22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-05-12 17:15:40 | Son Güncelleme : 2022-05-12 17:25:39

İlk Kez Gerçekleşti: Galaksimizin Merkezindeki Kara Delik Sagittarius’un Görüntüleri Paylaşıldı

Bilim adamları, Samanyolu’nun merkeziyle ilgili çığır açan bir bilgi paylaşacaklarını açıklamıştı. Beklenen açıklama resmen geldi. Samanyolu’nun merkezindeki kara deliğin görüntüsü paylaşıldı.

İlk Kez Gerçekleşti: Galaksimizin Merkezindeki Kara Delik Sagittarius’un Görüntüleri Paylaşıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Uzayla ilgili her geçen gün yeni gelişmeler oluyor. Avrupa Güney Gözlemevi'nden (ESO) ve Olay Ufku Teleskobu projesinden gökbilimciler, teleskop projesiyle edinilen "Samanyolu ile ilgili çığır açıcı sonuçları" resmen duyurdu.

Bilindiği üzere gökbilimciler, bir süredir galaksinin merkezinde yer alan Sagittarius A kara deliğini inceliyordu. Güneşten yaklaşık 4,3 milyon kat daha büyük olduğu bilinen Sagittarius A, daha önce hiç görülmemişti. Ancak beklenen an geldi ve ESO, kara deliğin görüntüsünü paylaştı.

SAMANYOLU MERKEZİNDEKİ KARA DELİK GÖRÜNTÜLENDİ

Galaksimizin Samanyolu merkezinde bulunan süper kütleli kara delik, bugün ilk görüntüsüyle karşımıza çıktı. Olay ufku teleskopuyla çekilen görüntü, Messier 87 galaksisi ile benzerliğiyle dikkat çekiyor. Konuyla ilgili olarak yetkililer şu açıklamalarda bulundu;

Bugün, Almanya'daki Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) genel merkezi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki canlı basın toplantılarında, gökbilimciler Samanyolu galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara deliğin ilk görüntüsünü gözler önüne serdi. Bu, cismin gerçekten bir kara delik olduğunu kanıtlıyor ve çoğu galaksinin merkezinde yer aldığı düşünülen bu tür devlerin çalışmaları hakkında ipuçlar sunuyor. Görüntü, dünya çapında bir radyo teleskop ağından gözlemler kullanılarak Olay Ufku Teleskopu adlı küresel bir araştırma ekibi tarafından çekildi.

Etiketler