2022-07-01 11:45:00 | Son Güncelleme : 2022-07-01 11:54:15

Instagram TikTok olma yolunda: En önemli özellik değişiyor

Sosyal medyada başı çeken uygulamalardan Instagram, adım adım TikTok’a benzemeye devam ediyor. Meta, yıllardır mevcut olan özelliğinde köklü değişiklik yapacak.

Instagram TikTok olma yolunda: En önemli özellik değişiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

TikTok, son zamanların hızla yükselen uygulamalarından biri. Tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip platform, sahip olduğu özelliklerle de rakiplerine gözdağı veriyor. Öyle ki Instagram’da, ezeli rakibinin özelliklerini kopyalayarak mevcut kitlesini korumak ve artırmak için önemli adımlar atıyor.

Instagram Reels, TikTok’tan alınan en büyük özelliklerden biri. Şimdi Instagram, bu özelliği tamamen platforma uygulamak istiyor. Her geçen gün daha fazla oranda TikTok’a benzeyen Instagram, ortaya çıkan yeni testlere göre yüklenecek tüm videoları Reels olarak paylaşmak için yeni bir altyapı geliştiriyor.

TÜM VİDEOLAR REELS OLARAK PAYLAŞILACAK

Eğer süreçte bir değişiklik olmazsa yakında normal video paylaşımları sadece Reels olarak karşımıza çıkacak. TikTok’a cevap olarak geliştirilen Reels içerikler, normal videolara oranla daha farklı bir düzen gerektiriyor.

Yeni dönemde her videonun Reels olarak paylaşılacak olması, kişileri video konusunda Reels’e özel düzenlemeler yapmaya zorlayacak. Şirket bu şekilde Reels’lerin daha fazla oranda kullanılmasını hedeflerken, önümüzdeki dönemde açık olarak fotoğraflar gibi normal video içerikleri de geride plana itilecek. Artık her şey Reels olacak, süreç IG yanında Facebook tarafına da genişletilecek. Bu arada platform şu an belirli kesim üzerinde tam ekran içerik testi de yapıyor.

Bu teste dahil kişiler, şu an ana akış sayfasındaki videoları tam ekran olarak görüyor. Videolar teste dahil olmayan kişiler tarafından da tam ekran görüntülenebiliyor. Lakin bunun için videonun üzerine bir kez basılması gerekiyor.

Şirketin yeni testinde ise süreç otomatik olarak tam ekran şeklinde karşımıza getiriliyor. Yakında herkes için getirilmesi beklenen bu adım dışında firma fotoğrafları da unutmadıklarını belirtiyor. Bu çok inandırıcı değil ancak Mark Zuckerberg fotoğraflar için de tam ekran çalışmalarının yolda olduğunu aktarıyor.