Tarih : 28.05.2021 - 10:23 Yorum : 0

Atak dostu-düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de envanterine giren T129 Atak helikopteri, dost-düşman sistemleri ASELSAN tarafından üretilen cihazla tanıyacak.

Atak dostu-düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

ASELSAN, dost-düşman tanıma ve tanıtma sistemlerini geliştirerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunuyor. Sistemler, görev icra eden dost platformların sorgulama ve cevaplama yöntemiyle hızlı ve doğru şekilde teşhis edilmesini sağlıyor.

T129 ATAK HELİKOPTERİNE ENTEGRE EDİLDİ

ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihaz muhtelif helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve gemilerde kullanılıyor.

Cihaz son olarak T129 Atak helikopterine entegre edildi ve testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bundan sonraki Atak teslimatları ASELSAN'ın özgün ürünü IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazıyla gerçekleştirilecek.

Emniyet'e üçüncü T129 Atak Helikopteri Emniyet'e üçüncü T129 Atak Helikopteri Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne T129 Atak Helikopteri'nin Faz-2 versiyonunun üçüncüsünün de teslim edildiğini duyurdu.

MİLLİ KABİLİYETLER KULLANILARA GELİŞTİRİLDİ

NATO orduları en yeni dost-düşman sorgulama sistemi olarak IFF Mod 5/S'ye geçiş yapıyor. Türkiye bu alanda kendi özgün çözümlerini geliştirerek platformlarına entegre ediyor. IFF Mod 5/S, önceki modlara göre daha uzun menzilden sorgulama, dinleme, karıştırma ve aldatmaya karşı artırılmış direnç, yüksek tanımlama kabiliyeti ve Milli Kripto Cihazı kullanımı gibi özelliklerle üstünlükler sağlıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından üretilen T129 Atak helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi.

OPERASYONLARDA ETKİN GÖREV ALIYOR

T129 Atak helikopterinin performansı zorlu sıcak hava-yüksek irtifa görevleri için optimize edilerek, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyetiyle güvenlik operasyonlarında etkin şekilde görev yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2018'de IFF Mod 5/S cevaplayıcı, kısa-orta menzilli sorgulayıcı, uzun menzilli sorgulayıcı, birleşik sorgulayıcı-cevaplayıcı sistemlerinin geliştirilmesi, seri üretiminin yapılması ve platformlarla birleştirilmesine yönelik sözleşme imzalanmıştı.

EMNİYET'E 3. ATAK TESLİM EDİLDİ

Emniyet Genel Müdürlüğüne (EGM) teslim edilen ATAK helikopteri sayısı 3'e çıkmıştı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı duyurduğu haberde, "Güvenlik güçlerimizin helikopter ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne T129 Atak Helikopteri Faz-2 versiyonunun üçüncüsünü teslim ettik" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : AA
Etiketler : T129 ATAK ASELSAN
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber