ilgili yakın tehdit içeren durumlara ilişkin uyarılar ,
  • Olağanüstü iklim koşulları, sert hava durumu uyarıları ve afet boyutuna ulaşacak doğa olaylarına ilişkin uyarılar,
  • AMBER uyarıları (Kaçırılan çocukların bulunmasına yardımcı olmak için tasarlanmış ulusal bir acil durum müdahale sistemi)

ALERT NOTIFICATION NASIL KAPATILIR?

Günümüzde sadece iPhone kullanıcılarında olan Test Alert Notification bildirimlerini kullanmak isteyen vatandaşlar dilediği zaman bildirimleri kapatabilir. Test Alert Notification bildirimleri ve ayarları yalnızca iPhone güncellemesini yapan kullanıcıların ayarlar kısmında görünüyor. Test Alert Notification bildirimlerini kapatmak için;

  • Bir hükümet uyarısı aldığınızda alarma benzer özel bir ses duyarsınız. Bu uyarıları açmak veya kapatmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:
  • Ayarlar > Bildirimler'e gidin.
  • Ekranın en alt kısmına kaydırın.
  • Hükümet Uyarıları'nın altında, ilgili uyarı türünü açın veya kapatın.
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber