Tgrt Haber

Eski Apple tasarımcıları geliştirdi: ‘Geleceğin iPhone’u’ olarak nitelendirilen Humen AI Pin, telefonların yerini alacak

19 Kasım 2023 16:05 - Güncelleme : 19 Kasım 2023 16:07
Editör: Okan Güleş / Kaynak: Humane AI

Teknoloji hızla gelişirken, etkisini akıllı telefonlar üzerinde de gösteriyor. Yapay zeka giderek popülerleşirken, eski Apple kurucusu tarafından geliştirilen Humane AI modeli de piyasaya çıktı. Peki neler sunuyor?

Eski Apple tasarımcıları geliştirdi: ‘Geleceğin iPhone’u’ olarak nitelendirilen Humen AI Pin, telefonların yerini alacak
Yapay Zeka, Akıllı Telefon, Humane Ai Pin

Akıllı telefonlar yıllar içerisinde büyük değişikliklere uğradı. Mobil pazarda iPhone liderliği sürdürse de, Android cihazlar inanılmaz özelliklerle teknolojide çığır açıyor. 

Halihazırda şu anda 200W güçle şarj olan telefonların yanı sıra, 200 Megapiksel kameralı telefonlar piyasada aktif olarak kullanılıyor. Bir de bunların ötesinde bir teknoloji daha var. Humane AI’den bahsediyoruz. Son dönemin trendlerinden yapay zeka inanılmaz yetenekleriyle şaşırtırken, bir de bunun vücut bulmuş hali olan Humane AI var. Peki bu giyilebilir teknoloji neler yapabiliyor? Gelin özelliklerine yakından göz atalım.

YAPAY ZEKA VE AKILLI TELEFONUN VÜCUT BULMUŞ HALİ

Geleceğin iPhone’u olarak da nitelendirilen Humen AI, eski Apple tasarımcıları tarafından tarafından geliştirildi. Yapay zeka tabanlı ilk donanım ürünü olan bu cihaz, 699 dolarlık temel fiyatıyla piyasaya sunuldu. 

Humane tarafından başlatılan AI Pin, sıradan akıllı telefonların bazı işlevlerinin yerini alacak şekilde tasarlandı. .Kullanıcılar, ses kontrolü aracılığıyla doğrudan arama yaparken, kısa mesaj gönderebilir, sesli başlatma yoluyla doğrudan birçok işleve erişim sağlayabilir. 

AVUÇ İÇİNDE MİNİ EKRANA DÖNÜŞÜYOR

Humane AI Pin’in bir diğer özelliği de avuç içinde mini bir ekrana dönüşebilmesi. Sahip olduğu lazer ekranı sayesinde bilgileri doğrudan avuç içinde görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede akıllı telefon veya tabletlerde olduğu gibi büyük ekranlara ihtiyaç da ortadan kalkmış olacak.

Ekrana ek olarak cihazın iki gösterge ışığı da bulunuyor. Çerçeve üzerindeki ‘’işaret’’ kullanıcıya gelen bir çağrıyı, mesaj veya başka bir bildirimi gösterirken, ‘’güven ışığı’’ ise mikrofon ya da kameranın aktif olup olmadığını gösteriyor.

HUMANE AI PİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

Teknik özellik bakımından Humane AI Pin, OV 120° (f/2.4 diyafram açıklığı) ve 3D derinlik sensörüne sahip 13MP ultra geniş açılı bir kameraya sahip. 

İşlemci tarafında yapay zekalı bu cihaz, gücünü AI destekli ve 2,1 Ghz hızında sekiz çekirdekli Qualcomm Snapdragon serisi işlemciden alıyor. Ayrıca 4 GB RAM+32 GB depolama seçeneği de bulunuyor. Ek olarak cihazın; 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 5.1 ve LTE  desteğine sahip olduğunu da belirtelim.

UYGULAMALARI İNDİRMEDEN ERİŞİM SAĞLANABİLECEK

Humane AI Pin, GPT-4 modelini destekleyeceği için tıpkı iPhone’larda olduğu gibi uygulama indirmek yerine, kullanıcıların direkt internet üzerinden erişmesine imkan sunacak. ChatGPT gibi yapay zeka hizmetlerine doğrudan erişebilmesi de onu ayrıcalıklı kılan en önemli özelliklerinden biri. 

GPT-4 DESTEĞİ

Tamamen yapay zekaya dayanan bu cihaz, beklendiği gibi Microsoft ve OpenAI’in GPT-4 modelini destekleyecek. Ek olarak asistanı sayesinde takvim programı, alınan mesajlar ve ‘’bugün ne kadar çok protein aldım’’ gibi ilginç soruları de cevaplayabilecek.

Mart ayında Humane, Microsoft, LG ve OpenAI gibi firmalardan yaklaşık 200 milyon dolarlık fon topladı. GPT-4 özelliklerini de barındıracak bu telefon, hem ilginç tasarımı hem de yapay zeka yetenekleriyle akıllı telefonların yerini alabilir.  

NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK VE FİYATI NE KADAR?

Humane AI resmi internet sitesinde AI Pin modelinin 16 Kasım itibariyle satışa sunulduğu belirtiliyor. Cihazın temel versiyonu ise 699 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Ayrıca yapay zeka özelliklerinden faydalanabilmek için 24 dolar aylık bir abonelik almanız gerekecek.

 

Kaynak: Humane AI
Derleme: TGRT Haber / Okan Güleş

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.