2021-11-29 13:42:32

Asteroit 2018 AH Dünya'ya yaklaşıyor! Hiroşima'dan 800 kat daha güçlü

NASA, dev bir asteroidin gelecek ayın sonunda Dünya'ya yaklaşacağını duyurdu. Asteriodin, Hiroşima'dan 800 kat daha güçlü olması nedeniyle Dünya'ya çarpması sonucunda çok büyük bir insani ve maddi yıkıma neden olacağını belirtti.

Asteroit 2018 AH Dünya'ya yaklaşıyor! Hiroşima'dan 800 kat daha güçlü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NASA (ABD Uzay ve Havacılık Dairesi) Washington Anıtı büyüklüğünde büyük bir asteroitin Aralık ayı sonlarında Dünya'ya doğru yola çıkacağını, eğer bu asteroitin Dünya'ya çarparsa atom bombasından çok daha büyük bir yıkıma neden olacağını bildirdi. 2018 AH olarak adlandırılan asteroidin yaklaşık 190 metre genişliğinde olduğu düşünülüyor. The Jerusalem'in haberine göre asteroit, 27 Aralık'ta Dünya'nın çok yakınından geçecek. 

2018 yılında 2018 AH adlı asteroit, Dünya'dan Ay'a olan mesafenin dörtte üçüne denk gelen 296 bin 758 kilometrelik bir mesafede Dünya'nın yanından uçtu. Fakat asteroit, loşluğu nedeniyle bilim insanları tarafından fark edilemedi.

2018'deki bu yakınlaşmanın ardından bu büyüklükte hiçbir asteroit, Dünya'ya bu kadar yaklaşmadı. Benzer bir olay daha önce yaşandığı için bilim insanları 2018 AH'ın Dünya'ya çarpması durumunda neler olabileceğini net bir şekilde tahminlere dökebildi.

TUNGUSKA OLAYI

2013 yılında bir asteroit, Rusya'ya ulaştı. 17 metre genişliğinde, küçük boyutlu gök cismi atmosfere girdiğinde ise parçalandı. Fakat 2018 AH gibi dev bir asteoidin en son çarpması 1908'de meydana geldi. Asteroit, Rusya'daki Podkamennaya Tunguska Nehri üzerinde gerçekleşti. Bu olay tarihe 'Tunguska olayı' olarak geçti. Tunguska'nın da 2018 AH gibi dev bir asteroit olduğu, yaklaşık 190 metre genişliğe sahip olmasından kaynaklanıyor.

BİNLERCE KM'LİK ALANDA YIKIMLAR OLDU

Asteroit, Tunguska Nehri'nin yalnızca birkaç kilometre yukarısında havada patladı ve 12 megatonluk büyük bir patlamaya neden oldu. Patlamanın şiddetiyle binlerce kilometre genişliğinde bir alanda yıkımlar oldu. Bu patlama İkinci Dünya Savaşı'nda ABD tarafından Hiroşima'ya atılan 15 kilotonluk atom bombası, "Küçük Çocuk"tan 800 kat daha güçlü, Nagazaki'ye üç gün boyunca atılan 20 kilotonluk "Şişman Adam"dan 600 kat daha güçlü yapıyor.

Brittanica Ansiklopedisi'ne göre, o zaman ABD hükümetinin raporunda Hiroşima'da 135 bin (nüfusunun yarısından fazlası) ve Nagazaki'de 64 bin (nüfusunun üçte biri) kişi hayatını kaybetti.

BİR ASIR GEÇSE DE BÖLGEDE AĞAÇ YETİŞMİYOR

Tunguska olayından ise hayatını kaybedenlerin sayısı oldukça düşüktü bunun sebebi ise bölgenin uzak bir coğrafyada yer alması, nüfsunun az olmasıydı. Fakat patlamayla beraber 80 milyon ağaç tamamen yok oldu ve bölgedeki hasar hala görülebiliyor. Üstelik bir asır geçmesine rağmen hala bölgede ağaç yetişmiyor. Ayrıca patlamayla beraber gelen sarsıntı ve daha dalgaları ABD'den Endonezya'ya kadar birçok ülkede hissedildi.

''DÜNYA SALLANDI, KAYALARIN BAŞIMI PARÇALAYACAĞINDAN KORKTUM''

Birkaç görgü tanığı, korkunç patlamayı, kuvvetli rüzgarları, titremeleri ve inanılmaz derece yüksek sesleri şu sözlerle anlattı:
"Gökyüzü ikiye bölündü çok büyük bir orman yangını başladı. Gökyüzündeki yarık büyüdü ve tüm kuzey tarafı ateşle kaplandı. O anda gömleğim yanıyormuş gibi bir hararet bastı. Gömleğimi yırtıp atmak istedim ama sonra gökyüzü kapandı ve güçlü bir gümbürtü duyuldu ve birkaç metre savruldum. Ondan sonra sanki kayalar düşüyor ya da toplar ateşleniyormuş gibi bir ses geldi; Dünya sallandı ve ben yerdeyken, kayaların başımı parçalayacağından korktum.''

2018 AH ÇARPARSA BENZER BİR OLAY TEKRARLANABİLİR

2018 AH da Dünya'ya çarparsa benzer bir olay tekrarlanabilir. NASA'ya göre, 140 metre çapında ya da daha büyük herhangi bir asteroit, Dünya'ya çarptığında potansiyel olarak felaket etkisine sahip olabilir.

ASTEROİDİN YOLUNU SAPTIRMA YÖNTEMİ

Bilim insanlarına göre, asteroiti durdurmanın yöntemi ise hafifçe yolunu değiştirecek bir şey fırlatarak 'sapma yöntemi' kullanmak. Bu çabaların en göze çarpanı ise NASA ve Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nın tarafından yürütülen ve  şu anda devam etmekte olan Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) Misyonu...

DART Misyonu, insanlığın bir asteroit etkisine karşı savunmasını test etmeye yönelik ilk gerçek girişimi olarak öne çıkıyor ve geçen hafta başlatıldı.

Etiketler