2022-08-05 12:20:00 | Son Güncelleme : 2022-08-05 12:23:00

Güney Kore Ay görevine resmen başladı: ‘’KPLO’’ yörüngeye fırlatıldı

Güney Kore, ilk Ay keşfi için başlangıcı resmen yaptı. Bir süredir çalışmaların yapıldığı ülkede, ‘’KPLO’’ isimli keşif aracı SpaceX yoluyla Ay’a gönderildi.

Güney Kore Ay görevine resmen başladı: ‘’KPLO’’ yörüngeye fırlatıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerika, Rusya ve daha birçok ülkenin uzay ile ilgili önemli çalışmaları devam ederken bunlara bir yenisi daha eklendi. Güney Kore, ilk Ay Yörüngesi Keşif Aracı (KPLO)’yu, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'nden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Keşif aracını ay yörüngesine ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in Falcon 9 roketi taşıdı.  

GÜNEY KORE, AY GÖREVİNE BAŞLADI

 ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü'nün "KPLO" olarak da bilinen ilk ay yörünge aracı Kore Pathfinder Lunar Orbiter'ı (Ay Yörüngesi Keşif Aracı), yörüngeye gönderdi.

Keşif aracını taşıyan Falcon 9 roketi yerel saat ile 19.08'de ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'nden başarılı bir şekilde fırlatıldı. 678 kilogram ağırlığındaki keşif aracının yörüngeye gönderilmesi ile resmen başlayan ay görevinin, Güney Kore'nin 2030'ların başlarında aya robotik bir iniş yapma hedefi de dahil olmak üzere uzay araştırmalarında yol gösterici olacağı belirtildi.

Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü'nden proje sorumlusu Eunhyeuk Kim, görevin ana hedefinin teknolojik gelişme sağlamak olduğunu vurgulurken, "Ayrıca gözlem araçlarını kullanarak ay yüzeyi hakkında bazı yararlı veriler elde etmeyi umuyoruz" açıklamalarında bulundu.

Güney Kore’nin Ay Keşfi için gönderdiği KPLO aracı, 180 milyon dolarlık maliyete sahip. Ayrıca keşif aracının anlamı ise, Kore dilindeki "dal" ve "nurida" kelimelerinin birleşiminden oluşan "ayın tadını çıkar’a tekabül ediyor.