20˚
İstanbul
20˚
şiddetli yağmur
Nem %68
Rüzgar 10.12 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-20 18:25:01

Donald Trump'ın web sitesini hackleyen kişi Sinoplu çıktı

Her hareketiyle dünyada gündem olan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın sitesini hackleyen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu bir video yayınla Türk hacker Sinop’ta ortaya çıktı. Türk hacker yaptığı eylemi hacktivistlik olarak tanımlarken ABD’nin İslam ve Türkiye düşmanlığı ile Fetullah Gülen’in teslim etmemesine tepki koyduğunu belirtti.

Donald Trump'ın web sitesini hackleyen kişi Sinoplu çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Eski ABD Başkanı Donald Trump yine dünya gündemine oturdu ama bu sefer kendi yaptığı bir hareketten dolayı değil web sitesinin bir Türk tarafından hacklenmesiyle oldu. Trump’ın action.donaldjtrump.com adlı siteye 2 önce yapılan hack saldırısından sonra Kur’an-ı Kerim’den Haşr Suresi 19. Ayeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın bir videosu eklendi.

Saldırıyı üstlenen hacker Sinop’ta yaşadığını ve olayı ayrıntısıyla paylaşacağına dair İhlas Haber Ajansı’na ulaştı. İletişime geçen hackerin 19 yaşında Can Cebeci olduğu öğrenilirken, 10 yaşından itibaren öğrenmeye başladığını ve bug bount(Ödül avcılığı) yaparak ve siber güvenliği ile kazanç sağladığını açıkladı. Yaptığı eylemlerin zarar verme amacını taşımadığını belirten Cebeci, görüşlerini duyurmak için hacktivistlik de yaptığını belirtti.

"HEDEFİM TRUMP DEĞİL AMERİKA"

Hedefinin Donald Trump olmadığını Amerika’ya bir mesaj vermek istediğini belirten Can Cebeci, "Zarar taraftarı değiliz. Bu tamamen hacktivistlik kavramına giriyor. Siyah şapka, beyaz şapka gibi ayrımlanmış ama aslında bizde tamamen siyasi, dini, politik durumlar yattığı için bizim için herhangi bir şapka yok. Çünkü bu bizim hakkımıza yapılan bir saldırı. Gördüğünüz gibi Amerika’nın gerek FETÖ gerek İslam’a karşı yaptığı davranışlardan dolayı bizim sesimizi çıkarmamız. Zira Çin nasıl Doğu Türkistan’daki insanlara zulüm yapıyor, insanlarda çıkıp posterle bunu protesto ediyorsa bizde bunu internette, internet sitelerinden yapıyoruz. Asıl hedef Amerika’nın İslam’a ve Türkiye’ye tutumu yüzünden oldu. Çünkü biz daha önce Amerika’nın önemli eyalet karakollarını da hackleyip tonlarca veriyi deşifre ettik. Onun yanı sıra Joe Biden internet adresini de hackleyip ABD istihbarat raporlarında yer almıştık. Burada asıl amaç Amerika’nın Türkiye ve İslam’a karşı duruşu” dedi.

"BİZ SADECE ÜLKEMİZİ VE DİNİMİZİ SEVEN GENÇLERİZ"

MİT mensubu veya polis olmadığını, kriz çıkarmayı da amaçlamadığını belirten Cebeci, “Bazı insanlar bizi popülizm yapmak için veya bağnazlık yapmak için yaptığımızı söylüyor. Hayır biz sadece ülkemizi ve dinimizi seven gençleriz. Burada bizim amacımız aslında iki ülkeyi birbirine düşürüp siyasi bir kriz çıkarmak değil. Bunu da zaten hiç istemeyiz. (Recep Tayyip Erdoğan’ın videosunu koymasıyla ilgili) Birçok kişinin eleştirdiği konu bu aslında. Zira ben başka bir siyasetçiyi koysam bu kadar tepki de almazdım. Bu kadar tartışma durumuna girmezdim. Yani biz kendisini seviyoruz. Gerek siyasi durumunda gerek dini durumunda gerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kalkındığından dolayı seviyoruz. Herhangi bir bağımız da yok. Bazı FETÖ’cü gazetelerin yazdığı gibi ne MİT elemanıyız ne de polis ekipleriyle çalışıyoruz. Tamamen gönülden sevdiğimiz bir liderimiz. Tek başıma yaptım. Bazı kişiler bizi grup olarak adlandırıyor. Bu niye anlamadım. Ben tek kişi olarak yaptım. RootAyyıldız ismini kullanıyorum” diye konuştu.

"KİRLİ OYUNLARIN BİZE ANLATMASINI SÖYLÜYORUM"

Donald Trump’a da bir mesaj veren ve daha önce yaptığı hacktivist eylemlerden bahseden Can Cebeci, “Aslında amaç Donald Trump değil. Çünkü biz daha önce seçim zamanında şu anda Başkan olan Joe Biden’ın da internet adresini hacklemiştik. Joe Biden var, Yunanistan İçişleri, Dışişleri, e devleti, çalışma bakanlığını internet adreslerini hackleyip mesajımızı bıraktık. Bunun yanında da Mısır Devlet İstihbarat Servisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa Ulusal Meclisi gibi birçok yere girdik. Bunları da diğer gruplar gibi belli bir yalan üzerine değil de insanların araştırıp görebileceği şekilde yaptık. Donald Trump’a da biz zaten kendisine birkaç tane mail adresini aldığımız için oraya kendisine not bıraktık. Gereken mesajları da bıraktık. Burada söylenecek tek mesaj sadece kendisine Türkiye Cumhuriyeti’ne sığınıp muhbir olmayı teklif ediyorum. Amerika’yla yaptığı kirli oyunları bize anlatmasını söylüyorum. Onu da kendisine yakinen ilettiğimi düşünüyorum. Kendisine ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Etiketler