Tgrt Haber
29 Şubat 2024 13:34 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 17:30

iMessage engellendiğimi nasıl anlarım?

Appe'ın iMessage servisi, en az WhatsApp kadar popüler bir mesajlaşma platformu olarak biliniyor. Peki burada engellendiğinizi nasıl anlayabilirsiniz? "iMessage engellendiğimi nasıl anlarım?" diye düşünenlere bilmeleri gereken detayları anlattık.

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: TGRT Haber
iMessage engellendiğimi nasıl anlarım?
apple imessage,imessage mesajlaşma,iphone engelleme

Apple'ın iPhone, iPad ve MacBook gibi cihazlarını kullanan kişilerin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı iMessage uygulaması, diğer hizmetlerde de olduğu gibi engelleme özelliği sunuyor.

iMessage engelleme özelliği sayesinde, artık mesajlaşmak veya görüşmek istemediğiniz kişileri kendinizden uzak tutabilirsiniz. iMessage engel kaldırma yöntemi ise daha önce engellediğiniz bir kişiye yeniden mesaj atabilmenizi, arayabilmenizi ve onun da sizinle iletişime geçebilmesini sağlamaktadır.

Peki "iMessage'da engellendiğimi nasıl anlarım?" diye düşünen kullanıcılardansanız, tabiri caizse "içinize kurt düşürecek" bazı işaretleri listemizde sıralıyoruz.

İMESSAGE ENGELLENDİĞİNİ ANLAMA YÖNTEMLERİ

Öncelikle iMessage, engelleme özelliğini WhatsApp veya Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarından biraz farklı şeklide sunuyor. Örneğin WhatsApp'ta bir kişiyi engellediğinizde, sizinle sesli telefon araması veya FaceTime araması yoluyla iletişim kurmaya devam edebilir.

Ancak iMessage platformunda başlı başına kullanıcıların birbirlerini engelleyebileceği bir özellik bulunmuyor. Artık görüşmek istemediğiniz kişinin telefon numarasını tamamen engellediğinizde iMessage'dan da engellemiş oluyorsunuz.

Yani aslında iMessage engellendiğini anlama yöntemleri konusunu araştırırken, telefon numaranızın da engellenip engellenmediğini göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Apple kullanıcıların engellendiğini anlayabilecekleri bir özelliği doğrudan sunmasa da, bunun için bilinen bazı yöntemler elbette var.

1-) "GÖNDERİLDİ" İBARESİNE DİKKAT EDİN

Bir kişiye iMessage üzerinden mesaj gönderdiğinizde, mavi sohbet baloncuğunun altında "Gönderildi" yazar. Bu ifade, söz konusu mesajın karşı tarafa başarılı bir şekilde iletildiği anlamına gelir, yani mesajınızı okumamış olsa da telefonuna ulaşmıştır.

Eğer "Gönderildi" yazmıyorsa engellenmiş olabilirsiniz. Ancak bu kriterin geçerli olmadığı bazı durumlar olduğunu da unutmayın. Örneğin karşı tarafın telefonu kapalı ise veya iMessage'a bir sorun nedeniyle erişmekte zorluk çekiyorsa yine "Gönderildi" ifadesi yazmayacaktır.

iMessage engellendiğimi nasıl anlarım? - 1. Resim

2-) "OKUNDU" BİLGİSİ KAPANDI MI?

iMessage, görüldü bilgisi özelliği sayesinde kullanıcıların gönderdiği mesajın okunup okunmadığını anlamalarını sağlıyor. Eğer mesajlaştığınız kişide bu özellik aniden kapandıysa, mesajınız hem iletilmiyor hem de okunmuyorsa engellendiğinizi düşünebilirsiniz.

Öte yandan karşı taraf, iMessage okundu bilgisi kapatma yöntemini uygulayarak mesajlarını okuduğunun anlaşılmasını engellemiş olabilir. Ya da yukarıda da bahsettiğimiz gibi, telefonu o anda kapalıdır, çekmiyordur ve başka bir sebeple iMessage'a erişemiyordur; bu durumda da mesajınızı okuyamayacaktır.

3-) BALONCUK RENGİNE DİKKAT EDİN

Bilindiği üzere iMessage ile gönderilen mesajlarda konuşma baloncuğu mavi, SMS'lerde ise yeşil oluyor. iPhone modelleri, mesaj iMessage üzerinden gönderilemediği zaman otomatik olarak SMS'le göndermeyi deneyecek şekilde ayarlanmıştır.

iMessage engellendiğimi nasıl anlarım? - 2. Resim

Eğer konuşma baloncuğu bir anda maviden yeşile döndüyse, düşük bir ihtimal de olsa iMessage'dan engellenmiş olabilirsiniz. Ancak bu en son düşünmeniz gereken bir ihtimal olmalı çünkü Android telefona mesaj gönderdiğinizde de konuşma baloncuğu yeşil olur. Aynı şekilde karşı taraftaki kişi iMessage'ı kapattığında da.

EN İYİSİ ONU BAŞKA BİR NUMARADAN ARAMAYI DENEYİN

Bütün bu yöntemler kafanızı karıştırdıysa veya emin olamadıysanız, sizi engellediğini düşündüğünüz kişiyi başka bir numaradan (arkadaşınız, anneniz vb.) aramayı deneyebilirsiniz. Eğer kendi numaranızdan aradığınızda çalmayıp, başkasının telefonuyla aradığınızda çalıyorsa kuvvetle muhtemel engellendiniz.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...