21˚
İstanbul
21˚
parçalı bulutlu
Nem %48
Rüzgar 4.75 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
23˚/13˚
Perşembe
14˚/12˚
Cuma
16˚/11˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-11-17 13:21:10

İnstagram'da 'video selfie' ile kimlik doğrulama dönemi

Sosyal medya uygulaması Instagram, kimlik doğrulamak için yeni bir sistemi hayata geçiriyor. Yeni hesap açacak olan kişiler artık 'video selfie' ile gerçek birer kişi olduklarını kanıtlayacaklar.

İnstagram'da 'video selfie' ile kimlik doğrulama dönemi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Instagram, selfie ile kimlik doğrulamaya başlıyor. Geçen Ağustos’ta hayata geçirilen ancak teknik sorunlar nedeniyle ertelenen  'video özçekim’ özelliği ile yeniden aktif hale getirildi. Instagram kullanıcıların kimliğini doğrulayan güvenlik sistemini yaptığı son açıklamayla küresel çapta kullanıma sundu.

Artık kullanıcıların kimliğini doğrulamak için video özçekimlerini kullanacak olan Instagram biyometrik veri toplanmayacağını ve yüz tanıma teknolojisinin kullanılmayacağını belirterek videonun 30 gün içinde silineceğini iddia ediyor. Kısacası uygulamanın yapay zekası selfi video ile yeni kullanıcıların gerçek kişi olup olmadığını analiz edecek.

VİDEO SELFIE İLE KİMLİK DOĞRULAMA NASIL YAPILIR?

Yeni bir hesap açılmak istendiğinde ekranda 'video selfie çekin' bilgisi yer alıyor. Kimlik doğrulama adımında Instagram, başın farklı yönlere çevrildiği kısa bir videoya ihtiyaç duyuyor. İstenen adımlar tamamlandığında kullanıcılar gerçek kişi olduklarını kanıtlamış olacaklar.

VİDEO SELFİE DOĞRULAMASINI KİMLER YAPACAK?

Mevcut kullanıcılar için şu anda video selfie ile kimlik doğrulama talebi bulunmazken yeni güvenlik sistemi sadece yeni hesap açılırken zorunlu olacak. Ancak yeni kimlik doğrulama sisteminin önümüzdeki süreçte herkesten istenebileceği belirtiliyor.

Etiketler