Tgrt Haber
12 Şubat 2024 16:52 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 16:52

Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği "Extremophyte" deneyi için sonuçlar belli oldu

ISS'de çeşitli deneyler yapan Gezeravcı'nın, ilk testlerinden biri olan "Extremophyte" için sonuçlar belli oldu.

Editör: Okan Güleş / Kaynak: TGRT Haber
Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği "Extremophyte" deneyi için sonuçlar belli oldu
Alper Gezeravcı, Uzay

İki haftadan fazla süredir ISS'de kalan ve kısa süre önce Türkiye'ye geri dönen Alper Gezeravcı, bu süreçte zorlu uzay koşlullarında 13 farklı deney yaptı.

Bu deneylerden biri olan Extremophyte için ilk sonuçlar belli oldu. Üniversite, Gezeravcı'nın üzerinde çalıştığı deneydeki bulguları paylaştı.

EXTREMOPHYTE DENEYİ İÇİN SONUÇ GELDİ

Üniversiteden yapılan açıklamada, Gezeravcı'nın uzay ortamında gerçekleştirdiği 13 deneyden birinin, yürütücülüğünü EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday'ın yaptığı Doç. Dr. Barış Uzilday ile Prof. Dr. İsmail Türkan'ın araştırmacı olarak katıldığı "Schrenkiella Parvulanın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması-Extremophyte" isimli deney olduğu hatırlatıldı.

Yüksek tuzlu ortamlara dirençli bitkinin, çok zayıf yer çekiminde yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği toleransı sürdürüp sürdüremeyeceğine ilişkin yapılan deney süresince, bitkinin fotoğraflarının, proje ekibine günlük olarak ulaştırıldığı kaydedildi.

Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirdiği "Extremophyte" deneyi için sonuçlar belli oldu - 1. Resim

 Doç. Dr. Barış Uzilday, yapılan deneye ilişkin şu açıklamalara yer verdi:

"Deneyin ikinci ve üçüncü günde bitkilerin çimlendiklerini gözlemledik. Bu, bizim için çok önemliydi. Beklediğimiz büyüme seviyesine ulaştıklarını ancak bitkilerin yaprak ve gövde şekillerinin mikro yer çekimi ile farklılık gösterdiğini gördük. Schrenkiella parvula bitkisi Tuz Gölü etrafında yüksek tuza, ağır metallere, düşük ve yüksek sıcaklığa toleranslı, zorlu şartlara adapte olabilen bir bitki. Mars gibi, insanların ileride gitmeyi ve tarım yapmayı amaçladığı yerlerde orayı ıslah edebilmeyi sağlayacak öncü özelliklere sahip.

"Bitkiler, deney sonunda astronotumuz Alper Gezeravcı tarafından hasat edildi. Bir solüsyon ile metabolik süreç tamamen durduruldu. Daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonunda -80 santigrat derecede derin dondurucuya aktarıldı. Aynı sıcaklıkta kapsül içinde dünyaya getirildi. Oradan da ülkemize gelecek. Bunu takiben biz burada hem bitkilerin büyüme performansı hem de yeni nesil RNA dizilime yöntemi ile hangi genler aktifleşmiş, mikro yer çekimi altında bitki tuza nasıl yanıt vermiş bunları araştırmaya çalışacağız."

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...