2022-06-27 15:55:00 | Son Güncelleme : 2022-06-27 15:59:59

Bayraktar TB2, İhraç Edildiği Ülkeden Görüntülendi: Geçit Töreninde Halka Gösterildi!

Dünya’nın ilgi odağı Bayraktar TB2, ihraç edildiği Doğu Afrika ülkesi Cibuti’de görüntülendi. Yerli İHA, bağımsızlık kutlamalarında halkın önünde sergilendi.

Bayraktar TB2, İhraç Edildiği Ülkeden Görüntülendi: Geçit Töreninde Halka Gösterildi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye’nin savunma sanayindeki en güçlü silahlarından BayraktarTB2, ihraç edildiği ülkelerde görüntülenmeye başladı. Özellikle Ukrayna savaşıyla adını tüm dünyaya duyuran SİHA, birkaç gün önce ihraç edildiği Etiyopya’da görünmüştü.

Hız kesmeden ihraç edilen TB2, Etiyopya’nın ardından bu kez de Doğu Afrika’nın Cibuti şehrinde görüntülendi. Baykar’ın en güçlü silahı TB2, Cibuti’nin 45. Bağımsızlık Yıldönümü kutlamaları kapsamında geçit töreninde gözler önüne serildi.

TB2, HALKA GÖSTERİLDİ

Daha önce Cubiti’nin TB2 ile ilgilendiği basına yansımamıştı. Ancak SİHA’nın bu ülkede görünmesi epey sürpriz oldu. İhracatlar hızla devam ederken, TB2’nin Cubiti’ye ulaşması ve halka gösterilmesi de epey dikkat çekti.

Cibuti’ye ihraç edilen TB2’lerin, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS Elektro-Optik Sistemi’ni kullandığı görüldü. Böylece ASELSAN CATS; Azerbaycan, Kırgızistan ve Cibuti olmak üzere en az 3 ülkeye ihraç edilmiş oldu. CATS’in farklı ülkelerin envanterlerinde görev yapması ve deneyim kazanmasının, gelişimi açısından oldukça önemli olduğu biliniyor. Ayrıca geçit törenindeki Cibuti Hava Kuvvetlerine ait Bayraktar TB2’lerin, Türkiye’nin ilk SİHA mühimmatı Roketsan MAM-L ile teçhiz edildikleri görüldü.

22 ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’nin, şu ana kadar 300’den fazla üretildiği söyleniyor. Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını kullanan SİHA; Suriye, Irak, Libya, Karabağ ve son olarak Ukrayna’daki muharebelerde elde ettiği başarılarla adından sık sık söz ettiriyor. Baykar’ın yeni üretim tesisinin hizmete girmesiyle beraber TB2’nin üretim hızının artması bekleniyor.