2022-08-03 10:50:00 | Son Güncelleme : 2022-08-03 10:56:05

NASA'nın James Webb Teleskopu'ndan şaşırtan bir görüntü daha: Cartwheel Galaksisi ortaya çıktı

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren James Webb Uzay Teleskobu, kısa süre önce önemli bir başarıya daha imza attı. NASA'nın devasa teleskobu, bu kez de Cartwheel Galaksisi'ni görüntüledi.

NASA'nın James Webb Teleskopu'ndan şaşırtan bir görüntü daha: Cartwheel Galaksisi ortaya çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NASA, mevcut teknolojileri en iyi şekilde kullanarak uzay alanında devrim niteliğinde keşiflere imza atıyor. Mars için özel helikopter geliştirilen ABD Uzay Ajansı, James Webb Teleskobu aracılığıyla da bilinmeyen galaksileri keşfediyor. Öyle ki geçtiğimiz haftalarda evrenin en net halini yayınlayan teleskop, herkesi hayrete düşürmeyi başarmıştı.

Son olarak patlamaya yakın bir süpernova yıldızı keşfeden James Webb Teleskobu, şimdi de araba tekerine benzeyen bir galaksiyi keşfetti. Cartwheel ismindeki galaksi, yıldız oluşumunun yanı sıra kara deliği gibi önemli detaylarıyla da gün yüzüne çıktı.

CARTWHEEL GALAKSİSİ GÖRÜNTÜLENDİ

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu'ndan elde edilen en son görüntüleri yayınladı. James Webb Teleskobu’nun Cartwheel adlı galaksinin görüntüleriyle beraber galaksinin yıldız oluşumu ve merkezi kara deliği hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıkardığı belirtildi. Sculptor takımyıldızında yer alan ve Dünya'dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunduğu ifade edilen Chartwheel Galaksisi’nin bir araba tekerleğine benzeyen görünümünün biri sarmal diğeri daha küçük iki galaksinin yüksek hızlı çarpışması şeklinde oluştuğu aktarıldı.

NASA ve ESA tarafından yapılan ortak açıklamada, çarpışmanın en çok galaksinin şeklini ve yapısını etkilediği aktarılarak, parlak bir iç halka ve onu çevreleyen renkli bir halkanın çarpışmasıyla oluşan Chartwheel Galaksisi’nin çarpışmanın merkezinden dışarı doğru genişlediği ifade edildi.

Açıklamada, parlak halkanın yüksek miktarda sıcak toz içerdiği ve diğer genç yıldız kümelerine ev sahipliği yaptığı belirtilirken, dış halkanın ise yaklaşık 440 milyon yıldır genişlediği aktarıldı. Dış halkanın genişledikçe gaza dönüşerek yeni yıldızların oluşumunu tetiklediği ifade edildi.

Açıklamada, Hubble Uzay Teleskobu da dahil olmak üzere diğer teleskoplar tarafından daha önce Cartwheel Galaksisi’nin incelediğini ancak galaksinin görüşü engelleyen toz miktarı nedeniyle yeterince gizemi ortaya çıkaramadığını belirtilerek, James Webb Teleskobu’nun ise kızılötesi ışığı algılama yeteneğiyle, şimdi Carwheel Galaksisi’ndeki yıldız oluşumu ve merkezindeki kara delikle ilgili yeni bilgileri ortaya çıkardığı aktarıldı.

Cartwheel Galaksisi için gözlemlerin hala "çok geçici bir aşamada" olduğu belirtilen açıklamada, "James Webb, bize Cartwheel'in şu anki durumunun bir anlık görüntüsünü verirken, aynı zamanda bu galaksiye geçmişte ne olduğu ve gelecekte nasıl gelişeceği hakkında fikir veriyor" denildi.

Etiketler