Tarih : 24.07.2021 - 10:16 Yorum : 0

iPhone’lara gelen acil uyarı bildirimi ne? Test Alert Notification nasıl kapatılır?

Sabah saatlerinde iPhone kullanıcılarının telefonlarına gelen Test Alert Notification (Evde Kal Türkiye) uyarısıyla karşılaştı. Milyonlarca kullanıcıda panik oluşturan uyarı sonrası vatandaşlar "Test Alert Notificatio ne?" sorusunun cevabını aradı. iPhone’un acil durumlarda hükümet ve kamu güvenliği uyarıları için sunduğu özelliğin Türkiye’de ilk kez test olarak uygulandığı ortaya çıktı.

iPhone’lara gelen acil uyarı bildirimi ne? Test Alert Notification nasıl kapatılır?

iPhone kullanan milyonlarca kullanıcı sabah saatlerinde telefonundan gelen Test Alert Notification uyarısı ile şaşırdı. Üst üste gelen birkaç bildirim ve ses kullanıcılarda paniğe neden oldu. Vatandaşlar uyarının ne olduğunu anlamaya çalıştı. TGRT Haber'in elde ettiği bilgiye göre, iPhone’un acil durumlarda hükümet ve kamu güvenliği uyarıları için sunduğu özellik Türkiye’de ilk kez kullanıldı. Test amacıyla bu özellik açık olan vatandaşların telefonlarına test bildirimi atıldı. Twitter'da çok sayıda kullanıcı Acil Durum Uyarıları kapsamında "Evde kal Turkiye" ifadeleriyle gelen bildirimin ekran görüntüsünü paylaştı. Bazı kullanıcılar Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) bildiriminin birkaç kez geldiğini belirtti.

TEST ALERT NOTİFİCATİON UYARISI NASIL KAPATILIR?

Telefonlara Test Alert Notification uyarısı test uyarısı bildirimi anlamına geliyor. Uyarıyı kapatmak için Ayarlara girip Bildirimler’e giderek ekranın alt kısmını kaydırarak kapatabilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi alarmı kapatabilirsiniz.

iPHONE VE APPLE WATCH'TAKİ ACİL DURUM VE KAMU UYARILARI

iPhone ve Apple Watch'ta acil durum, hükümet ve kamu güvenliği uyarıları bulunuyor. iPhone ve Apple Watch'unuzda acil durum, hükümet ve kamu güvenliği uyarıları alabilirsiniz. Acil bir durumda şunlarla karşılaşabilirsiniz:

Ülke veya bölgenizdeki hükümet tarafından yayınlanan uyarılar.

Güvenlik veya yaşamla ilgili yakın tehdit içeren durumlara ilişkin uyarılar.

Olağanüstü iklim koşullarına ilişkin uyarılar.

AMBER uyarıları (America's Missing: Broadcast Emergency Response)*

VODAFONE'DAN 'EVDE KAL TÜRKİYE' BİLDİRİMİ AÇIKLAMASI

Vodafone, bu sabah iPhone telefonlara gönderilen 'Evde Kal Türkiye' acil bildirimine ilişkin açıklama yaptı. Vodafone tarafından yapılan açıklamada "24 Temmuz 2021 cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında 'Evde Kal Türkiye' bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır. Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz" denildi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber