Tgrt Haber
08 Şubat 2024 07:50 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 07:55

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı dönüyor... İniş için geri sayım

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatı taşıyan 'Dragon' kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dün ayrılmıştı. Astronotların yarın 16,30'da Dünya'ya varması bekleniyor.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Son Dakika, NASA, SpaceX

Dragon uzay aracıyla Axiom-3 ekibinin 3 kez ertelenen Dünya'ya dönüş görevi bugün gerçekleşiyor. İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu ekip, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği deneylerin ardından Dünya'ya dönüş için istasyondan ayrıldı. 

7 NOKTADAN BİRİNE İNİŞ YAPACAK

Dragon kapsülü, atmosfere girişin ardından sürtünmenin etkisiyle yavaşlayacak ve paraşütlerin açılmasıyla birlikte planlanan noktaya iniş yapacak.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Dünya’ya dönüyor - 1. Resim

Bu planlanan inişin, ABD'nin Florida eyaletinin doğusundaki Atlas Okyanusu veya batısındaki Meksika Körfezi'nde bulunan yedi potansiyel iniş noktasından birinde gerçekleşmesi bekleniyor.

DÖNÜŞ YOLCULUĞU 48 SAAT SÜRECEK

Dönüş yolculuğunun yaklaşık 48 saat süreceği öngörülüyor ve kapsülün yarın saat 16.30'da Dünya'ya inmesi bekleniyor. SpaceX, ayrılma sonrasında tüm uçuş ve iniş sürecinin otomatik pilot tarafından gerçekleştirileceğini duyurdu. Astronotlar, rahatlık açısından kapsüldeki uzay giysilerini çıkarabilecekler.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...