2022-07-03 15:57:54 | Son Güncelleme : 2022-07-03 16:01:39

İsrail'den ‘Siber Kubbe’ hamlesi: Saldırılara karşı bu yöntemle korunacaklar

Siber saldırıların sık yaşandığı İsrail’de alternatif arayışlar sürüyor. Bu bağlamda hükümet, ‘Siber Kubbe’ ile saldırılara karşı korunmayı planlıyor. İşte detaylar…

İsrail'den ‘Siber Kubbe’ hamlesi: Saldırılara karşı bu yöntemle korunacaklar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Günümüzde ülkelerin çoğu, askeri savaşların yanı sıra birbirine siber savaşlar açarak da zararlar verebiliyor. En basit örneği halen devam eden Rusya-Ukrayna savaşı. Her iki taraf birbirine ağır silahlarla zarar verirken, aynı zamanda ülkelere karşı siber saldırıların da sıkça gerçekleştiğini belirtelim.

Siber saldırı denince akla gelen bir başka isim ise İsaril. Saldırıların sıkça yaşandığı İsrail, siber saldırılara karşı artık tam koruma almak istiyor. Bu bağlamda hükümetin de desteğiyle ‘Siber Kubbe’ kuruluyor.

DİJİTAL SALDIRILARA KARŞI YENİ YÖNTEM

İsrail'in Ulusal Siber İdaresi'nin (INCD) yeni müdürü, ülkenin dijital saldırılara karşı kendini savunmak için bir "Siber Kubbe" kurmayı amaçladığını duyurdu.

INCD'nin genel müdürü Gaby Portnoy, yaptığı açıklama ile Siber-Kubbe planlarını duyurarak Şubat ayında göreve atanmasından bu yana ilk kamusal konuşmasını yaptı. Tel Aviv'deki bir konferans sırasında Siber Kubbe'nin ülkenin siber alanlarında yeni mekanizmalar uygulamaya başlayacağını belirten Portnoy, bu sayede ulusal varlıkların korunması için araçlar ve hizmetler sağlanacağını kaydetti.

Portnoy, INCD'nin sadece geçtiğimiz yıl 1.500 siber saldırı bulduğunu ve bu saldırıları karşıladığını vurgulayarak Siber Kubbe'nin gerekli olduğunu belirtti. Ayrıca siber saldırıların çoğunun İran, Hizbullah ve Hamas'tan geldiğini ve ana siber rakiplerinin bunlar olduğunu dile getirdi.

Siber Kubbe'nin ne zaman kullanılmaya başlayacağını açıklamayan yönetici, tek başına bu Kubbe'nin yeterli olmayacağını da vurgulayarak hükümetin, farklı sektörlerin, akademinin, özel sektörün ve tüm dünyanın siber saldırılara karşı beraber mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.