2022-07-02 13:35:00 | Son Güncelleme : 2022-07-03 00:14:29

Bayraktar TB2 işaretledi, Akıncı'dan tam isabet: 'LGK-82' ile hedefi 12'de vurdu

Milli Taarruzi İnsansız Hava Aracı Bayraktar Akıncı hedefi tam isabetle vurdu. Yerli olarak geliştirilen ve ilk kez bir İHA'dan atılan lazer güdüm kiti ile gerçekleştirilen test atışında hedef şaşmadı. Milli silahların başarısı test sonrası işte böyle alkışlandı.

Baykar’ın milli ve özgün olan AKINCI Projeleri devam ediyor. Geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya, yerli olarak üretilen yeni mühimmatların entegrasyon süreci devam ediyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen LGK-82 (Lazer Güdüm Kiti) ile 1 Temmuz 2022 Cuma günü gerçekleştirilen test atışı başarıyla tamamlandı. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndan havalanan ve test boyunca ortalama 30 bin feet irtifada bulut üstünde uçan AKINCI’nın ateşlediği milli mühimmat LGK-82, bulut altında uçan Bayraktar TB2 SİHA’nın lazerle işaretlediği hedefi tam isabetle vurdu.

LGK-82 İLK KEZ İHA’DAN ATILDI

Genel maksat bombalarını lazer işaretleme sayesinde kilometrelerce uzaktan hedefini vuran akıllı mühimmatlara çeviren LGK, AKINCI tarafından gerçekleştirilen testte ilk defa bir insansız hava aracı platformundan atılarak görevini başarıyla tamamladı. AKINCI, LGK-82 attığı test uçuşunda kanat altında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve entegrasyon çalışmaları devam eden GÖZDE Güdüm Kiti’ni de taşıdı.

ANADOLU KARTALI’NI BAŞARIYLA TAMAMLADI

Bayraktar AKINCI , NATO unsurlarının da yer aldığı ve dün sona eren Anadolu Kartalı Tatbikatına katıldı. Gerçeğe yakın savaş ortamında verilen görevleri de başarıyla yapan Milli TİHA AKINCI, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile ilk kez Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katılmış oldu.

BATMAN’DAN KALKIP EGE’DEKİ HEDEFLERİ VURDU

29 Ağustos 2021 tarihinde TSK envanterine giren ve bu tarihten itibaren görev yapan Bayraktar AKINCI TİHA, Haziranda İzmir Seferihisar’da gerçekleştirilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatına katılmıştı. Batman’da konuşlu olduğu üsten kalkış yapan AKINCI, Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde belirlenen hedeflere atışlarını başarıyla gerçekleştirmiş ve Batman’daki üssüne geri dönmüştü.

İHRACAT GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Şimdiye kadar Bayraktar AKINCI TİHA için 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları yapılan sözleşmeler çerçevesinde sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı verilere göre Baykar, savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu. Bayraktar TB2 SİHA ve Milli TİHA Bayraktar AKINCI'ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler sürüyor.