Tgrt Haber
07 Aralık 2023 19:23 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 19:23

Avrupa istedi Google yaptı: Chrome tarayıcısında bomba yenilik

Google, Chrome'da varsayılan arama motorunuzu kurma şeklinizi basitleştirdi. Artık kullanıcılardan kurulum sırasında tercih ettikleri varsayılan arama motorunu seçmelerini isteyecek.

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: MSPoweruser.com
Avrupa istedi Google yaptı: Chrome tarayıcısında bomba yenilik
Google Chrome, Arama Motoru, Teknoloji

Google, Avrupa Birliği'nin yeni Dijital Hizmetler Yasası (DMA) gerekliliklerini yerine getirmek için bir adım daha atıyor. MSPoweruser.com'un haberine göre teknoloji devi firma, popüler tarayıcısı Chrome'da varsayılan arama motorunu değiştirmeyi basitleştirecek bir özellik getiriyor.

Tarayıcıyı kullanan kullanıcılar, yakın zamanda Google Chrome'un deneysel kanalında yeni bir kullanıcı arayüzü değişikliği ve bunu etkinleştirmek için #enable-search-engine-choice adlı bir işaret fark ettiklerini bildirdiler.

GOOGLE CHROME'DA VARSAYILAN ARAMA MOTORUNU DEĞİŞTİRMEK KOLAYLAŞTI

Artık arama motorlarının yanında, klasik açılır menüyü radyo düğmeleriyle değiştiren ve kullanıcılardan tarayıcıyı ilk kuracakları esnada, tercih ettikleri varsayılan arama motorunu seçmelerini otomatik olarak isteyen bir seçenek yer alıyor.

Google, özelliğin açıklamasında şöyle diyor:

“Arama motoru seçim ekranı, ilk çalıştırma deneyiminde, profil oluşturma akışında ve masaüstündeki kalıcı bir iletişim kutusunda görüntülenecektir. Bu aynı zamanda hem masaüstünde hem de Android'de arama motoru ayarları sayfası için yeni kullanıcı arayüzünü etkinleştirir."

https://twitter.com/Leopeva64/status/1732747768429412506

Avrupalı yetkililer, Google'ın ana şirketi Alphabet'i yeni yasa kapsamında Microsoft, Amazon, Meta, ByteDance ve Apple gibi diğer teknoloji endüstrisi liderleri arasında bir gatekeeper (eşik bekçisi veya kapı bekçisi) olarak belirlemişti.

Önemli pazar hakimiyetine ve temel bir hizmete sahip büyük dijital platformlar, pazardaki sağlam konumları nedeniyle kullanıcıları ve rakipleri üzerinde önemli bir etkiye sahip oldukları için DMA tarafından bu şekilde değerlendiriliyor. Kurallara uymayan şirketler, küresel cirolarının yüzde 6'sına kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Kaynak: MSPoweruser.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...