Tgrt Haber
28 Şubat 2024 20:40 - Güncelleme : 28 Şubat 2024 20:52

Google’ın başı fena dertte: 2,1 milyar Euro’luk tazminat davası açıldı

Avrupalı medya kuruluşları Google'a 2,1 milyar Euro’luk tazminat davası açtı. Davacılar, Google'ın reklam teknolojisi uygulamalarının rekabete aykırı olduğunu ve bu durumun kendilerine zarar verdiğini öne sürüyor.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
Google’ın başı fena dertte: 2,1 milyar Euro’luk tazminat davası açıldı
Google

30'dan fazla Avrupalı medya kuruluşu, Google'ın reklam teknolojisinde hakim konumunu kötüye kullandığı iddiasıyla dava açtı. Tazminat talebi ise 2,1 milyar Euro olarak belirlendi.

Avrupa merkezli hukuk büroları Geradin Partners ve Stek tarafından yapılan açıklamada, 17 ülkeden 30'dan fazla Avrupalı medya kuruluşunun Google'a karşı yasal işlem başlattığı bildirildi.

2,1 MİLYAR DOLAR

Davanın Hollanda'nın Amsterdam Bölge Mahkemesinde açıldığı belirtilen açıklamada, Google'ın reklam teknolojisi uygulamalarının rekabete aykırı olduğunun iddia edildiği ve yaklaşık 2,1 milyar Euro tutarında tazminat talebinde bulunulduğu aktarıldı.

Google’ın başı fena dertte: 2,1 milyar Euro’luk tazminat davası açıldı - 1. Resim

Fransız rekabet kurumunun 2021'de Google'ın reklam teknolojisindeki hakim konumunu kötüye kullandığını tespit ettiği anımsatılan açıklamada, Avrupa Komisyonunun da 2023 yılında aynı konuya ilişkin bir itiraz beyanı yayımladığı kaydedildi.

Açıklamada, "Google hakim konumunu kötüye kullanmasaydı, medya şirketleri reklamlardan önemli ölçüde daha yüksek gelir elde edecek ve reklam teknolojisi hizmetleri için daha düşük ücretler ödeyecekti." değerlendirmesi yer aldı.

Alman medya şirketi Axel Springer ve Norveç merkezli medya grubu Schibsted'ın yanı sıra Polonya, Finlandiya, Avusturya, Danimarka, Belçika, İsveç, İspanya, Portekiz, Çekya, İsviçre, Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Macaristan, Hollanda ve Lüksemburg'tan medya kuruluşları Google'a dava açan şirketler arasında yer aldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...