Tarih : 13.06.2021 - 15:43 Yorum : 0

Ay'a insan taşıyacak ilk roket artık hazır

NASA , on yıl boyunca Ay'a insan taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi roketlerinin ilkini tamamladı.

Ay'a insan taşıyacak ilk roket artık hazır

Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde hazırlanan ilk iki küçük roket arasındaki 65m (212ft) uzunluğundaki çekirdeğin indirilmesi de tamamlandı. Önümüzdeki on yıl boyunca Ay'a insan taşıyacak roketin üç temel unsuru ilk kez bir araye getirildi. NASA, Uzay Fırlatma Sistemi'nin ilk uçuşunu bu yıl yapmayı planlıyor. Fakat ilk uçuşta insan yer almayacak. Mühendisler, insanlı uçuşları yapmadan önce hem roketlerin yapımını hem de uzay gemisinin yapımını adım adım ilerletmek istiyor.

Roket, katı roket güçlendiriciler ile çevrili, itici tankları ve dört güçlü motoru barındıran dev bir çekirdeğe sahip. Ayrıca uçuşun ilk iki dakikasında yerden kalkmak için itme kuvvetinin çoğunu da sağlıyor. BBC News'in haberine göre, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki ekipler, önce çekirdek aşamayı kaldırıp yatay konumdan dikey konuma getirmek ve ardından mobil fırlatıcı adı verilen bir yapı üzerinde SRB'ler arasına indirmek için bir ağır kaldırma vinci kullandı.

NASA yeni bir gezegen keşfetti NASA yeni bir gezegen keşfetti NASA uzayda yeni gezegen arayışını sürdürürken yeni bir gezegen keşfetti. 90 ışık yılı uzaklıkta olduğu tespit edilen dünya benzeri bir gezegen bulundu.

Bezos'un yanında uzaya gitmek 28 milyon dolar Bezos'un yanında uzaya gitmek 28 milyon dolar ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'la uzay yolculuğuna çıkıyor. Bezos'un yer alacağı uzay yolculuğunda bir koltuğun 28 milyon dolara satıldığı öğrenildi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber