Tarih : 11.06.2021 - 13:48 Yorum : 0

BTK’DAN 2020 yılı dijital oyun raporu

Dünyayı teslim alan kronavirüs salgını insanların evde kalma sürelerini uzatırken, dijital oyun sektörü adeta patlama yaptı. BTK'nın raporuna göre, 2020 yılında sektör yüzde 9.3 büyüyerek 159 milyar dolar büyüklüğe ulaştı.

BTK’DAN 2020 yılı dijital oyun raporu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), pandemi süreci ile büyüyen ve gelişen oyun sektörüne ilişkin, "Güvenli İnternet Merkezi" tarafından hazırlanan 2020 "Dijital Oyunlar Raporunu" yayınladı.

Raporda, dijital oyun sektörünün 2020 yılında COVID-19 salgınının da etkisi ile % 9,3 artışla 159 milyar dolara ulaştığı, dijital oyun pazarının 2026 yılına kadar 295 milyar doları aşacağının tahmin edildiği belirtildi.
Dijital oyun endüstrisinin, Koronavirüs salgını sonucu oyun pazarında en büyük artışı mobil oyunlar ile sağladığı belirtilen raporda “Mobil oyunlar 2020 yılında 77,2 milyar dolarlık gelir elde ederek dijital oyun pazarında büyük bir yere sahip olmuştur.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca 2020 yılında Türkiye’de yetişkinlerin ortalama % 79’unun mobil oyun oynadığı, bu sayıyı kadınların % 81,7'si ve erkeklerin % 76,5'inin oluşturduğu, pandemiden dolayı evlerine kapanan insanların mobil oyunlara büyük ilgi gösterdiği, insanların bir günde ortalama 4 saatten fazla oyunda zaman geçirdikleri belirtildi.

DİJİTAL OYUNLAR ALANINDA TÜRKİYE’DEKİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI

Raporda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun dijital oyunlar konusuna büyük önem verdiği vurgulanarak, dijital oyunlarda bilinçlendirme konusunda yapılan çalışmalardan bazıları şöyle ifade edildi:

Farklı tarihlerde “Dijital Oyunlar” teması ile ilgili dernekler ve Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonunda etkinlikler, sempozyum, çalıştay ve eğitimler gerçekleştirilerek, oyun sektörünün geleceği konusunda tavsiye ve önerilerde bulunulmuştur. 

Çocukların guvenlicocuk.org.tr web sitesinde güvenle oynayabilecekleri dijital oyunlar tasarlanmıştır. Ayrıca sitede çeşitli aktiviteler, e-kitap içerikleri de bulunmaktadır.  guvenlioyna.org.tr portalı hizmete açılmıştır. Portalde, dijital oyunlarla ilgili blog yazıları, güncel haberler, bilimsel çalışma ve raporlar, ebeveyn denetim araçları ve piyasadaki popüler oyunların incelemeleri bulunmaktadır. 

Güvenli İnternet Merkezi Mobil uygulaması (GİM): İnternette bilinçlendirici içerik ağı Güvenli İnternet Merkezi’nden bütün toplumun istifade edebileceği GİM Mobil Uygulaması hizmete sunulmuştur. Uygulama ile İnternet ve teknoloji alanında bilgi ve tavsiye içeren haberlere, blog yazılarına ve diğer kaynaklara ulaşılabilmektedir. Ebeveynlerin çocukları için internette güvenilir medya içerikleri bulma ve seçme konusunda artan kaygılarına karşı, GİM Mobil Uygulamasında ’Derecelendirme Sisteminden’ geçmiş güvenilir medya içeriklerinin bilgisi de bulunmaktadır.

2020 Dijital Oyunlar Raporuna buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber