27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-04 10:14:19

Mars için yeni plan: Güneş kalkanı iklimi değiştirecek

NASA’nın baş bilim insanı Jim Green, Mars'ı insanlar için yaşanabilir bir gezegene dönüştürme planlarını açıkladı. Kızıl Gezegen’i Güneş’in yüksek enerjili parçacıklarından korumak için dev bir manyetik kalkanla kaplamayı önerdi.

Mars için yeni plan: Güneş kalkanı iklimi değiştirecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

40 yıldır NASA baş bilim insanı olarak görev yapan Jim Green, Cumartesi günü uzay ajansına veda ederken düşüncelerini paylaştı. New York Times'a konuşan jeomühendis, koruyucu kalkanın Güneş’in Mars'ın atmosferini bozmasını önleyeceğini söyledi. Böylece gezegende insanlar için yaşanabilir bir iklimin oluşacağını belirtti. 

Kalkan planı hakkında konuşan Jim Green, “Daha yüksek sıcaklık ve basınç, toprakta bitki yetiştirme sürecine başlamanızı sağlar. Mars, kendini dünyalaştıracaktır.” dedi. 

GÜNEŞ KALKANI MARS'I DÜNYALAŞTIRACAK

Eğer Mars Güneş’ten korunursa, sıcaklık ekvatorda artacak ve kutup başlığının üzerindeki CO2 (karbondioksit) örtüsünün süblimleşip (katıdan gaza geçme) atmosfere dönmesine neden olacak. Böylece, yüzeyin derinliklerindeki su da yüzeye çıkarak Kızıl Gezegen’deki eski okyanusun yedide biri yeniden gelişecek. 

Simülasyon çalışmaları, sadece birkaç yıl içinde Mars’ın Dünya benzeri alanlara sahip olabileceğini gösteriyor. Ancak bilim insanlarının bu tür çalışmalarda gerçek keşifler esnasında karşılaştıkları çeşitli zorluklar olabiliyor. 

1980 yılında NASA’ya katılan Green, 1 Ocak 2022’de resmen emekliye ayrıldı. Bu süreçte, Güneş sistemindeki manyetik ve elektrik alanlar ile düşük enerjili plazma araştırmalarında uzmanlaştı.

ELON MUSK'IN PLANI MARS'I BOMBALAMAK

Green'in Mars'ı Dünya'ya daha çok benzetmek için bilimsel yöntemi varken, Elon Musk'ın daha şiddetli bir planı var. Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in kurucusu, atmosferi ısıtarak Mars’ı Dünya’ya benzetmek için gezegenin yüzeyinin altındaki donmuş rezervlerde hapsolmuş karbondioksiti salmak üzere Kızıl Gezegen’i bombalamaktan bahsetmişti.

Etiketler