2022-08-05 14:33:40 | Son Güncelleme : 2022-08-05 14:38:33

Bu kez güldürmedi: James Webb Teleskobu çekti dedi, sucuk resmi paylaştı!

Son birkaç haftadır çektiği görseller ile gündeme gelen James Webb Teleskobu, bu kez şakaya alet edildi. Franso Atom Enerjisi Komisyon Müdürü’nün sucuk şakası tepkilere neden oldu.

Bu kez güldürmedi: James Webb Teleskobu çekti dedi, sucuk resmi paylaştı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Uzay alanındaki gelişmeler tüm dünyayı etkisi altına alırken, NASA’nın James Webb Teleskobu ise son zamanların en çok tartışılan konularından oldu. Birkaç hafta önce evrenin en derinliklerini görüntüleyen uzay teleskobu, daha sonra süpernova yıldızıyla bir kez daha kendine hayran bıraktı.

James Webb teleskobunun başarısı tartışmaya kapalı. Ancak Fransa Atom Enerjisi Komisyonu Müdürü Etienne Klein’in teleskop diyerek yaptığı şaka tepkilere neden oldu.

SUCUK RESMİ PAYLAŞTI

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu Başkanı Etienne Klein, James Webb Teleskobu'nun çektiği iddiasıyla bir sucuk görseli paylaşınca gündeme düştü.

Klein, bilim dünyasının yalan haberler ve yanlış görsellerle mücadele ettiği bir dönemde yaptığı bu paylaşıma gelen tepkiler üzerine, "şaka yaptığını" belirterek özür diledi.

NE AÇIKLAMA YAPILDI?

Fransız bilim insanı, söz konusu paylaşımında, İspanya'ya özgü, sucukla sosis arasında bir kıvamda 'chorizo' görseli kullandı. Mesajında ise "Güneş'e en yakın yıldız olan Proxima Centauri'nin fotoğrafı, bizden 4,2 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. James Webb Teleskobu tarafından çekildi. Bu ayrıntı düzeyi... Her geçen gün yeni bir dünya ortaya çıkıyor" dedi.

Fakat pazartesi günü 90 binden fazla takipçisine giden bu mesaj tepkilere neden oldu. Birçok Twitter kullanıcısı şakayı, özellikle de bilimin her zamankinden çok sorgulandığı bir dönemde "uygunsuz" bularak eleştirdi.

Çok fazla tepkiye maruz kalan bilim insanı, sonradan yaptığı açıklamada, sosyal medya kullanıcılarına "şüphecilik" aşılamak istediğini belirterek özür diledi. Chorizo sosisini paylaşmasını bir "bilim şakası" olarak niteleyen Fransız bilim insanı, insanlara "otorite sahibi pozisyonlarda bulunan kişilerin argümanlarının sorgulanabilir olduğunu hatırlatmak istediğini" dedi.

Son olarak Klein, "Hiçbir orijinalliği bulunmayan şakam karşısında şoke olmuş olabilecek herkesten özür dilerim" dedi. Fransız bilim insanı, sonrasında da ünlü Cartwheel Galaksisi'nin bir fotoğrafını paylaşarak bu görselin doğru olduğunu belirtti.

Etiketler