2022-08-03 14:35:00 | Son Güncelleme : 2022-08-03 14:39:57

Tüm elektronik ürünlere zam gelebilir: Çin ve Tayvan arasındaki gerginliğin korkutan yüzü!

Çin ile Tayvan arasında bir süredir devam eden gerilim, özellikle teknolojik anlamda dünya genelinde büyük zararlara neden olabilir. Çip üretiminin kısıtlanması, ürünler için fiyat artışının da sinyallerini şimdiden vermeye başladı. İşte detaylar...

Tüm elektronik ürünlere zam gelebilir: Çin ve Tayvan arasındaki gerginliğin korkutan yüzü!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Günümüzde teknolojik ürünlerin hemen hemen hepsi, farklı ülkelerden alınan parçalar ile birleştirilip üretilmekte. Bunun başında gelen en önemli malzeme ise çiplerdir. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve daha birçok elektronik ürünün çipsiz çalışmayacağını herkes biliyordur.

Teknoloji hızla ilerlerken, Çin ve Tayvan'ın ise bu sektörde önemli yeri olduğunu belirtmekte fayda var. Zira üretilen ürünlerin çoğu Çin'den çıkarken, bunların çipleri ise Tayvan'da üretilmekte. Ancak son zamanlarda her iki ülke arasında yaşanan gerilimin, dünyaya olumsuz yansıyacağının sinyalleri şimdiden verilmeye başladı. 

ELEKTRONİK ÜRÜNLERE ZAM GELEBİLİR

Çoğu ürünün çipi, yani diğer adıyla işlemcisi Tayvan'da üretiliyor. Bu üretimi gerçekleştiren en büyük şirketlerden biri ise TSMC. Tayvan'da üretim yapan TSMC, günümüzde kullanılan teknolojik ürünlerin neredeyse yüzde 70'i için çip üretip, tedarik ediyor. 

Özellikle Apple, Qualcomm gibi dev şirketlere çip üreten TSMC'nin Başkanı Mark Liu, olası Çin Tayvan gerginliğinin çip üretimini kötü etkileyeceğini söyledi. 

Mark Liu, bu hafta verdiği röportajda, Çin Tayvan'ı işgal edecek olsaydı, dünyanın en gelişmiş çip fabrikası "çalışamaz hale getirilecekti" dedi.

Liu, Tayvan'ın Çin tarafından işgal edilmesi durumunda çip üreticisinin fabrikasının küresel tedarik zincirlerine bağlı olduğu için çalışamayacağını söylerek açıklamalarına şöyle devam etti: 

“Kimse TSMC'yi zorla kontrol edemez. Bir askeri güç veya işgal alırsanız, TSMC fabrikasını çalışmaz hale getirirsiniz. Bu çok sofistike bir üretim tesisi olduğu için, dış dünyayla, Avrupa ile, Japonya ile, ABD ile, malzemelerden kimyasallara, yedek parçalara, mühendislik yazılımı ve teşhise kadar gerçek zamanlı bağlantıya bağlıdır.”

Dünyanın en gelişmiş çip üreticisi TSMC, aralarında Apple ve Qualcomm'un da bulunduğu Amerikan şirketleri için işlemciler üretmekte. Apple'ın A serisi ve M serisi çiplerini üretiyor ve dünya yarı iletken dökümhane pazarının yüzde 50'sinden fazlasına sahip.

TSMC'nin ülkede yaşanan gerginlikten zarar görmesi, çip üretimini kısıtladığı gibi elektronik ürünlerde zamma da yol açabilir. Zira çip üretiminde sıkıntı yaşanması elektronik üründe stok sıkıntısına neden olacağından, akıllı telefon, otomobil ve diğer ürünlerin de maliyetlerinde artış görünebilir.