2022-03-09 13:44:00 | Son Güncelleme : 2022-07-04 09:00:02

Instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır? Instagram profilini kalıcı kapatma linki

“Instagram hesabı nasıl silinir?”, “Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır?” soruları Instagram’dan sıkılan ya da artık kullanmak istemeyen kullanıcılar tarafından sıklıkla soruluyor. Sosyal medya platformundaki profilini kalıcı olarak silmek isteyenlerin yanı sıra sadece bir süreliğine uzaklaşmak isteyenler ise “Instagram hesap dondurma nasıl yapılır?” sorusuna cevap arıyor.

Instagram, 2 milyarı aşkın kullanıcısıyla en popüler sosyal medya ağlarından biri.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Instagram, 2 milyarı aşkın kullanıcısıyla en popüler sosyal medya ağlarından biri.

Sosyal medya platformu Instagram, resmi olmayan verilere göre bu sene 2 milyar kullanıcıya ulaştı. Kullanıcıların karşısına yeni özellikler çıkarmak üzere güncellemeler yapıyor. Ancak platformdan memnun kalmayan ya da uzaklaşmak isteyen kullanıcılar hesap kapatma işlemini nasıl yapacağını düşünüyor. Peki, Instagram hesap silme nasıl yapılır? Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır? İşte hesap silme bağlantılarıyla birlikte bu soruların adım adım cevabı… 

INSTAGRAM HESABI KALICI OLARAK NASIL KAPATILIR?

Instagram hesap silme işlemi hesap silme bağlantısı sayesinde kolaylıkla yapılabilmekte. Kullanıcılar telefonlarındaki uygulamaları üzerinden hesap silme butonunu arıyor ancak mobil cihazlarda bu buton bulunmuyor. Instagram hesabını silmek isteyenler için iki farklı yöntem yer alıyor.

İsterseniz bilgisayardan ya da telefondan, isterseniz de tabletten aşağıda “Instagram hesap silme linki” isimli bağlantıya tıklayarak hesabınızı silebilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak adımlar arasında hesabınızı kalıcı olarak mı yoksa geçici olarak mı silmek istediğiniz sorulacak. Burada tercihinize göre seçim yapmanız gerekecek. 

INSTAGRAM HESAP SİLME LİNKİ İÇİN TIKLAYIN 

Instagram hesabını kalıcı olarak silmek isteyenler sırasıyla şu adımları takip etmeli:

• Instagram hesap silme linkine tıklayın ve giriş bilgilerinizi yazın. 
• Önünüze çıkacak olan Ayarlar kısmından “hesap silme”ye tıklayın.
• Şifrenizi girin.
• “Instagram hesabımı kalıcı olarak sil" butonuna tıklayın. 

Artık Instagram, hesabınızı kalıcı olarak silmek üzere işleme koyacak ve profiliniz diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecek. Bu arada Instagram, hesap silme işlemini tamamladıktan sonra platforma geri dönmek isteyenlere kapılarını tamamen kapatmıyor. Her ne kadar kalıcı olarak hesap silme yapılsa da 28 gün boyunca Instagram, kullanıcılarına geri dönmeleri için şans veriyor. Bu süreçte yeniden Instagram’a dönmek isteyenler kullanıcı adı ve şifreleriyle doğrudan giriş yapabilir. Ancak 28 günün tamamlanmasıyla Instagram hesabı kalıcı olarak silinir. 

INSTAGRAM HESAP DONDURMA NASIL YAPILIR?

Sosyal medya platformu Instagram’dan tamamen ayrılmak istemeyen, sadece bir süreliğine ara vermek isteyen kullanıcılar ise “Instagram hesap dondurma nasıl yapılır” sorusunun cevabını arıyor. Öncelikle aşağıda yer alan “Instagram hesap dondurma linki” isimli bağlantıya tıklamanız gerekiyor.

INSTAGRAM HESAP DONDURMA LİNKİ İÇİN TIKLAYIN

Daha sonra sırasıyla takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde: 

• Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sekmede hesabınızı kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapın.  
• Profili Düzenle’ye tıklayın.  
• Hesap dondurma seçeneğini işaretleyin. 
• Hesabı kapatma nedeninizi seçenekler arasından bulun. 
• Şifrenizi girin ve “Hesabı geçici olarak kapat” butonuna tıklayın.  

Artık Instagram hesabınız siz geri dönene kadar kapanacak. Instagram’a geri dönmek istediğiniz zaman giriş bilgilerinizi yazarak kolaylıkla profilinize ulaşabilirsiniz. Instagram hesap dondurma işleminin tamamlanmasıyla profiliniz görünmeyecektir. Ancak daha önce göndermiş olduğunuz mesajlar 'Direkt Mesajlar' kutusunda yer alacak. Mesajlar okunabilecek iken kullanıcılar sizin profilinize tıkladığında karşılarına boş bir sayfa çıkacak.