Tgrt Haber
09 Aralık 2023 17:17 - Güncelleme : 09 Aralık 2023 17:22

ASELSAN ilk uzun menzilli radar ERALP'i tanıttı: 'Görünmeyeni görür'

Türk savunma sanayisine önemli projeleriyle katkıda bulunan ASELSAN, ilk uzun menzilli radar ERALP'i tanıttı. ERALP sistemi tek bir radar gibi görev yapıp, 'görünmeyen' unsurları 'görünür' hale getiriyor.

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber
ASELSAN, Radar, ERALP

Türk savunma sanayi alanında caydırıcı projeleriyle öne çıkan ASELSAN, ilk uzun menzilli milli erken ihbar radar sistemi olan ERALP'i tanıttı.

ASELSAN X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, "ERALP-Erken İhbar Radar Sistemi, sadece hava soluyan hedeflerin değil, aynı zamanda görünmezlik teknolojisine sahip veya düşük radar kesit alanlı hedeflerin de uzun mesafelerden tespit ve takip kabiliyetiyle gizli hava hedeflerini görünür kılıyor." ifadelerine yer verildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yönetiminde, ASELSAN tarafından geliştirilerek üretilen ilk uzun menzilli milli erken ihbar radar sistemi olan ERALP'in yetenekleriyle göz dolduruyor.

YENİ NESİL RADAR

ERALP, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, taktik tekerlekli platformlar üzerinde hızlı bir şekilde kurulum-toplanma yapılabilen S-Bant yeni nesil bir radar olarak öne çıkıyor. Sistem, sahip olduğu yeni nesil radar algoritmaları, sayısal anten mimarisi, elektronik huzme yönlendirme yeteneği ve bütün anten yüzeyine dağıtılmış GaN yapıya sahip gönderme alma modülleri sayesinde tüm hava hedeflerini çok uzak mesafelerden tespit ve takip edebiliyor.

''GÖRÜNMEYENİ GÖRÜR''

Radar, sahip olduğu aktif huzme yönlendirme özellikli dost-düşman tanıma alt sistemiyle emsallerinin ötesine geçiyor. Ağ üzerinde çalışan radar mantığı sayesinde birden fazla ERALP sistemi tek bir radar gibi davranabiliyor, sistem bu sayede "görünmeyeni görünür" hale getiriyor.

Fabrika kabul testlerini tamamlayarak ilk mevzisine kurulan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ile çeşitli testler icra edildi. Bu testler sırasında ERALP ile Türkiye'nin sahip olduğu mevcut erken ihbar radarlarının gözlediği menzillerin çok ötesinde hedef tespiti gerçekleştirildi. ERALP ile Türk Hava Kuvvetlerinin farkındalık gücünün çok daha üst noktaya taşınması hedefleniyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Fevzi, 11 Aralık 2023 14:09

Böyle faydalı işler yapanlar dan Allah razı olsun iyi çalışmalar.

Fethi sayılır 10 Aralık 2023 15:43

F35 uçakları tesbit edermi

Mustafa basbug10 Aralık 2023 12:25

Eralp ve siper devrim olmuş, savunma herşey demektir

Ege10 Aralık 2023 01:25

Emeği geçen tüm vatan evlatlarından Allah razı olsun.

Rasim iğde 9 Aralık 2023 22:19

Emeği geçenleri kutluyorum, bu ülke daha iyilerini yapabilecek potansiyele sahiptir, başarılar diliyorum.

Sonraki Haber Yükleniyor...