Tarih : 20.09.2021 - 08:57 Yorum : 0

İran'da yasak olan Telegram'ı 45 milyon kişi kullanıyor

Mesajlaşma platformlarından Telegram'ın İran'da yasaklı olmasına rağmen 45 milyon kişi tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

İran'da yasak olan Telegram'ı 45 milyon kişi kullanıyor

Milyonlarca kişinin mesajlaşmak için kullandığı WhatsApp'ın geçtiğimiz aylarda güvenlik endişesine neden olmasıyla bir başka mesajlaşma uygulaması Telegram daha da popüler hale geldi. Birçok ülkede WhatsApp hesabını kapatanlar altenatif mesajlaşma uygulamalarına yönelirken İran'da durum bambaşka bir hal aldı. İran İstatistik Merkezi tarafından raporda, ülkede halkın sosyal medya kullanımına ilişkin bilgilere yer verildi.

Raporda, bazı yabancı sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına getirilen erişim engellerine rağmen şu anda 15 yaş ve üstü İranlıların yüzde 65'inin en az bir sosyal ağın üyesi olduğu belirtilirken bu rakamlar da 55 milyon İranlının en az bir sosyal ağın üyesi olduğu anlamına geliyor.

Raporda, İranlı kullanıcıların sosyal medya platformlarına üyeliklerinin son iki yılda yüzde 22 arttığı ve İran'daki sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 88'inin ülkede erişim engeli getirilmeyen yabancı uygulamalardan WhatsApp'ı yüzde 68'inin de yine ülkede serbest olarak kullanılan Instagram'ı kullandığına dair bilgilere yer verildi.

45 MİLYON KULLANICI

İran'da devlet tarafından desteklenen yerli mesajlaşma uygulamalarına halkın ilgi göstermediği ortaya çıkarken erişim engeli getirilmesine rağmen Telegram'ın ülkede halen 45 milyon kullanıcı tarafından kullanılan en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olduğu bildirildi. Raporda ayrıca ülkede her gün Telegram üzerinden ortalama 15 milyar mesaj atıldığına dikkati çekildi.

İran'da bir çok işletme, haber ve bilgi ağları erişim engeli olmasına rağmen Telegram'ı her gün daha fazla tercih eder hale geldi. Bu durum da İranlıların bu platformda aktif olarak bulunmasının ana nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

VPN KULLANILIYOR

İran'da Facebook, Twitter, gibi sosyal paylaşım siteleri de uzun süredir yasak kapsamında tutuluyor. Meşhed kentinde Aralık 2017'de ekonomik sorunlar nedeniyle başlayıp diğer şehirlere rejim karşıtı protesto olarak yayılan gösteriler sonrası Nisan 2018'de "ulusal güvenlik" gerekçesiyle Telegram kapatılmıştı. Buna rağmen şifre kırıcı programlar (VPN) kullanan İranlı kullanıcılar halen uygulamalara erişim sağlayabiliyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber