Tgrt Haber
16 Ekim 2021 00:14

Çin, en uzun insanlı uzay görevi için Shenzhou-13'ü fırlattı

En uzun insanlı uzay görevi kapsamında 6 ay sürecek yolculuk için Çin tarafından Shenzhou-13 aracı uzaya fırlatıldı.

Çin, en uzun insanlı uzay görevi için Shenzhou-13'ü fırlattı
Çin, Astronot, Uzay, Roket

Çin, 3 taykonotu taşıyan Shenzhou-13 insanlı uzay aracını başkent Pekin'in yerel saatiyle 00.23'te ülkenin kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden fırlattı. Shenzhou-13 insanlı uzay aracı, 3 taykonotu 6 aylık bir görev için uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe'ye götürecek. Uzay mekiğinin önümüzdeki 6 saat içinde Tianhe çekirdek modülüne kenetlenmesi bekleniyor.

ASTRONOTLAR İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Fırlatma öncesinde Shenzhou-13 insanlı uzay görevini gerçekleştirmek için yola çıkacak 3 Çinli taykonot için Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nde bir tören düzenlendi. Çin'in insanlı uzay programının başkomutanı Li Shangfu'nun komutasındaki ekip, Çin'in ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren komutan Zhai Zhigang, Çin'in uzay istasyonunu ziyaret edip araç dışı faaliyetler gerçekleştirecek ilk Çinli kadın astronot olan Wang Yaping ve uzaya ilk kez çıkacak olan astronot Ye Guangfu'dan oluşuyor.

YENİ BİR REKOR PLANLANIYOR

Ekibin, bu yıl Haziran ile Eylül ayları arasında uzayda olan Shenzhou-12 mürettebatının 3 aylık görev süresini geçmesi ve Çin'in insanlı uzay görevi süresinde yeni bir rekora imza atması planlanıyor. Öte yandan, Taykonotların 6 ayın ardından dönüş kapsülünü kullanarak, Çin'in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Dongfeng’e iniş yapacağı bildirildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...