Tarih : 25.05.2021 - 13:53 Yorum : 0

Almanya’da Google'a soruşturma

Almanya'da Google Almanya, Google İrlanda ve Google'ın ana şirketi Alphabet hakkında pazar hakimiyetinde durumunu kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlatıldı.

Almanya’da Google'a soruşturma

Google Almanya, Google İrlanda ve Google'ın ana şirketi Alphabet hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma, bahse konu şirketlerin pazar hakimiyetinde durumu kötüye kullanıp kullanmadığı hakkında olacak.

TOPLANAN VERİLER

Federal Kartel Dairesi (The Bundeskartellamt), tarafından yapılan açıklamada, "Google’nin kullanıcılardan topladığı verileri nasıl kullanacağı konusunda yeterli seçenek sunup sunmadığına bakacağız." değerlendirmesine yer verildi.

Kartel Dairesinin açıklamasında, arama motoru, YouTube, harita, Android işletim sistemi veya Chrome tarayıcısı gibi Google'ın sunduğu çok sayıda dijital hizmet nedeniyle, şirketin pazarlar arası rekabet açısından son derece önemli olduğunun değerlendirildiği belirtildi.

AMAZON SORUŞTURMASI

Öte yandan, Federal Kartel Dairesi, 18 Mayıs’ta ise Amazon’un online alışverişte pazar hakimiyetinde durumu kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Bu arada, Ocak 2021’de Almanya’da dijital şirketlerle ilgili antitröst yasasında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle şirketlerin pazar hakimiyetini belirleme ve rekabete karşı bazı uygulamaları yasaklama konusunda Federal Kartel Ofisi’ne daha fazla yetki verilmişti.

Kaynak : AA
Etiketler : Almanya Google soruşturma
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber