2022-08-02 16:44:06 | Son Güncelleme : 2022-08-02 16:55:20

Dünyanın en hafif bilgisayarı tanıtıldı: Tabletten bile hafif, fiyatı ise dudak uçuklatıyor!

Japon teknoloji devi Fujitsu, tabletten bile daha hafif yeni dizüstü bilgisayarını tanıttı. Tasarımı ve hafililiğiyle dikkat çeken bilgisayarın, fiyatı ise dudak uçuklatıyor.

Dünyanın en hafif bilgisayarı tanıtıldı: Tabletten bile hafif, fiyatı ise dudak uçuklatıyor!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Japon merkezli teknoloji devi Fujitsi, bilgisayar pazarında ses getirecek yeni bir ürünü piyasaya sürdü. Diğer rakiplerine kıyasla daha az ürüne sahip şirket, dünyanın en hafif bilgisayarıyla karşımıza çıktı. Peki dizüstü bilgisayar kaç gram ve fiyatı ne kadar?

Fujitsu, düzenlediği bir etkinlikte yeni dizüstü bilgisayarı "Lifebook WU-X/G2"yi tanıttı. Bilgisayar, dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olması nedeniyle sektörde epey ilgi çekecek. Zira 634 gram ağırlığındaki dizüstü bilgisayar, Apple iPad Pro'dan (682 gram) bile daha hafif. Peki Lifebook WU-X/G2'nin özellikleri nedir?

LIFEBIIJ WU-X/G2 ÖZELLİKLERİ

13,3 inç büyüklüğünde FHD çözünürlük sunan bir ekranla gelen dizüstü bilgisayar, ince kabul edilebilecek çerçevelerle donatıldı. Webcam'e de sahip WU-X/G2, parmak izi okuyucu sensörünü de içerisinde barındırıyor. 

Fujitsu WU-X/G2, 12. nesil Intel Core işlemcilerden güç alıyor. 8GB, 16GB veya 32GB LPDDR4x RAM ile raflarda yerini alacak dizüstü bilgisayar, 256GB ila 2TB aralığında depolama seçenekleri sunuyor. Bluetooth 5.1 ve WiFi-6 desteğine sahip olan dizüstü bilgisayarın batarya kapasitesi ise 25WHr olarak açıklandı. Söz konusu batarya oldukça küçük ve hatta powerbankle bile şarj edilebilecek düzeyde. Fujitsu'ya göre küçük pil, 11 saate kadar kesintisiz kullanım imkanı sunabiliyor.

Öte yandan şirket tarafından yapılan açıklamalarda, dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarının Japonya'da piyasaya sürüldüğü belirtildi. Ancak diğer ülke pazarlarıyla ilgili hiçbir açıklamaya yer verilmedi,. Tüketiciler, WU-X/G2'nin en üst düzey versiyonunu satın almak istediklerinde, 2.400 dolarlık bir ödeme yapması gerekecek. Ancak Türkiye'ye gelecek olursa bu ürünün, en az 60 bin TL'lik fiyat etiketinde olabileceğinin altını çizmekte fayda var.